Video s útočníkom z Berlína je autentické, bol 'Gefährder'

Anis Amri
Na videu má hovoriť Anis Amri - útočník z Berlína. Foto: youtube.com

HAMBURG/DUIBURG 29. decembra (WebNoviny.sk) – Nemeckým úradom bolo už pred nedávnym útokom na vianočný trh v Berlíne známe, že pravdepodobný útočník, Tunisan Anis Amri, používal viac identít.

Podľa informácií, ktoré získal nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel, prokuratúra v Duisburgu začala v apríli 2016 vyšetrovanie voči Amrimu za podvod, pretože počas krátkeho obdobia v novembri predchádzajúceho roka dvakrát požiadal pod rôznymi identitami o sociálne dávky, konkrétne v Emmerichu a Oberhausene. V novembri bolo konanie zastavené, pretože nebolo známe Amriho bydlisko.

Útočník z Berlína vystupoval aj pod menom Ahmad Zaghoul

Nie je známe, či duisburská prokuratúra už v apríli vedela, že Amri je vedený ako tzv. „Gefährder“, teda osoba nebezpečná pre okolie a schopná vykonať teroristický čin. „Byť ‚Gefährder‘ nie je zločin, ale pojem z oblasti prevencie.

Ako prokuratúra však sledujeme trestné činy, ktoré boli oznámené alebo sme ich identifikovali,“ citovala agentúra DPA hovorcu prokuratúry Detlefa Nowotscha

Prokuratúra v Berlíne má záznam o Amrim v roku 2015, keď mal v priestoroch Krajinského úradu zdravotníctva a sociálnych vecí (Lageso) fyzicky napadnúť strážnika. V tomto prípade vystupoval pod menom „Ahmad Zaghoul“. Vyšetrovanie však bolo zastavené, pretože osobu s takýmto menom sa nepodarilo nájsť.

Video s Amrim je autentické

Tuniského podnikateľa žijúceho v Berlíne, ktorého v stredu zadržali v rámci pátrania po možných Amriho komplicoch, prepustili vo štvrtok na slobodu.

Nemecká Spolková prokuratúra neiniciovala vydanie zatykača na tohto 40-ročného muža, označeného v stredu za možnú Amriho kontaktnú osobu a príjemcu jeho správ a fotografií rozosielaných iba 21 minút pred útokom odcudzeným poľským kamiónom. Nie sú totiž dôkazy o tom, že by mal informácie o pripravovanom útoku.

Pôvodné správy však hovorili o tom, že vyšetrovatelia prišli na stopu tohto muža pri vyhodnocovaní komunikačných údajov vrátane obsahu mobilného telefónu Amriho, ktorý našli v ním zneužitom kamióne.

Videozáznam, v ktorom sa predpokladaný atentátnik hlási k teroristickej organizácii Islamský štát a ktoré zverejnili džihádisti 23. decembra, považuje Spolková prokuratúra za autentický.

Hovorkyňa prokuratúry vo štvrtok potvrdila, že kaliber zbrane, ktorú Amri použil pri pre neho osudnej prestrelke s talianskou policajnou hliadky v Sesto San Giovanni, je identický ako v prípade zbrane, ktorú útočník použil v Berlíne proti poľskému kamionistovi Lukaszovi Urbanovi. O tom, či išlo aj o identickú zbraň, rozhodnú balistické testy.

Hovorkyňa súčasne potvrdila stredajšiu informáciu o tom, že kamión sa po náraze do areálu vianočných trhov zastavil asi po 70-80 metroch vďaka automatickému brzdnému systému, ktorý tak zabránil väčšiemu počtu obetí útoku.

Islamistický teroristický útok v nemeckej metropole si vyžiadal 12 obetí na životoch a ďalšie desiatky sčasti ťažko zranených. Zväz nemeckých novinárov (DJV) kritizoval informačnú politiku tamojších vyšetrovateľov po udalostiach podobného typu, akou bol útok v Berlíne. Mnohé otázky o samotnom zločine, o trase úteku páchateľa a totožnosti obetí, ale aj o osobách v pozadí teroristického útoku sú stále otvorené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anis Amri