Video: Otvorili najdlhší most na svete vedúci ponad more, miestni ho nazývajú „Most smrti“

Si Ťin-pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching počas otvorenia najdlhšieho mesta na svete vedúciho ponad more, ktorý spája Hongkong s Macaom a čínskym Ču-Chaj. Ču-Chaj, 23. október 2018. Foto: SITA/AP.

ČU-CHAJ 23. októbra (WebNoviny.sk) – Čína otvorila najdlhší most na svete vedúci ponad more, ktorý spája Hongkong s Macaom a čínskym Ču-Chaj. Na otváracom ceremoniáli v meste Ču-Chaj sa zúčastnil aj prezident Si Ťin-pching.

Použili 400-tisíc ton ocele

Most je dlhý 55 kilometrov, stál 20 miliárd dolárov (v prepočte približne 17,4 miliardy eur) a stavali ho takmer desať rokov, pričom použili 400-tisíc ton ocele, z čoho by vytvorili približne 60 Eiffelových veží. Naprojektovali ho tak, aby vydržal aj zemetrasenia a tajfúny.

Počas stavebných prác zomrelo 18 robotníkov a stovky ďalších utrpeli zranenia, preto ho tamojší obyvatelia nazývajú „Most smrti“. Verejnosti ho sprístupnia v stredu. Jeho súčasťou je aj podmorský tunel, ktorý spája dva umelo vytvorené ostrovy.

Špeciálne povolenie a mýto

V minulosti trvala cesta medzi mestami Ču-Chaj a Hongkong štyri hodiny, vďaka mostu to bude už len 30 minút. Na jazdu cez most je potrebné získať špeciálne povolenie, pričom všetky vozidlá budú platiť mýto. Úrady pôvodne predpokladali, že denne tadiaľ prejde približne 9200 áut. V dôsledku novej výstavby iných ciest v regióne však svoj odhad neskôr znížili.

Veľkolepá stavba si vyžiadala aj vlnu kritiky zo strany ochrancov prírody, ktorí tvrdia, že ničí podmorský svet. Hongkonská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody uviedla, že za uplynulých desať rokov v oblasti klesol počet delfínov čínskych (sousa chinensis) zo 148 na 47. Ďalší kritici zas tvrdia, že most nezaručuje žiadnu ekonomickú návratnosť.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pching