Marián Hossa, Peter Budaj
Marián Hossa z Chicaga prekonal krajana Petra Budaja z Montrealu v poslednej minúte a vynútil si predĺženie. Foto: SITA, AP

NEW YORK 10. apríla (WEBNOIVNY) – Slovenský hokejista Marián Hossa z Chicaga sa stal prvou hviezdou stredajšieho súboja zámorskej NHL proti Montrealu, keď sa na výhre Blackhawks 3:2 po predĺžení podieľal gólom a asistenciou. Na krajanov 29. presný zásah v ročníku prihral Michal Handzuš.

Tomáš Jurčo gólom a Tomáš Tatar asistenciou pomohli Detroitu dostať sa 23. raz za sebou do play-off. Red Wings účasť vo vyraďovacích bojoch definitívne potvrdili ziskom bodu za prehru 3:4 po samostatných nájazdoch na ľade Pittsburghu.

Po strede je definitívne známa osmička účastníkov vyraďovacej časti vo Východnej konferencii, keďže okrem Detroitu si zabezpečil miestenku aj Columbus, ktorý zdolal Dallas 3:1. Na Západe zostáva voľné už len jedno miesto, pobijú sa oň Dallas a Phoenix.

Hossa prekonal Budaja v poslednej minúte

Chicago s Montrealom po prvých dvoch bezgólových tretinách v tretej dvakrát prehrávalo, vždy však dokázalo vyrovnať. Marián Hossa v poslednej minúte vynútil pre svoj tím predĺženie, keď za chrbát krajana Petra Budaja nasmeroval Sharpovu strelu. „Bol záver striedania. Michal Handzuš mi krásne prihral a ja som chcel puk dostať pred bránku. Videl som Hossovu hokejku a on to tam usmernil,“ opísal gólovú situáciu zo záveru tretieho dejstva Sharp, ktorý už v 43. sekunde predĺženia rozhodol o osude duelu.

Na začiatku akcie bol slovenský krídelník Marián Hossa, ktorý v stredu odohral vyše 20 minút, dvakrát vystrelil a mal aj dva plusové body. Handzuš strávil na ľade vyše 14 minút, počas ktorých ohrozil ďalšieho Banskobystričana na strane súpera dvakrát. Peter Budaj dostal v bránke šancu, keďže vedenie Montrealu dalo voľno jednotke Careymu Priceovi. Z 28 striel domácich inkasoval tri góly. „Odohrali sme celkom dobrý zápas, ale pri posledných dvoch inkasovaných góloch sme nezvládli situácie pred našou bránkou,“ myslí si kouč Canadiens Michel Therrien.

Jurčo prispel gólom k postupu do play-off

Tomáš Jurčo strelil v jedenástej minúte úvodný gól duelu v Pittsburghu, keď za brankára Fleuryho poslal odrazenú strelu Alfredssona. Pre Košičana to bol ôsmy presný zásah v sezóne. Detroit tuho bojoval o výsledok až do záveru, v predposlednej minúte vyrovnal na 3:3 zásluhou Rileyho Sheahana. V nájazdovej lotérii potom neuspel Tomáš Tatar, o výhre Penguins rozhodol Jussi Jokinen.

Blue Jackets vstupovali do zápasu v Dallase, ktorý v marci prerušili v prvej tretine pre kolaps domáceho útočníka Richa Peverleyho, s vedením 1:0. Z pôvodných štatistík sa totiž zachoval iba presný zásah Hortona, ostatné sa vymazali a začínalo sa od prvej minúty. Sprievodnou zaujímavosťou je práve gól Hortona, ktorý v stredu vôbec nehral pre zranenie. Hráči Columbusu postupne zvýšili na 3:0 a potom pozornou defenzívnou hrou ubránili víťazstvo 3:1.

Blue Jackets postúpili do play-off druhýkrát vo svojej histórii. „Bolo zaujímavé sledovať mužstvo počas rozcvičky, keď na kocke nad ľadom už svietilo, že vedieme 1:0. Neskôr v zápase, keď sme dosiahli prvý gól, musel som si uvedomiť, že stav je 2:0 a nie 1:0,“ povedal tréner Columbusu Todd Richards.

Ducks majú istotu divízneho titulu

Marián Gáborík z Los Angeles sa tešil zo 17. asistencie v sezóne, potom bol úspešný aj v druhej sérii samostatných nájazdov, ale keďže na strane Calgary sa presadili Jiří Hudler a Sean Monahan, Flames sa tešili z víťazstva 4:3. Rozhodcovia v celom stretnutí neuložili ani jeden trest. Tím Kings podobný duel absolvoval ešte vo februári 1977, pre Flames to bol premiérový zápas bez jedinej trestnej minúty.

V kalifornskom derby a priamom súboji o prvenstvo v Pacifickej divízii zdolal Anaheim San Jose 5:2 a posunul sa na vedúce miesto v Západnej konferencii so 112 bodmi. Ducks majú istotu divízneho titulu, keďže San Jose zaostáva o päť bodov a oba tímy odohrajú už len dva duely. „Domáci víťazný duel vždy veľmi poteší a je dôležitý,“ poznamenal po súboji skúsený fínsky krídelník Teemu Selänne.

Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:
Chicago – Montreal 3:2 po predĺžení (0:0, 0:0, 2:2 – 1:0)

Góly: 51. Morin (Brookbank), 60. MARIÁN HOSSA (Sharp, HANDZUŠ), 61. Sharp (Keith, MARIÁN HOSSA) – 48. Weise (Gorges, R. Bourque), 51. Bouillon (Vanek, Desharnais)

Marián Hossa sa stal prvou hviezdou zápasu, odohral 20:32 min, mal 2 kanadské body (1+1), 2 strely, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 14:13 min, mal 1 asistenciu a 2 strely. Peter Budaj (Montreal) mal 25 úspešných zákrokov.

Pittsburgh – Detroit 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 30. Neal (Crosby, P. Martin), 37. Neal (Niskanen, P. Martin), 50. J. Jokinen (Letang, Niskanen), rozhodujúci sam. nájazd J. Jokinen – 11. JURČO (Alfredsson, Helm), 35. Kindl (TATAR, Nyquist), 59. Sheahan (N. Kronwall)

Tomáš Tatar odohral 15:26 min, mal 4 strely, 1 asistenciu, 2 plusové body, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 13:06 min, mal 1 strelu a 2 plusové body, dal 1 gól

Dallas – Columbus 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)

Góly: 0. Horton (Calvert, Wisniewski), 2. Anisimov, 14. Letestu (Johansen, Savard) – 49. Daley (Jamie Benn, Seguin)

Calgary – Los Angeles 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 2:2, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 12. Galiardi (Cammalleri, Hudler), 24. Monahan (Galiardi), 36. Stajan (Agostino), rozhodujúci sam. nájazd Monahan – 37. Stoll (Vojnov, Pearson), 37. Kopitar (GÁBORÍK, Vojnov), 53. King (Muzzin)

Marián Gáborík (LA) odohral 20:10 min, mal 1 asistenciu, 2 strely a 1 plusový bod

Anaheim – San Jose 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)

Góly: 20. Perry (Beleskey, Beauchemin), 24. Maroon (Selänne, Perreault), 30. Maroon (Selänne, Lindholm), 37. Beleskey (Perry, Getzlaf), 59. Silfverberg (Cogliano) – 19. Demers (Pavelski), 28. Couture

Viac k osobe Jiří HudlerMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušPeter BudajTeemu SelänneTomáš JurčoTomáš Tatar