Neymar
Krvavý Brazílčan Neymar po nešetrnom údere od bolívijskeho útočníka Yasmaniho Duka počas kvalifikačného zápasu juhoamerickej časti kvalifikácie o postup na MS 2018. Natal, 6. október 2016. Foto: SITA/AP

NATAL 7. októbra (WebNoviny.sk) – Útočník Neymar sa pri štvrtkovom hladkom triumfe Brazílie nad výberom Bolívie 5:0 v súboji 9. kola juhoamerickej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2018 do Ruska neprezentoval iba víťazným gólom, dvoma asistenciami a žltou kartou.

Dvadsaťštyriročný ofenzívny klenot navyše v 62. minúte stretnutia inkasoval nešetrný úder od hosťujúceho útočníka Yasmaniho Duka lakťom do tváre, po tomto incidente mali plné ruky práce lekári „kanárikov“. Neymarovu tvár totiž zaliala krv z tržnej rany v oblasti obočia nad pravým okom. Pár minút po spomenutej situácii nový brazílsky tréner Adenor Bacchi radšej Neymara vystriedal. Keďže bola opora katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona vo štvrtok napomínaná, v utorok nezasiahne do duelu proti Venezuele.

Neymar vo štvrtok zaokrúhlil počet gólov vo svojej kariére na 300 a v reprezentačnom drese sa presadil po štyridsiaty deviaty raz. Viac presných zásahov v národnom tíme päťnásobných majstrov sveta dosiahli iba najväčšia legenda Pelé (95) a dve nemenej slávne mená – Ronaldo (67) a Romário (56). Neymar aktuálne predstihol ďalšieho veľkého muža histórie brazílskeho futbalu Zica, ktorý má na konte 48 zásahov v drese „selecaa“.

Oficiálny portál Brazílskej futbalovej konfederácie (CBF) pripomína, že Neymarovi začali jeho „seniorské“ góly rátať v roku 2009 a ďalších 18 dosiahol ešte ako člen juniorských brazílskych výberov vo 17 a 20 rokov a tiež olympijského tímu. Práve s výrazným prispením Neymara sa „kanárici“ nedávno na domácom trávniku v Riu de Janeiro stali prvýkrát v histórii olympijskými víťazmi. Pre úplnosť treba dodať, že z 300 jeho gólov strelených na všetkých úrovniach v kariére dosiahol 138 v drese jeho prvého klubu FC Santos a ďalších 95 pridal aktuálne pod značkou FC Barcelona.