Traktor Čeľabinsk - Slovan 1:3
Zľava: Obranca Slovana Jonathan Sigalet (5), brankár Jaroslava Janus (32) a ďalší bek Ivan Švarný (24) v zápase na ľade Traktora Čeľabinsk, v ktorom "belasí" prehrali 1:3. Foto: hcslovan.sk

CHANTY-MANSIJSK 18. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava prehrali vo svojom prvom zápase na predposlednom ruskom tripe v základnej časti Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) v Chanty-Mansijsku 1:3.

Výprava „belasých“ odcestovala na mrazivú Sibír vo štvrtok. Trénerovi Čadovi chýbajú na tomto tripe dlhodobo zranení hráči Martin Štajnoch, Andrej Šťastný a Miroslav Šatan. Pre angínu na palube lietadla Airbus A320 nebol Michal Vondrka, zranenie ruky nedovolilo cestovať ani Jánovi Lipianskemu.

Český kouč „belasých“ urobil oproti zápasu v Prahe v piatok len malé zmeny v zostave. V strede druhého útoku, zraneného Jána Lipianskeho nahradil Peter Ölvecký. Na pozícii centra štvrtého útoku hral Miroslav Preisinger medzi Tomášom Mikúšom a Markom Daňom.

Keďže Slovanu chýbali v piatkovom stretnutí Miroslav Šatan a Ján Lipiansky, kapitánske céčko dostal prvýkrát v sezóne útočník Milan Bartovič. Štvorzápasová séria „belasých“ na ľadoch súperov bude po piatkovom zápase pokračovať v nedeľu v Omsku a o dva dni neskôr ju zakončia v Astane.

Bratislavčania sú v tabuľke Západnej konferencie na 6. mieste so ziskom 66 bodov, majú náskok šesť bodov pred siedmym HC Lev Praha a desať bodov pred nepostupovým deviatym miestom do play-off.

VÝSLEDOK:

Jugra Chanty-Mansijsk – HC Slovan Bratislava 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

07:17 – 1:0 Krysanov (Glazačov, Trončinský)

34:26 – 1:1 Kytnár (Kukumberg)

39:47 – 2:1 Skorochodov (Krysanov, Safronov)

59:40 – 3:1 Krysanov (Glazačov, Demagin)

Vylúčenia:

03:00 – Michel Miklík (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

16:27 – Ivan Švarný (Slovan) – 2 min. (držanie)

30:25 – Milan Bartovič (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

36:48 – Vitalij Šitnikov (Jugra) – 2 min. (faul lakťom)

51:32 – Ivan Švarný (Slovan) – 2 min. (zdržiavanie hry)

strely na bránu: 34:31, vylúčenia: 1:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Gofman (Rus.), Rönn (Fín.) – Mišur, Raming (obaja Rus.), 2750 divákov

Jugra: Birjukov – Pepeľajev, Grebeškov, Safronov, Ibragimov, Trončinský, Starosta – Skorochodov, Magogin, Sitnikov – Krysanov, Glazačov, Demagin – Rybakov, Bulanskij, Chlyncev – Bočarov, Beľajev, Jacenko

Slovan: Janus – Sersen, Sigalet, Švarný, Ďatelinka, J. Tabaček, Mojžíš – Miklík, Bližňák, Bakoš – Bartovič, Ölvecký, L. Hudáček – Kukumberg, Kytnár, Kudrna – M. Daňo, Preisinger, T. Mikúš

Po opatrnom začiatku mali šancu otvoriť skóre duelu domáci, ale nevyužili dvojminútovú presilovku za hákovanie Michela Miklíka. Jugra strelila prvý gól v 8. min, keď Janus vyrazil betónom pokus Glazačova, no nestačil na dorážku Krysanova.

Na druhej strane pohrozili Kytnár s Kukumbergom, ale strelu skúsenejšieho zo spomenutej dvojice vytesnil ramenom gólman Birjukov. Janusovu chybu v rozohrávke v 15. min takmer potrestal Sitnikov. Jugra nevyužila ani ďalšiu početnú výhodu. V poslednej minúte úvodnej tretiny spálil najväčšiu šancu hostí Ölvecký.

Domáci hokejisti v úvode druhej časti zatlačili Slovan, no bratislavský tím statočne odolával. V 27. min sa puk dostal v útočnom pásme k Sigaletovi, ale jeho strela minula bránku Birjukova. Ani v treťom oslabení Slovan neinkasoval, narazenie na mantinel od Bartoviča sa Jugre nepodarilo zužitkovať na druhý gól.

Potom prišli chvíle Slovana. V 34. min Birjukov len so šťastím zlikvidoval strelu Bližňáka, no o minútu neskôr už bol prikrátky na pokus Kytnára, ktorému predchádzalo vyhraté vhadzovanie Kukumberga. Početnú výhodu vzápätí nevyužil ani Slovan a 13 sekúnd pred druhou sirénou opäť inkasoval: vyrazenú strelu Krysanova poslal za Janusov chrbát Skorochodov.

Ten istý hráč v spolupráci so Sitnikovom takmer pridal na začiatku 49. min ďalší gól, ale Janus aj s trochou šťastia neinkasoval. Vyrovnanie mal na hokejke Kytnár, no jeho blafák po peknej prihrávke Kukumberga zneškodnil Birjukov. Definitívnu podobu výsledku dal 20 sekúnd pred koncom III. tretiny v power-play svojím druhým gólom v zápase Krysanov.

Reakcie:

Rostislav Čada (tréner Slovana, zdroj: hcslovan.sk): „Myslím si, že sme videli vyrovnaný zápas, o čom svedčí aj počet striel. Domáce mužstvo bolo lepšie v prvej polovici zápasu, my naopak v tej druhej. Rozhodol druhý gól súpera trinásť sekúnd pred koncom druhej tretiny. Na tom, že padlo málo gólov majú zásluhu obaja brankári.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýIvan ŠvarnýJán LipianskyMartin ŠtajnochMichal VondrkaMichel MiklíkMilan BartovičMiroslav ŠatanPeter Ölvecký