Video: Nacionalista Šešelj prilákal na námestie tisíce Srbov

Vojislav Šešelj
Srbský ultranacionalista Šešelj vyhlásil, že voľby budú na budúci rok. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 15. novembra (WEBNOVINY) – Tisíce ľudí sa v sobotu zúčastnili na zhromaždení v Belehrade na počesť nacionalistu Vojislava Šešelja, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) tento týždeň dočasne prepustil z väzby pre jeho chorobu. Demonštrujúci na belehradskom Námestí republiky mávali srbskými vlajkami a portrétmi Šešelja ako aj ruského prezidenta Vladimira Putina.

Šešelj pred asi 10 000 prívržencami ostro kritizoval súčasnú vládu a prisľúbil, že nové voľby sa budú konať už na budúci rok. „Nebudeme čakať, kým vyprší plné funkčné obdobie. Voľby budú na budúci rok,“ vyhlásil s tým, že Srbsko potrebuje novú ekonomickú politiku. Vyjadril presvedčenie, že jeho Radikálna strana voľby vyhrá. Srbsko by podľa neho malo zastaviť integráciu do EÚ a malo by mať ešte užšie vzťahy s Ruskom.

Od návratu domov urobil Šešelj niekoľko kontroverzných vyhlásení. Prezident Tomislav Nikolič a premiér Aleksandar Vučič na podľa neho napríklad spreneverili srbskému vlastenectvu, preto je ich nutné zbaviť moci. Pochvalne sa vyjadril o atentáte na niekdajšieho premiéra Zorana Djindjiča v roku 2003 a vyhlásil, že stále verí vo vytvorenie Veľkého Srbska. Šešelj trpí rakovinou hrubého čreva rozšírenou do pečene, čo bol dôvod jeho prepustenia z vyše 12-ročnej väzby.

ICTY ho tak nestihol odsúdiť za mnoho závažných zločinov, ktorých sa údajne dopustil počas vojen v Juhoslávii pred 20 rokmi na nesrbskom obyvateľstve. Šešelja obvinili z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a etnických čistiek v rozsiahlych častiach Bosny, Chorvátska a srbskej severnej provincie Vojvodina. Žalobcovia v jeho prípade navrhujú potrestať ho 28-ročným pobytom vo väzení. Šešelj akúkoľvek vinu popiera a už sa vyjadril, že do Haagu sa zo Srbska nikdy dobrovoľne nevráti.

Vladimir Putin
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičTomislav NikoličVojislav Šešelj