Video: Ministerka Matečná zlyhala pri agrodotáciách, tvrdí SaS a žiada jej demisiu

Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná pri agrodotáciách zlyhala a za súčasný zlý stav pri ich udeľovaní je osobne zodpovedná.

Vyhlásili to v piatok na tlačovej besede predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Na základe týchto skutočností SaS požaduje demisiu ministerky. Predstavitelia strany SaS zároveň predostreli riešenia na zlepšenie situácie pri udeľovaní agrodotácií.

Poctivým farmárom berú dotácie aj pôdu

„Každý deň sa čoraz viac špiny objavuje pri udeľovaní agrodotácií naprieč celým Slovenskom. Ukazujú sa prípady podvodov na farmároch, ktorí sa nevedia domôcť svojho práva a táto situácia je veľmi smutná. Hlavnou osobou zodpovednou za tento stav je bývalá šéfka Slovenského pozemkového fondu (SPF) a terajšia ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tá v minulosti zlyhala a zlyháva naďalej. Tu pomôže už iba vyvodenie osobnej zodpovednosti. Vo svojej funkcii nemá čo hľadať, s farmármi sa nedokázala ani len stretnúť. Pohár trpezlivosti predsa len jedného dňa pretečie,“ povedal Richard Sulík.

Strana SaS v piatok poukázala aj na systém, ktorý podľa strany berie pôdu a dotácie poctivým farmárom. “ Ministerka Matečná a niektoré agrospoločnosti vypracovali systém na ožobračovanie ľudí a vykrádanie agrodotácií. Áno, tento systém okrádania poctivých farmárov funguje ako naolejovaný stroj naprieč celým Slovenskom, farmári ma o ňom informujú. Je to systémové vykrádanie, ktoré funguje dlhodobo,“ uviedla Jarmila Halgašová.

Riešenie na zlepšenie transparentnosti

V rámci návrhov riešení ako zlepšiť transparentnosť v pôdohospodárstve pri udeľovaní agrodotácií strana požaduje zriadenie centrálneho registra žiadostí o nájom pôdy a prehodnotenie zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, ktorý podľa SaS nedostatočne chráni skutočných vlastníkov pôdy.

SaS takisto požaduje prehodnotenie dotácií za „ničnerobenie“, teda za minimálnu poľnohospodársku činnosť, ako aj okamžitú previerku Pôdohospodárskej platobnej agentúry a Slovenského pozemkového fondu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJarmila HalgašováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSaS Sloboda a Solidarita