Video: Oslavy nezávislosti v Poľsku prerástli do násilností

Oslavy nezávislosti v Poľsku
Oslavy nezávislosti v Poľsku. Foto: SITA/ AP

VARŠAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Utorkové oslavy poľskej nezávislosti v hlavnom meste Varšava sprevádzali násilnosti, ktoré vyvolali prívrženci krajnej pravice. Tí sa oddelili z davu desiatok tisíc ľudí a následne s pomocou kameňov zaútočili na príslušníkov polície, ktorí proti nim použili aj vodné delá.

Radikáli najskôr cez most prekročili cez rieku Visla a následne začali na policajtov hádzať rôzne predmety. Väčšina z nich mala zahalenú tvár čiernymi šatkami. Policajtom sa ich neskôr podarilo vytlačiť na most. Išlo zrejme o fanúšikov miestnych futbalových klubov.

Násilné strety si podľa oficiálnych údajov vyžiadali zranenia 23 policajtov, na ktorých útočili delobuchmi a dlažobnými kockami. Podobné násilnosti pritom sprevádzali oslavy poľskej nezávislosti aj v uplynulých rokoch, tentokrát polícia zadržala 220 osôb.

Poliaci si Deň nezávislosti pripomínajú každoročne 11. novembra. Oslavujú tak vznik Druhej poľskej republiky z roku 1918, keď sa po 123 rokoch poľský národ rozdelený medzi ruské, pruské a habsburské impérium zjednotil. Počas komunizmu boli oslavy len neoficiálne a opäť ich obnovili až po roku 1989.

Oslavy nezávislosti v Poľsku
Foto: SITA/ AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom