M. Šarapovová - A. Cornetová
Ruská tenistka Maria Šarapovovová počas zápasu tretieho kola Australian Open, v ktorom porazila Francúzku Alizé Cornetovú za 111 minút 6:1, 7:6 (6). Foto: SITA/AP

MELBOURNE 18. januára (WEBNOVINY) – Ruská tenistka Maria Šarapovová v sobotu v 3. kole dvojhry na grandslamových Australian Open v Melbourne síce nevystrašila svojich fanúšikov natoľko, ako vo štvrtok v 2. kole proti Talianke Karin Knappovej (10:8 v treťom sete po 3:28 h boja), ale nevyhla sa výkyvom.

Dvadsaťtriročnú francúzsku niekdajšiu jedenástku renkingu Alizé Cornetovú (25.) prekonala za 111 minút 6:1, 7:6 (6). V druhom sete viedla 5:3 a mala mečbal na príjme, nedala však, následne sa hneď dvakrát nedopodávala k postupu a v tajbrejku si musela poradiť so setbalom na príjme.

Šarapovovú nezastavilo ani 8 dvojchýb, resp. 35 nevynútených chýb. Na „winnery“ vynikla 35:11. Premenila 6 zo 14 brejkbalov a zvládla 12 z 13 zákrokov pri sieti.

Obrazom: Francúzka Cornetová v druhom sete potrápila Šarapovová

„Samozrejme, že každý, kto absolvuje taký dlhý zápas v náročných klimatických podmienkach, pocíti fyzickú aj emočnú únavu, treba však nájsť cestu, ako sa z toho dostať. To sa mi podarilo. V koncovke to však dnes bolo náročné. Súperka mala setbal a s ním šancu vyrovnať na 1:1. Mne sa veru príliš nechcelo do tretieho dejstva. Som teda rada, že som to napokon uzavrela vo dvoch. Myslím si, že si môžem odniesť zopár pozitív. Napríklad skutočnosť, že som bola v stave zvíťaziť, hoci som nepredvádzala môj najlepší tenis. Nenachádzala som rytmus. Podmienky boli trochu zradné najmä na jednej strane dvorca, loptičky dosť lietali. Po zápase som si teda zatrénovala, aby som sa dostala do úderov,“ prezradila Šarapovová podľa webu WTA.

Dvadsaťšesťročná držiteľka kariérneho Grand Slamu Šarapovová (3.) si v osemfinále zmeria sily s Dominikou Cibulkovou (24.), nad ktorou vedie 3:2. Pôjde o premiérový vzájomný súboj na tvrdom povrchu.

Miestna šampiónka zo sezóny 2008 Šarapovová od medzisezónneho obdobia spolupracuje s holandským koučom Svenom Groeneveldom. Je rekonvalescentka po problémoch s ramenom. Na prípravnom podujatí v Brisbane bola v semifinále. V 3. kole na Majors má bývalá líderka renkingu Šarapovová bilanciu 29:6. Vlani bola na AO v semifinále, podľahla Číňanke Na Li.

V poslednom zápase celého 3. kola dvojhry žien zvíťazila bez najmenších problémov bieloruská tenistka Viktoria Azarenková nad Rakúšankou Yvonne Meusburgerovou za 59 minút 6:1, 6:0.

V Rod Laver Arene dominovala na víťazné údery 19:5, premenila 6 z 13 brejkbalov a zvládla 13 zo 16 zákrokov pri sieti.

Dvojka svetového rebríčka WTA Azarenková sa usiluje zavŕšiť čistý hetrik celkových triumfov na tomto podujatí. V osemfinále ju vyzve Američanka Sloane Stephensová (13.) s ambíciou revanšovať sa za vlaňajšiu miestnu semifinálovú prehru 1:6, 4:6.

„Je to skvelý pocit byť opäť v druhom týždni na grandslamovom turnaji. Moje výkony gradujú od zápasu k zápasu a verím, že to bude aj ďalej takto pokračovať,“ uviedla Azarenková v pozápasovom interview na kurte. „Moja najbližšia súperka Sloane sa veľmi zlepšila. Ak chcem byť úspešná, musím proti nej predviesť svoj najlepší tenis,“ doplnila Azarenková.

Obrazom: Viktoria Azarenková zničila Rakúšanku Meusbergerovú

V. Azarenková - Y. Meusburgerová
Bieloruská tenistka Viktoria Azarenková počas zápasu tretieho kola Australian Open, v ktorom za 59 minút zničila Rakúšanku Yvonne Meusburgerovú 6:1, 6:0. Foto: SITA/AP

Zatiaľ poslednou hráčkou, ktorá sa na južnej pologuli radovala trikrát bez prerušenia, je od roku 1999 Švajčiarka Martina Hingisová. Celkovo na Majors to naposledy bola Belgičanka Justine Heninová v sezóne 2007 na Roland Garros v Paríži.

Zverenkyňa Samuela Sumyka Azarenková upravila v bilancii zo vzájomných súbojov s 30-ročnou 49. hráčkou hodnotenia Meusburgerovou na 2:0. Nadviazala na porovnateľne hladký triumf 6:3, 6:0, ktorý dosiahla v sezóne 2010 na antuke v španielskej Marbelle.

Dvadsaťštyriročná finalistka prípravného turnaja v Brisbane Azarenková má v 3. kole na úrovni veľkej štvorky štatistiku 17:9, z toho na AO 6:2.

Na tomto podujatí má proti nenasadeným vyzývateľkám dokonalé skóre 23:0. Bieloruska triumfovala v roku 2005 pri rieke Yarra v súťaži junioriek, vo finále vtedy prekonala Maďarku Ágnes Szávayovú.