Stephensová - S. Williamsová
Americká tenistka Serena Williamsová počas štvrťfinálového zápasu Australian Open, v ktorom prekvapujúco prehrala s krajankou Sloane Stephensovou 6:3, 5:7, 4:6. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 23. januára (WEBNOVINY) – Bieloruská jednotka svetového rebríčka tenistiek Viktoria Azarenková a Američanka Sloane Stephensová utvorili v stredu semifinálovú dvojicu v hornej polovici žrebu dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Pôjde o ich premiérový duel.

Iba 19-ročná Stephensová, 25. v renkingu, sa postarala o dosiaľ najväčšie prekvapenie podujatia, keď za 137 minút prekonala jednoznačne favorizovanú krajanku Serenu Williamsovú za 137 minút 3:6, 7:5, 6:4.

O dvanásť rokov staršia miestna šampiónka zo sezón 2003, 2005, 2007, 2009 a 2010 Serena dohrávala zjavne limitovaná zdravotným stavom.

Viedla 6:3, 2:0, mala brejkbal na 6:5 v koncovke druhej časti a v rozhodujúcom sete jej nestačil stav 4:3 a servis.

Obhajkyňa trofeje Azarenková prekonala dvojnásobnú grandslamovú šampiónku, ruskú rekonvalescentku Svetlanu Kuznecovovú, za 107 minút 7:5, 6:1, a to z manka 1:4. Dvadsaťtriročná rodáčka z Minska musí v Melbourne Parku opäť získať titul, ak si chce zachovať šancu zotrvať na vrchole počítačového poradia k 28. januáru.

Paradoxom je skutočnosť, že Serena sa napriek stredajšiemu nezdaru môže budúci pondelok vrátiť na vrchol hodnotenia z aktuálnej tretej pozície. Popri spomenutej podmienke, ktorá sa týka Azarenkovej, by sa Maria Šarapovová nesmela prebojovať do finále. Ruska nastúpi v semifinále proti Číňanke Na Li, táto dvojica sa zrodila už v utorok.

Obrazom: Štvrťfinálový zápas Australian Open medzi Stephensonovou a Williamsovou

Americká tenistka Sloane Stephensová počas štvrťfinálového zápasu Australian Open, v ktorom šokujúco vyradila veľkú favoritku Serenu Willamsovú 3:6, 7:5, 6:4. Foto: SITA/AP

Serena nanosekundu uvažovala o odstúpení

Mladšia zo sestier Williamsových dohrávala derby so sebazaprením, v druhom sete si za stavu 3:4 a 0:30 zranila chrbát. Po ošetrení sa síce vrátila na kurt v Rod Laver Arene, ale už nevkladala do úderov toľko razancie.

„Je to v poriadku, nič veľké. V tejto fáze turnaja má každý svoje trápenia. Niet ospravedlnení tohto typu,“ uviedla Serena, ktorá sa deň predtým po boku svojej sestry Venus rozlúčila vo štvorhre aj vinou ťažkostí s pravým členkom – ten si načala už v 1. kole singlovej súťaže.

Na naliehanie z novinárskeho pléna napokon povedala o svojej indispozícii chrbta viac: „Pred pár dňami som mala to miesto veľmi stuhnuté, prakticky som sa nemohla otáčať. Teraz som sa v druhom sete snažila vrátiť stopbal a ozvalo sa to. Bolo to trochu bolestivé a ťažko sa mi točilo, ale je to v poriadku. Bolo to, aké to bolo. Mám za sebou náročné dva týždne pre členok aj chrbát – dosť mi dali zabrať. Dnes som nanosekundu uvažovala o odstúpení, ale išlo o grandslamové štvrťfinále. Musel by to byť stav na transport invalidným vozíkom.“

Serena sa vlani sa na tomto podujatí lúčila v osemfinále, jej potenciál vtedy negatívne ovplyvnili ťažkosti s ľavým členkom. Zastavila ju ruská ľaváčka Jekaterina Makarovová.

Pätnásťnásobná grandslamová šampiónka vo dvojhre Serena bola pre Stephensovú detským vzorom. Mladá krajanka však teraz naplno využila jej hendikepy.

Hneď po premenení mečbalu hľadala v taške telefón. „Je to bláznivé. Nemôžem tomu vôbec uveriť. Predpokladala som si, že mi mama hneď napísala správu, chcela som si ju prečítať,“ povedala Stephensová, ktorú už pred týmto zatiaľ životným úspechom zvykli označovať za nástupkyňu Williamsových pre americký tenis.

Rodáčka z Plantationu na Floride Stephensová je prvou americkou tínedžerkou v semifinále na Majors od roku 2001, keď sa to na newyorských US Open podarilo práve Serene. Celkovo to naposledy zvládli Dánka Caroline Wozniacka a Belgičanka Yanina Wickmayerová na US Open 2009.

Večer pred zápasom sa ma ktosi spýtal, či verím v možnosť víťazstva. Zamyslela som sa a odvetila, že áno, ale vnútorne som si nebola istá úprimnosťou tejto odpovede. Ráno som sa však zobudila a sama sebe som povedala, že to môžem dokázať – len bolo treba nabehnúť na dvorec a predvádzať najlepší tenis,“ cituje internetová stránka Tenisovej asociácie žien (WTA) Stephensovú.

Mláda Američanka následne dodala: „Za stavu 0:2 v druhom sete som si uvedomila, že toto nie je cesta, ktorá by viedla k dosiahnutiu zámerov. Odvtedy som si počínala agresívnejšie, začala som častejšie útočiť, cítila som sa oveľa lepšie. Konečne som predvádzala moju hru.“

Obe nastrieľali po 23 „winnerov“, postupujúca urobila 39 nevynútených chýb, zdolaná 48. Stephensová zužitkovala 5 z 8 brejkbalov, Serena len 4 z 12. Víťazka zvládla 18 z 20 zákrokov pri sieti a nazbierala viac loptičiek rozohraných vlastným 1. podaním než súperka (72 %, resp. 67 %), čo je pozoruhodný a zároveň mnohé naznačujúci fakt.

Zverenkyňa Davida Nainkina Stephensová si už o dve kolá posunula osobný rekord na úrovni veľkej štvorky. Vlani bola v osemfinálovom 4. kole parížskeho Roland Garros. Na južnej pologuli sa táto jediná tínedžerka v Top 50 lúčila pred 12 mesiacmi pri svojom debute v hlavnej súťaži v 2. kole, v sezóne 2011 neprešla kvalifikáciou. V pondelok bude minimálne na 17. priečke v renkingu, v prípade postupu do finále na 12. pozícii a titul by ju dostal na 11. stupienok.

Serena ťahala šnúru 20 úspechov od augustového nezdaru proti Nemke Angelique Kerberovej v Cincinnati. V rámci toho triumfovala na US Open aj koncoročnom šampionáte v Istanbule. Na prípravnom podujatí v Brisbane si vo štvrťfinále poradila so Stephensovou 6:4, 6:3. Ak by pridala 21. úspech bez prerušenia, vyrovnala by svoje dvakrát dosiahnuté maximum zo sezón 2002, resp. 2003.

Kuznecovovej nestačil náskok 4:1, nebola dosť konzistentná

Azarenková - Kuznecovová
Ruská tenistka Svetlana Kuznecovová počas zápasu štvrťfinále Australian Open, v ktorom prehrala s líderkou svetového rebríčka - Viktoriou Azarenkovou 5:7, 1:6. Foto: SITA/AP

Víťazka melbournskej súťaže junioriek 2005 Azarenková absolvovala vo vstupnom sete s Kuznecovovou veľkú bitku. Maratónske prvé dejstvo trvalo 77 minút, druhé už len 30.

V otváracom sete bol dôležitý štvrtý gem, ktorý sa hral štvrť hodiny. Kuznecovová v ňom po sérii 10 zhôd napokon získala súperkino podanie a viedla 3:1. Brejk potvrdila aj cez jednu hrozbu straty servisu, ale Bieloruska následne dokázala vyrovnať na 4:4. V desiatom geme dala na 5:5 cez tri zhody, vzápätí unikla na 6:5 a odpodávala sa cez dve zhody.

V druhom dejstve už na dvorci dominovala. Okamžite síce inkasovala rebrejk na 1:1, ale odskočila na 3:1 a v piatej hre navodila definitívu brejkovou „poistkou“, keď zužitkovala tretiu šancu.

„Svetlana hrala celý zápas veľmi dobre. Najmä úvod bol z jej strany neuveriteľný. Teším sa, že som sa cez ňu dostala do semifinále. Ukázala som najlepší tenis vo chvíľach, keď som to potrebovala,“ povedala Azarenková, ktorá v bilancii zo vzájomných duelov s 27-ročnou hrdinkou US Open 2004 a Roland Garros 2009 vyrovnala na 4:4, spočiatku zaostávala 0:3 aj 1:4. Nadviazala na triumf 7:6 (5), 6:4 z vlaňajšej madridskej modrej antuky.

„Od začiatku sme obe produkovali dobrý tenis, ale súperka mala navrch v dôležitých okamihoch. Ja som nevyužívala šance, čo viedlo k manku. Postupne som to však obrátila a prevzala som kontrolu,“ glosovala Azarenková a pokračovala: „Nemôžete od seba očakávať vrcholný výkon v každučkom fiftíne. Je však podstatné vedieť, že sa máte na čo spoľahnúť, keď to najviac potrebujete. Človeku to dodáva sebavedomie.“

Obrazom: Štvrťfinále Australian Open medzi Azarenkovou a Kuznecovovou

Bieloruská tenistka Viktoria Azarenková počas zápasu štvrťfinále Australian Open, v ktorom porazila Rusku Svetlanu Kuznecovovú 7:5, 6:1. Foto: SITA/AP

Ruská tenistka Svetlana Kuznecovová blahoželá Viktorii Azarenkovej k víťazstvu po zápase štvrťfinále Australian Open. Foto: SITA/AP

Zverenkyňa Samuela Sumyka Azarenková mala vo štvrťfinále vyrovnaný pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 26:26, Kuznecovová skončila 25:43. Bieloruska urobila 5 dvojchýb, Ruska 6. V 19 gemoch odohrali 167 loptičiek, čo je priemer takmer 9 fiftínov na hru. Obe zvládli 11 zákrokov pri sieti, ale Bieloruska na to potrebovala 22 nábehov, zatiaľ čo Ruska len tucet.

Niekdajšia dvojka rebríčka Kuznecovová od Wimbledonu chýbala v súťažnom dianí vinou pravého kolena a vytratila sa až na terajšiu 75. priečku v renkingu. V pondelok poskočí na 50. stupienok. Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie vyrovnala svoj rekord zo sezón 2005 a 2009. Minulý rok neprešla 3. kolom, ale vo štvorhre sa radovala z trofeje po boku krajanky Very Zvonarevovej (v sezóne 2005 to bolo s domácou Aliciou Molikovou). Na grandslamovom podujatí bola nenasadená prvý raz od Roland Garros 2003.

„V zápasoch proti špičkovým tenistkám treba hrať konzistentne. Práve chýbajúca konzistencia ma dnes od toho môjho brejku napokon zložila. Navyše, nepodávala som dobre. Tieto dva aspekty považujem za kľúčové – pre ne som prehrala,“ uviedla zverenkyňa Carlosa Martíneza Kuznecovová, ktorá má proti jednotkám systému Entry skóre 6:16. Posledný úspech tohto typu si pripísala vo finále RG 2009, Keď prekonala krajanku Dinaru Safinovú.

Dvojhra žien – štvrťfinále:

Viktoria Azarenková (Biel.-1) – Svetlana Kuznecovová (Rus.) 7:5, 6:1 za 107 minút

Sloane Stephensová (USA-29) – Serena Williamsová (USA-3) 3:6, 7:5, 6:4 za 137 minút