Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, facebook.com/PeterSagan

HARELBEKE 24. marca (WebNoviny.sk) – Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) nezasiahol do boja o víťazstvo na 60. ročníku cyklistických pretekov E3 Harelbeke. Pre dvojnásobného majstra sveta a víťaza tejto jednorazovky z roku 2014 sa preteky fakticky skončili 42,5 km pred cieľom, keď sa zaplietol do pádu a mal problémy s prednou brzdou na bicykli. Potom čakal dlho na ďalší bicykel, a hoci sa neskôr opäť pustil do boja, už nemal šancu dostihnúť najlepších a predčasne skončil.

Prvú trojku tvorili Belgičania

Víťazom sa stal Belgičan Greg van Avermaet (4:48:22 h), ktorý v záverečnom finiši zdolal krajanov Philippa Gilberta (Quick-Step Floors) a Olivera Naesena (AG2R La Mondiale). Vďaka zisku 400 bodov sa Van Avermaet dostal na čelo rebríčka UCI WorldTour pred Petra Sagana.

Zároveň sa stal prvým belgickým víťazom E3 Harelbeke od roku 2012 a triumfu Toma Boonena. Štvrtý skončil s odstupom 38 sekúnd Luke Dubridge z tímu ORICA-Scott. Tím Bora-Hansgrohe môže tešiť piata priečka Rakúšana Lukasa Pöstlbergera. Obaja boli v pôvodnom úniku, ale neudržali sa s najlepším triom. Vlaňajší šampión Poliak Michal Kwiatkowski (Sky) nebol medzi prihlásenými.

V čase Saganovho pádu už bola vpredu s vyše minútovým náskokom silná skupinka troch belgických klasikárov Van Avermaet (BMC Racing), Naesen (AG2R), Gilbert (Quick-Step), ktorých už nikto nedostihol. Keď ich náskok 20 km pred cieľom narástol na 2 minúty, bolo zrejmé, že piatková belgická klasika bude mať domáce pódium.

Preteky viedli kľukatými cestičkami

V záverečných 200 m sa ako prvý odhodlal k finišu Naesen, ale napokon na to doplatil. Jeho starší a skúsenejší krajania si to napokon rozdali plece pri pleci a olympijský šampión Van Avermaet napokon zvíťazil pred Gilbertom o predné koleso bicykla.

Tradičné jednorazové preteky so štartom aj cieľom v Harelbeke (206,1 km) viedli kľukatými a úzkymi cestičkami Západného Flámska a v značnej miere kopírovali trasu slávneho monumentu Okolo Flámska, ktorý sa uskutoční 2. apríla. Na trati bolo 15 oficiálnych stúpaní, mnohé z nich vystlané obávanými kameňmi, tzv. pavé.

Vrchol náročnosti cyklisti absolvovali medzi 164,4 a 167,2 km, boli ním legendárne stúpania Paterberg (dĺžka 700 m, sklon terénu 12%) a Oude Kwaremont (2200 m, 4,2%). Úplne posledné stúpanie dňa obstaral Tiegemberg (1000 m, 6,5%) na 186,1 km, čiže 20 km pred cieľom.

E3 Harelbeke

Harelbeke – Harelbeke, 206,1 km:

1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 4:48:22 h, 2. Philippe Gilbert (Belg.) Quick-Step Floors, 3. Oliver Naesen (Belg.) AG2R La Mondiale – obaja v rovnakom čase ako víťaz, 4. Luke Durbridge (Aus.) Orica-Scott +38, 5. Lukas Pöstlberger (Rak.) Bora-Hansgrohe +40, 6. Michael Valgren Andersen (Dán.) Astana Pro Team +51