Video: Nemeckí železničiari štrajkovali za zvýšenie platov, v krajine spôsobili dopravný chaos

Nemecko, štrajk
V Nemecku v pondelok vstúpili na niekoľko hodín do ostrého štrajku zamestnanci železničnej spoločnosti Deutsche Bahn (DB), ktorí si takýmto spôsobom chceli vymôcť zvýšenie platov. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. decembra 18:05

BERLÍN 10. decembra (WebNoviny.sk) – Meškanie stoviek vlakov aj rušenie železničných spojov spôsobil štvorhodinový pondelkový štrajk zamestnancov nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn.

Štrajk sa dotkol viac ako 1 400 vlakov po celej krajine, ovplyvnil diaľkové spoje, ale aj prepravu metrom v Berlíne, Mníchove, Hannoveri a Frankfurte.

Odborový zväz EVG rozhodol o takzvanom „varovnom štrajku“ s cieľom vyvolať tlak na firmu Deutsche Bahn po tom, ako sa vyjednávania o mzdách v sobotu prerušili bez dohody.

Odborári chcú zvýšenie platov o 7,5 percenta a odmietli ponuku Deutsche Bahn na zhruba 7-percentné zvýšenie miezd, ktorého súčasťou mala byť jednorazová výplata a postupný rast zárobkov počas 29 mesiacov. Nové kolo rokovaní sa má začať v utorok. Odborový zväz EVG vyjednáva v mene približne 160 tis. zamestnancov Deutsche Bahn.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom