Video: Počet obetí tajfúnu Hagibis stúpol, na pátracie práce nasadili aj Japonské sily sebaobrany

Japonsko, tajfún Hagibis
Zaplavená oblasť v prefektúre Nagano, 15. október 2019. Foto: SITA/AP

Počet obetí tajfúnu Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol Japonsko, stúpol na 66. S odvolaním sa na úrady o tom informoval verejnoprávny vysielateľ NHK. Záchranári naďalej pátrajú po nezvestných ľuďoch.

Ich počet odhadujú na približne 20. Na pátracie a záchranné práce v prefektúre Nagano v utorok svojich ľudí nasadili aj Japonské sily sebaobrany.

Pomodlili sa za obete

Premiér Šinzó Abe sa počas zasadnutia parlamentu zaviazal, že urobí všetko pre bezpečnosť a záchranu nezvestných a ľudí, ktorých museli evakuovať. „Životy ľudí sú pre nás prvoradé,“ vyjadril sa premiér.

Ako uvádza agentúra AP, vláda zvažuje, že schváli špeciálny rozpočet na reakciu úradov na dôsledky prírodnej katastrofy a následnú rekonštrukciu. Poslanci sa na začiatku zasadnutia parlamentu v tichosti pomodlili za obete.

Hagibis zasiahol ostrov Honšu v sobotu a priniesol so sebou silný vietor, historické zrážky a spôsobil vyliatie viac ako 200 riek. Na zhruba 50 z nich sa pretrhli hrádze, čo spôsobilo rozsiahle záplavy. Lejaky tiež v krajine spôsobili približne 140 zosuvov pôdy.

Niektoré oblasti sú paralyzované

Podľa NHK je viac ako 10-tisíc domov poškodených. Takmer 35-tisíc domácností je stále bez elektriny a tečúcu vodu nemá približne 130-tisíc domov. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa prívod elektriny a vody podarí úplne obnoviť.

Ako uvádza agentúra AP, v Tokiu sa život vracia do normálu a obyvatelia v oblastiach, kde už klesla voda začali čistiť svoje domovy. Naopak, ťažko zasiahnuté oblasti, ktoré sú ešte stále zaplavené, ako napríklad prefektúry Nagano a Fukušima, zostávajú paralyzované.

Železničná spoločnosť West Japan Railway Co. informovala, že rýchlovlaky na trase Hokuriku spájajúcej Tokio a mesto Kanazawa jazdia v zníženom počte, pretože šesť vlakov v depe v meste Nagano zostalo zaplavených.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www3.nhk.or.jp.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Šinzo Abe