Na Novom Zélande vybuchla sopka White Island, medzi obeťami a zranenými sú aj zahraniční turisti (video+foto)

White Island, sopka, Nový Zéland
Výbuch sopky White Island na Novom Zélande (9. december 2019). Foto: George Novak/New Zealand Herald via AP.
  • aktualizované 9. decembra, 10:25

Na novozélandskom ostrove White Island sa v pondelok ozvala rovnomenná sopka. Pondelková erupcia si vyžiadala najmenej päť mŕtvych. Zástupca polície John Tims uviedol, že už evakuovali 18 ľudí, väčšina z nich je zranených a niektorí utrpeli vážne popáleniny.

Na ostrove boli desiatky ľudí

Objasnil, že na ostrove sa v čase erupcie nachádzalo menej ako 50 ľudí. Zatiaľ nevedia, koľko je nezvestných, no zrejme to bude dvojciferné číslo. Aj niekoľko hodín po erupcii bola situácia natoľko vážna, že na miesto nemohli vycestovať záchranné zložky.

Medzi zranenými, nezvestnými a mŕtvymi sú občania Nového Zélandu aj zahraniční turisti. Spoločnosť Royal Caribbean International uviedla, že na ostrove sa nachádzali aj cestujúci z jej výletnej lode Ovation of the Seas. „Našim zákazníkom a miestnym úradom budeme maximálne nápomocní,“ uviedli zástupcovia firmy.

Uviaznutí turisti v meste Franz Josef

Do oblasti vycestovala premiérka Jacinda Ardern. Vulkanológ Brad Scott informoval, že sopka vychrlila popol a dym do výšky 3660 metrov.

Približne tisíc turistov uviazlo v dôsledku záplav a zosuvu pôdy v meste Franz Josef. Podľa tamojších úradov budú cesty prístupné zrejme až v piatok.

Niektorí turisti využili možnosť opustiť miesto prostredníctvom helikoptéry alebo malého lietadla, iní sa rozhodli zostať pri svojich autách. Oblasť navštevujú turisti najmä pre tamojší ľadovec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jacinda Ardernova