Video: Sagan nepridal rekordný triumf na Gent – Wevelgem, v špurte bol najrýchlejší Kristoff

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, www.facebook.com.
  • aktualizované 31. marca 18:43

WEVELGEM 31. marca (WebNoviny.sk) – Nórsky cyklista Alexander Kristoff z tímu UAE Emirates zvíťazil na jednorazových pretekoch Gent – Wevelgem v Belgicku. V šprintérskom závere 251,5 km dlhých pretekov s viacerými kockovými úsekmi a vo vetre Kristoff zdolal Nemca Johna Degenkolba (Trek-Segafredo) a Belgičana Olivera Naesena (AG2R La Mondiale).

„Toto víťazstvo som už veľmi potreboval, čakal som na neho veľmi dlho. V dlhých pretekoch sme boli v závere všetci na svojich limitoch a práve také šprinty v obľubujem. Veľmi sa teším, toto víťazstvo je cenná devíza do blížiacich sa pretekov Okolo Flámska,“ povedal 31-ročný Alexander Kristoff, ktorý si pripísal 74. triumf kariéry.

Saganove bol takmer 200 km v úniku

Obhajca víťazstva spred roka Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) nebol v najlepšej výsledkovej desiatke a napokon prišiel do cieľa na 32. mieste s odstupom 13 sekúnd. V rýchlej koncovke Saganovi chýbali sily, keďže predtým absolvoval takmer 200 km v úniku. Ten sa skončil až 18 km pred cieľom.

Najlepším spomedzi jazdcov v Bora-Hansgrohe bol Nemec Rüdiger Selig na ôsmom mieste, až štyria jeho spolujazdci preteky nedokončili (Daniel Oss, Maciej Bodnar, Pascal Ackermann a Michael Schwarzmann).

„Nádherné a vzrušujúce preteky, ale zároveň veľmi tvrdé. V prvých dvoch hodinách sme jazdili rýchlosťou cez 50 km/h a keď silný vietor vytvoril medzery v pelotóne, rozhodol som sa naskočiť do úniku spoločne s Pascalom a Rudim. Odviedli výbornú prácu. Keď sme zostali vpredu už len štyria, snažil som sa dať do toho maximum, aby sme si zachovali náskok pred pelotónom. Napokon to nebolo možné a v závere som nemal dobré nohy na to, aby som sa zapojil do hromadného šprintu,“ uviedol Peter Sagan na portáli svojho tímu Bora-Hansgrohe.

Na prestížnej „kockovej“ klasike v Belgicku P. Sagan v minulosti zvíťazil v rokoch 2013, 2016 a 2018. Okrem troch prvenstiev si pripísal aj jedno druhé (2012) a dve tretie miesta (2014 a 2017).

Okrem Sagana už len päť cyklistov vyhralo podujatie Gent – Wevelgem trikrát a sú to samé zvučné mená – štyria Belgičania Eddy Merckx, Robert van Eenaeme, Rik van Looy a Tom Boonen. Piatym do partie je Talian Mario Cipollini.

Desať „kopčekov“

Pelotón absolvoval okrem množstva kilometrov po prašných cestách aj 10 tzv. kopčekov, najznámejšími sú Baneberg a Kemmelberg, na ktoré cyklisti šliapali až dvakrát. Nezvyčajne skoro, už 200 km pred cieľom, sa oddelila početná skupina 18 jazdcov, v ktorej boli aj traja zástupcovia tímu Bora-Hansgrohe vrátane Petra Sagana.

Skupina získala náskok približne jeden a pol minúty a najpočetnejšie zastúpenie v nej mal so štyrmi zástupcami tím Trek-Segafredo.

Obávaný kockami dláždený kopec Kemmelberg a najmä technický zjazd z neho necelých 80 km pred cieľom spôsobil prvú väčšiu selekciu.  Ako prvé zaostalo nemecké duo v tričkách Bora-Hansgrohe Pascal Ackermann, Rüdiger Selig.

Vpredu zostala deviatka pretekárov vrátane Sagana. Pelotón za nimi sa rozdrobil na niekoľko skupín. O ďalších 10 km neskôr bola v úniku už len štvorica Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Mike Teunissen (Jumbo-Visma), Edward Teuns (Trek-Segafredo) a Peter Sagan (Bora-Hansgrohe).

Nasledovali prašné cesty s nespevneným podkladom a náskok jazdcov vpredu narástol z 30 na 55 sekúnd. Na sóloúnik sa potom vydal Luke Rowe (Sky) a 43 pred cieľom sa dotiahol na vedúce kvarteto.

Hromadný dojazd

V druhom a poslednom nájazde na Kemmelberg 34 km pred koncom pretekov mali „utečenci“ k dobru 55 sekúnd pred hlavnou skupinou, približne v strede medzi prvou a druhou skupinou sa nachádzal ešte Nór Alexander Kristoff (UAE-Emirates).

V najťažšej vyše 20-percentnej časti Kemmelbergu zozadu zaútočila dvojica Wout van Aert (Jumbo-Visma), Zdeněk Štybar (Deceuninck – Quick Step). Dostihli Kristoffa a v zjazde z Kemmelbergu sa priblížili vedúcej štvorke na 25 sekúnd. Ďalej to už nepotiahli a čoskoro ich pohltila silná skupina za nimi.

Potom výborne zapracovali jazdci tímu Deceuninck – Quick Step na čele so Štybarom a 18 km pred cieľom „dorazili“ Saganovu skupinu. Potom sa striedali neúspešné útoky viacerých cyklistov, najaktívnejší bol Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

V posledných piatich kilometroch sa sformovala vpredu štvorica jazdcov a utvorila si náskok niekoľkých desiatok metrov.Boli tam Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Jack Bauer (Mitchelton-Scott), Sebastian Langeveld (Education First) a Amund Gröndahl Jansen (Jumbo-Visma). Napokon im to nevyšlo a v záverečnom kilometri kapitulovali pod tlakom šprintérskych tímov.

V hromadnom dojazde unavených šprintérov mal najviac síl Nór Kristoff, ktorý zdolal Nemca Degenkolba a Belgičana Naesena.

Klasika Gent-Wevelgem 2019

  • Deinze – Wevelgem, 251,5 km

1. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates 5:26:04 h, 2. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo, 3. Oliver Naesen (Belg.) Ag2r La Mondiale, 4. Mathieu van der Poel Corendon-Circus, 5. Danny van Poppel (obaja Hol.) Jumbo-Visma, 6. Adrien Petit (Fr.) Direct Énergie – všetci rovnaký čas ako víťaz … 32. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +13 s.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan