Peter Sagan
Peter Sagan si aj po štvrtej etape oblečie žltý dres vedúceho pretekára Okolo Švajčiarska. Champagne, 14. jún 2016. Foto: SITA/AP

CHAMPAGNE 14. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil tretie miesto v utorkovej 4. etape na pretekoch kategórie WorldTour Okolo Švajčiarska, ktorá štartovala v Rheinfeldene a po 193 km finišovala v Champagne.

Úradujúci majster sveta z tímu Tinkoff nestačil v technickom závere na dvoch jazdcov Etixxu-QuickStep – z víťazstva sa tešil Argentínčan Maximiliano Richeze, druhý bol Kolumbijčan Fernando Gaviria. Druhý slovenský jazdec Tinkoffu Juraj Sagan obsadil 33. priečku s odstupom dvoch sekúnd.

Peter Sagan, ktorý vyhral predchádzajúce dve etapy, si napriek tomu udržal žltý dres lídra pretekov, pred Belgičanom Jürgenom Roelandtsom (Lotto Soudal) a domácim Silvanom Dillierom (BMC Racing) má náskok deviatich sekúnd. Jurajovi Saganovi patrí 86. miesto s mankom 5:48 min. Dvadsaťšesťročný Žilinčan Peter Sagan naďalej vedie aj v bodovacej súťaži, na konte má 26 bodov, druhý Richeze 22, tretí Dillier 18.

„Bola to veľmi ťažká etapa so silným protivetrom. Tím odviedol kusisko práce v chránení ma a podporovaní. Samozrejme, jeden jazdec nemôže vyhrať všetko, v záverečnom šprinte boli tentoraz lepší iní jazdci. Som spokojný, že som si udržal dres lídra aj vedenie v bodovacej súťaži. Teším sa na zostávajúcich päť etáp, kde budeme tvrdo pracovať, aby sme dosiahli dobrý výsledok. Chcel by som sa poďakovať mojim tímovým kolegom za ich veľké úsilie v týchto prvých štyroch ťažkých a mokrých etapách,“ povedal Peter Sagan na oficiálnej stránke Tinkoffu.

Utorkový únik obstarali štyria jazdci – Matthew Brammier (Dimension Data), Jérémy Maison (FDJ), Lukas Jaun (Roth) a Nick Vander Lijke (Roompot). Na čele pelotónu podľa očakávania pracovali cyklisti Tinkoffu okolo žltého dresu Petra Sagana. Ruskému tímu pomáhal aj Etixx-QuickStep. Náskok utečencov sa pohyboval na úrovni dvoch minút.

Pelotón výrazne zvýšil tempo a 15 km pred cieľom zaostával o jednu minútu, 10 km pred páskou už len o 20 sekúnd. Úsilie úniku sa definitívne skončilo 3,7 km pred koncom. V technickom závere predviedol výbornú tímovú prácu Etixx-QuickStep a z víťazstva sa tešil Richeze pred Gaviriom a Saganom.

V stredu sa jazdci dostanú už do hôr, na 126 km dlhej trase z Brig-Glis budú pripravené stúpania na Furkapass (16,7, 6,3%), Gotthardpass (8,3 km, 7,1%) a cieľové do lyžiarskeho strediska Cari (11 km, 7,5%). Tesne pred páskou sa nachádza úsek so sklonom až 11%.

Výsledky – Okolo Švajčiarska 2016:

4. etapa (Rheinfelden – Champagne, 193 km): 1. Maximiliano Richeze (Arg.) Etixx-QuickStep 5:08:21 h, 2. Fernando Gaviria (Kol.) Etixx-QuickStep, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff – obaja rovnaký čas, 4. Tom van Asbroeck (Belg.) LottoNL-Jumbo, 5. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Magnus Cort Nielsen (Dán.) Orica-GreenEdge,… 33. Juraj Sagan (SR) Tinkoff – všetci +2 s

Poradie po 4. etape: 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 14:22:30 h, 2. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Soudal, 3. Silvan Dillier (Švaj.) BMC Racing – obaja +9 s, 4. Maximiliano Richeze (Arg.) Etixx-QuickStep +17, 5. Ion Izagirre (Šp.) Movistar +19, 5. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal +20,… 86. Juraj Sagan (SR) Tinkoff +5:48

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 26 bodov, 2. Maximiliano Richeze (Arg.) Etixx-QuickStep 22, 3. Silvan Dillier (Švaj.) BMC Racing 18