Foto: Výletná loď sa na Dunaji potopila za sedem sekúnd, zverejnili autentické video z nárazu

Budapešť, potopenie lode
Záchranári počas pátracej akcie po turistoch z potopenej výletnej lode v centre Budapešti. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 30. mája, 13:41

BUDAPEŠŤ 30. mája (WebNoviny.sk) – Výletná loď s turistami, ktorá sa v stredu potopila na Dunaji v Budapešti, sa predtým prevrátila nabok a klesla ku dnu asi za sedem sekúnd.

Uviedla to vo štvrtok maďarská polícia. Podľa plukovníka Adriána Pála záchrannú operáciu komplikuje daždivé počasie a rýchlo tečúci Dunaj, ktorého hladina stále stúpa.

Z autentického videa, ktoré zaznamenalo priebeh nehody, je vidieť, ako veľká loď naráža do menšej výletnej lode medzi piliermi Margitinho mosta.

Zásahové tímy pátrajú po 21 nezvestných, ktorých hľadajú dokonca už aj v susednom Srbsku, kadiaľ Dunaj preteká. Začali sa tiež prípravy na vytiahnutie potopenej lode, pre nepriaznivé počasie však zatiaľ nie je jasné, kedy sa tak stane.

Polícia medzičasom spustila vyšetrovanie prípadu. Pál uviedol, že kapitáni oboch plavidiel boli skúsení profesionáli dlhodobo zamestnaní v spoločnostiach, pre ktoré pracovali.

Nemali oblečené záchranné vesty

Turisti z maďarskej výletnej lode nemali oblečené záchranné vesty. Oznámilo to juhokórejské ministerstvo zahraničia.

O tom, že turisti v čase kolízie nemali na sebe vesty, ministerstvo informovali juhokórejskí diplomati v Maďarsku. Ako však ministerstvo poznamenalo, počas vyhliadkových plavieb na Dunaji je „obvyklé“, že turisti vesty nemajú oblečené.

Tím juhokórejských predstaviteľov odletel vo štvrtok do Maďarska, aby asistoval pri záchranných operáciách a poskytol potrebnú podporu pasažierom a ich rodinám.

Loď, ktorá viezla 33 turistov z Južnej Kórey a dvoch maďarských členov posádky, sa zrazila s iným väčším plavidlom v stredu večer a potopila sa. Maďarské úrady hovoria celkovo o 21 nezvestných vrátane oboch Maďarov.

Prehľadávajú brehy Dunaja

Potopenú loď lokalizovali vo štvrtok v skorých ranných hodinách pri Margitinom moste neďaleko parlamentu. Záchranné tímy teraz prehľadávajú brehy Dunaja aj viaceré kilometre od miesta nešťastia. Voda v rieke prúdi rýchlo a má po výdatných dažďoch zvýšenú hladinu.

Jedného živého sa podarilo nájsť asi tri kilometre južne od parlamentu. Teplota vody je 10 až 12 stupňov Celzia. Do operácie sú zapojené desiatky záchranárov, potápačov aj vojakov.

Loď s názvom Morská panna (Hableány) šla ku dnu okolo desiatej hodiny večer. Spoločnosť Panoráma Deck ju označila za najmenšiu zo svojej flotily s maximálnou kapacitou 60 osôb. Presná príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom