Video: Kamery v metre údajne zaznamenali predpokladaného páchateľa útoku v Petrohrade

Výbuch v petrohradskom metre
Predpokladaný páchateľ útoku v petrohradskom metre. Foto: twitter.com/Fontanka_spb

PETROHRAD 3. apríla (WebNoviny.sk) – Bezpečnostné kamery v petrohradskom metre zaznamenali osobu pravdepodobne zodpovednú za výbuch, ku ktorému došlo v pondelok popoludní v súprave medzi dvoma stanicami. Agentúre Interfax to povedal zdroj oboznámený so situáciou.

Ide o muža s bradou, ktorý má pokrývku hlavy strihom pripomínajúcu ťubetejku. Petrohradský web Fontanka.ru k fotografii napísal, že vyšetrujúce orgány vyhlásili po tomto mužovi pátranie. Web dodal, že podozrivý muž nastúpil do metra zhruba 20 minút pred výbuchom na stanici Petrogradskaja.

K výbuchu došlo o 14.40 h miestneho času (13.40 h SELČ) vo vlakovej súprave medzi stanicami Senné námestie a Technologický inštitút. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SKRF) kvalifikoval výbuch ako teroristický čin. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že vyšetrovatelia prešetria aj iné možné verzie tragickej udalosti.

Podľa nepotvrdených informácií zatiaľ neznámy páchateľ zanechal vo vozni výbušné zariadenie v aktovke.

Interfax s odvolaním sa na svoj zdroj spresnil, že vo vozni metra vybuchla podomácky vyrobená bomba, ktorá zrejme obsahovala aj kovové súčasti. Zdroj dodal, že výbušnina bola nastražená vo vagóne, nešlo teda o akciu samovražedného útočníka.

Výbušné zariadenie malo silu ekvivalentnú od 300 do 500 gramov TNT. Páchateľ alebo páchatelia mohli výbušninu aktivovať pomocou telefónu. Informoval o tom ruský denník Kommersant s odvolaním sa na vlastné zdroje.

V rámci bezpečnostných prehliadok v petrohradskom metre sa na stanici Námestie povstania (Ploščaď vosstanija) našla výbušnina nastražená pod hasiacim prístrojom. Pyrotechnici ju zneškodnili.

Ruská polícia vyhlásila pátranie po dvoch osobách, ktoré sú podozrivé z prípravy útoku. S odvolaním sa na zdroje v bezpečnostných zložkách o tom informovala agentúra Interfax.

Zdroj spresnil, že jedna z hľadaných osôb uložila výbušninu vo vagóne metra a druhá osoba ukryla inú nálož pod hasiaci prístroj na stanici metra Ploščaď vosstanija. Kým prvá nálož explodovala, pričom zabila alebo zranila desiatky ľudí, druhú výbušninu sa podarilo včas nájsť a zneškodniť. Obe nálože obsahovali kovové súčasti na zosilnenie ničivého účinku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom