Video: Kaliforniu sužujú rozsiahle požiare, z domovov vyhnali viac ako 150-tisíc ľudí

kalifornia, požiar
Požiar v meste Paradise podľa hasičov nemalo zmysel hasiť. Foto: SITA/AP

PARADISE 9. novembra (WebNoviny.sk) – Najmenej piati ľudia zahynuli v Kalifornii pri ničivých požiaroch, ktoré sa nedarí dostať požiarnikom pod kontrolu, naopak, vinou silného vetra sa rozširujú rekordnou rýchlosťou.

Požiarnici podľa agentúry Associated Press (AP) v meste Paradise vzdali boj s plameňmi, pretože podľa výpovedí viacerých z nich sa plamene rozširovali tak rýchlo, že boj proti požiaru nemal zmysel, a namiesto toho pomáhali obyvateľom pri evakuácii.

Päť obetí živlu

Všetkých päť obetí sú obyvatelia, ktorí utekali pred požiarom, no nestihli to a plamene ich zasiahli v automobiloch. V piatok poobede vydali úrady príkazy na evakuáciu ďalších obcí a oblastí vrátane celého pobrežného mesta Malibu s 13-tisíc obyvateľmi. Už predtým evakuovali celé mesto Paradise s 30-tisíc obyvateľmi.

Kaliforniu už druhý deň sužujú viaceré požiare, pričom oheň ohrozuje obyvateľov na severe i na juhu štátu. Podľa riaditeľa kancelárie pre pohotovostné zložky na úrade kalifornského guvernéra Marka Ghilarducciho požiare vyhnali z domovov už 157-tisíc ľudí.

Na severe Kalifornie vypukol lesný požiar ešte vo štvrtok ráno pri meste Paradise, ktoré je vzdialené približne 290 kilometrov severovýchodne od San Francisca. Podľa Scotta McLeana zo štátneho úradu lesníctva a požiarnej ochrany tam zničil niekoľko tisícok budov a v podstate ho celé zrovnal zo zemou. Pri evakuácii Paradise obyvatelia mesta zablokovali svojimi autami cesty a nakoniec sa niektorí rozhodli ich tam nechať a utiecť.

Pomáha aj vojenská polícia

Požiar sa rozšíril aj k okraju mesta Chico, kde sa ho hasičom podarilo dostať pod kontrolu. Napriek tomu v meste tiež platí evakuácia obyvateľov. Pri evakuácii na severe Kalifornie pomáha aj vojenská polícia.

Na juhu horia dva veľké požiare. Jeden z nich horí na 39 kilometroch štvorcových západne od Los Angeles a zväčšuje sa. V jeho dôsledku nariadili evakuáciu obyvateľom okresov Ventura a Los Angeles. Podľa námestníka náčelníka hasičského zboru v druhom zmienenom okrese Davea Richardsona oheň zrejme povedie k evakuáciám približne 148-tisíc ľudí. Ďalší požiar horí v okrese Ventura na 23 kilometroch štvorcových, ten sa však šíri pomaly.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom