Mario Balotelli
Taliansky futbalista Mario Balotelli z Manchesteru City hlavičku po súboji o loptu s Renatom Netom zo Sportingu Lisabon počas prvých zápasov osemfinále Európskej ligy UEFA 2011/2012 vo futbale. Foto: SITA/AP
Chris Smalling

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Vo štvrtkových prvých zápasoch osemfinále Európskej ligy UEFA 2011/2012 sa zrodili dve veľké prekvapenia na úkor favorizovaných anglických futbalových klubov. Líder Premier League 2011/2012 Manchester City prehral na pôde portugalského tímu Sporting Lisabon tesne 0:1.

O jediný gól sa postaral krátko po polčasovej prestávke brazílsky obranca Xandao a na jeho presný zásah už nedokázali hráči „The Citizens“ odpovedať. Ešte väčšia senzácia sa konala na Old Trafforde, kde domáci Manchester United senzačne prehral so španielskym Athléticom Bilbao 2:3.

Góly súpera ŠK Slovan Bratislava zo základnej F-skupiny EL UEFA 2011/2012 strelili reprezentačný útočník Španielska Fernando Llorente, stredopoliar Óscar de Mracos a talentovaný 19-ročný útočník Iker Muniain. Za „červených diablov“ dvakrát skóroval kanonier Wayne Rooney, pričom druhý gól dal z pokutového kopu v v nadstavenom čase.

Darilo sa aj zvyšným španielskym zástupcom v kontinentálnom pohári číslo dva. Atlético Madrid zdolalo turecký Besiktas Istanbul 3:1 vďaka presným zásahom z prvého polčasu. Dvakrát sa zapísal do streleckej listiny argentínsky stredopoliar Eduardo Salvio a raz skóroval Španiel Adrián. Domácich fanúšikov nepotešil presný zásah Simaa Sabrosu z 53. min, ktorý môže v konečnom zúčtovaní zohrať významnú úlohu.

Za hostí nastúpil na ihrisko v 74. min aj slovenský reprezentant Filip Hološko, ktorý vystriedal Ricarda Quaresmu. Valencia vyhrala nad PSV Eindhoven 4:2 a môžu ju mrzieť najmä dva inkasované góly v závere duelu. Za holandský tím skóroval v 83. min z pokutového kopu švédsky útočník Ola Toivonen a skóre uzavrel c záverečnej minúte záložník Georginio Wijnaldum.

Česť holandských mužstiev však zachránili AZ Alkmaar, ktorý doma vyhral nad Udinese Calcio 2:0 a FC Twente, ten si poradil so Schalke 04 po spornom pokutovom kope 1:0. Olympiakos Pireus zdolal vo štvrtok Metalist Charkov na jeho trávniku tým istým výsledkom a Standard Liége remizoval s nemeckým Hannoverom 2:2.

Súhrn výsledkov štvrtkových prvých zápasov osemfinále Európskej ligy UEFA 2011/2012 vo futbale:

Standard Liége (Bel.) – Hannover 96 (Nem.) 2:2 (2:1)

Góly: 27. Buyens, 30. Tchité – 22. Stindl (z pok. kopu), 56. M. B. Diouf, rozhodoval: Chapron (Fr.)

szólj hozzá: Standard v Hannover 0:1 Stindl

FC Valencia (Šp.) – PSV Eindhoven (Hol.) 4:2 (3:0)

Góly: 12. a 43. Soldado (druhý z pok. kopu), 11. Víctor Ruiz, 56. Piatti – 83. Toivonen (z pok. kopu), 90. Wijnaldum, rozhodoval: Gräfe (Nem.)

Manchester United (Angl.) – Athletic Bilbao (Šp.) 2:3 (1:1)

Góly: 22. a 90.+ W. Rooney (druhý z pok. kopu) – 44. Llorente, 72. De Marcos, 90. Muniain, rozhodoval: Meyer (Nem.)

AZ Alkmaar (Hol.) – Udinese Calcio (Tal.) 2:0 (0:0)

Góly: 63. Martens, 84. Falkenburg, rozhodoval: Borbalán (Šp.)

AZ Alkmaar 2-0 Udinese goal highlights 08.03.2012 by vik2003

Sporting Lisabon (Portug.) – Manchester City (Angl.) 1:0 (0:0)

Gól: 51. Xandao, rozhodoval: Carballo (Šp.)

Atlético Madrid (Šp.) – Besiktas Istanbul (Tur.) 3:1 (3:0)

Góly: 24. a 27. Salvio, 36. Adrián – 53. Simao Sabrosa, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Filip Hološko (Besiktas) nastúpil v 74. min

FC Twente (Hol.) – Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) 1:0 (0:0)

Gól: 61. L. de Jong (z pok. kopu), ČK: 60. Matip (Schalke), rozhodoval: Thomson (Škót.)