Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 19. mája 9:32

PASADENA 18. mája (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil druhý v záverečnej 7. etape na pretekoch Okolo Kalifornie.

V šprintérskej koncovke etapy so štartom v Santa Clarite a cieľom v Pasadene (126 km) Sagana zdolal iba Holanďan Cees Bol z tímu Sunweb. Tretí skončil Belgičan Jasper Philipsen. Ďalší dvaja Slováci vo farbách Bora-Hansgrohe, Juraj Sagan a Erik Baška, prišili do cieľa až v poslednej skupine s mankom vyše 15 minút na 107., resp. 102. mieste.

Amgen Tour of California /Okolo Kalifornie 2019/ – program

Nedeľa 12. mája – 1. etapa: Sacramento – Sacramento (143 km)
Pondelok 13. mája – 2. etapa: Rancho Cordova – South Lake Tahoe (194,5 km)
Utorok 14. mája – 3. etapa: Stockton – Morgan Hill (207 km)
Streda 15. mája – 4. etapa: Raceway Laguna Seca – Morro Bay (212,5 km)
Štvrtok 16. mája – 5. etapa: Pismo Beach – Ventura (218,5 km)
Piatok 17. mája – 6. etapa: Ontario – Mount Baldy (127,5 km)
Sobota 18. mája – 7. etapa: Santa Clarita – Pasadena (141 km)

Celkovým víťazom 14. edície pretekov Okolo Kalifornie sa stal iba 20-ročný Slovinec Tadej Pogačar z tímu UA Emirates s náskokom 16 sekúnd pred Kolumbijčanom Sergiom Higuitom (EF Education First) a 17 sekúnd pred Dánom Kasperom Asgreenom (Deceuninck – Quick Step).

Pogačar ovládol aj súťaž mladých jazdcov a stal sa vôbec najmladším víťazom etapových pretekov z kategórie WorldTour v histórii. „Preteky Okolo Kalifornie boli môj hlavný cieľ v tomto roku. Myslím si, že som bol na ne dobre pripravený, ale celkovým víťazstvom som prekvapil aj sám seba. Som šťastný a o rok sa určite vrátim,“ cituje Pogačara portál cyclingnews.com.

Cavendish odstúpil z pretekov

Posledná etapa nebola klasická šprintérska. Cyklisti museli prekonať aj jedno stúpanie III. kategórie cez Los Angeles Forest Hwy 64 km pred cieľom a potom ešte jedno náročnejšie, hoci neklasifikované, pred príchodom do Pasadeny.

V tomto meste v závere absolvovali tri okruhy okolo známeho štadióna Rose Bowl, jedného z dejísk MS vo futbale v roku 1994. V 11-člennej skupine, ktorá sa ocitla v úniku, nebol nikto zo Slovákov. Bol v nej však ďalší člen tím Bora-Hansgrohe Maximilian Schachmann, ktorý sa na chvíľu virtuálne ocitol v žltom drese lídra pretekov. Aktívny Schachmann dokonca vyhral šprintérsku aj vrchársku prémiu.

Počas etapy odstúpil kedysi obávaný šprintér Mark Cavendish (Dimension Data), ktorý podľahol vysokému tempu. Líder celkovej klasifikácie Tadej Pogačar ustál všetky útoky svojich súperov a keď sa na poslednom okruhu v Pasadene objavila spoločne veľká skupina jazdcov, bolo jasné, že premiérové víťazstvo na pretekoch WorldTour mu už neujde.

V chaotickom záverečnom šprinte útoky viacerých favoritov nevyšli, a tak sa vpredu objavil 23-ročný Holanďan Cees Bol a svoj pokus doviedol do úspešného konca. Sagan ho v síce v závere mocne doťahoval, ale napokon zaostal o dĺžku necelého bicykla.

Saganovi tesne ušiel zelený dres

Úradujúci slovenský a zároveň trojnásobný svetový šampión Peter Sagan dosiahol na tohtoročných pretekoch Okolo Kalifornie jedno etapové víťazstvo a pridal aj jedno druhé a jedno tretie miesto. Celkovo má 29-ročný Slovák na konte rekordných 17 etapových triumfov na tomto podujatí a aj celkové víťazstvo spred štyroch rokov, domáci mu dali prezývku Kráľ Kalifornie.

Sagan v aktuálnej edícii zároveň o 4 body prehral súboj o víťazstvo v bodovacej súťaži s Kasperom Asgreenom. Slovák nazbieral 36 bodov a Dán 40. V celkovej klasifikácii v bojoch o žltý dres skončil P. Sagan 79., jeho starší brat Juraj bol 73. a Erik Baška stoôsmy.

„Chaotická etapa s množstvom útokov, únikov a pohybov v pelotóne. Všetko to bolo náročné pochytať, ale nakoniec sa v Pasadene odohral šprintérsky finiš. Mal som v závere dobrú pozíciu, ale pravdepodobne som zareagoval trochu neskoro na Bolov šprint. Celkovo môžem byť spokojný s tým, čo som tu predvádzal a platí to aj o celom našom tíme. Dosiahli sme jedno víťazstvo, dve pódiové umiestnenia a predvádzali počas celého týždňa dobré tímové výkony,“ uviedol Peter Sagan v reakcii na webovej prezentácii svojho tímu Bora-Hansgrohe.

K záveru 7. etapy aj celkovému vystúpeniu tímu sa vyjadril aj slovenský športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Ján Valach. „Daniel Oss, Oscar Gatto a Juraj Sagan pracovali pre Petra. Neskôr dostal Juraj defekt a v závere nemohol byť vpredu. Peter predviedol dobrý šprint a bolo z toho druhé miesto. Celkovo môžeme byť spokojní s tým, čo sme dosiahli na tohtoročných pretekoch. Máme za sebou jednu z najťažších edícií Kalifornie s dlhými etapami a množstvom stúpaní. Peter Sagan dosiahol jedno etapové víťazstvo, Felix Grossschartner a Maximilian Schachmann skončili v prvej desiatke celkového poradia a celý tím odvádzal dobrú prácu v každej etape.“

Výsledky – Okolo Kalifornie 2019

7. etapa (Santa Clarita – Pasadena, 126 km): 1. Cees Bol (Hol.)Team Sunweb 2:53:16 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Jasper Philipsen (Belg.) UAE Team Emirates, 4. Phil Bauhaus (Nem.) Bahrain-Merida, 5. Maximiliano Richeze (Arg.) Deceuninck – QuickStep, 6. Kristoffer Halvorsen (Nór.) Team Ineos – všetci rovnaký čas ako víťaz,… 102. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +15:11 min, … 107. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +15:11.

Konečné poradie po 7. etape: 1. Tadej Pogačar (Slovin.) UAE-Team Emirates 32:55:12 h, 2. Sergio Higuita (Kol.) EF Education First +16 s, 3. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck Quick-Step +17, 4. George Bennett (N. Zél.) Jumbo-Visma +29, 5. Richie Porte (Aus.) Trek-Segafredo +41, 6. Šimon Špilak (Slovin.) Kaťuša Alpecin +1:03 min, …. 73. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +59:50 min, … 79. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +1:04:14 h, … 108. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +1:39:25 h.

Bodovacia súťaž: 1. Kasper Asgreen (Dán.) 40 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 36, 3. Sergio Higuita (Kol.) 29, 4. Jasper Philipsen (Belg.) 28, 5. Tadej Pogačar (Slovin.) 25, 6. Rémi Cavagna (Fr.) 22, … 52. Erik Baška (SR) 2.