Ján Lipiansky
Do zostavy sa v Chabarovsku po jednozápasovej pauze vrátil Ján Lipiansky. Foto: Jaroslav Neelov/hclokomotiv.ru

CHABAROVSK 28. novembra (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v Chabarovsku 0:3. Amur tak potvrdil, že na jeho ľade sa hosťujúcim tímom pre časový posun veľmi nedarí.

Pre zverencov trénera Rostislava Čadu to nebol vôbec ľahký zápas. Amur Chabarovsk je najvýchodnejším účastníkom súťaže a let do tohto mesta je „nekonečný“. Slovanisti museli v utorok preletieť viac ako 7700 kilometrov cez niekoľko časových pásiem. Z bratislavského letiska M. R. Štefánika odleteli o 12:10 SEČ a v Chabarovsku pristáli po viac ako jedenástich hodinách o 23:25 SEČ.

Do bránky sa postavil Branislav Konrád, ktorý proti Chabarovsku chytal aj v Bratislave, kde „belasí“ tohto súpera porazili 4:2. Tréner Rostislav Čada zaradil do zostavy po zápasovej prestávke Jána Lipianskeho, ktorý mal na drese znova kapitánske céčko. Lipiansky nastupoval v druhom útoku s krídlami Vondrkom a Miklíkom. Po dobrom výkone proti Lokomotivu Jaroslavľ vo štvrtom útoku hral Martin Bakoš.

V obrane oproti poslednému zápasu zmeny nenastali. Do zápasu v stredu okrem zraneného Sekeru nezasiahli Peter Ölvecký a Vladimír Mihálik.

V tabuľke Západnej konferencie majú „belasí“ z 29 zápasov 44 bodov a patrí im piate miesto. Ich stredajší súper si bodovo polepšil no aj napriek tomu ostal na 11. priečke vo Východnej konferencii.

Toto stretnutie bolo pre hokejistov Slovana prvým zo štvorzápasovej série na súperových klziskách. Ďalší duel odohrajú v piatok v Novosibirsku. Následne sa predstavia o ďalšie dva dni v Novokuznecku a tento ruský „trip“ zakončia v utorok, keď nastúpia v Moskve proti CSKA.

VÝSLEDOK

Amur Chabarovsk – HC Slovan Bratislava 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

22:42 1:0 Junkov (Šitikov)

50:31 2:0 Lugin (V. Loginov)

58:48 3:0 Lahti (Hytönen, Gusev)

Vylúčenia:

03:57 Vladimír Dravecký (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

06:30 Kirill Tulupov (Chabarovsk) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

09:58 Martin Bakoš (Slovan) – 2 min. (krošček)

17:40 Ján Tabaček (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

20:00 Ján Tabaček (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

25:07 Perttu Lindgren (Chabarovsk) – 2 min. (sekanie)

27:45 Jakub Petružálek (Chabarovsk) – 2 min. (sekanie)

30:05 Michal Vondrka (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

36:17 (Chabarovsk) – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľadovej ploche)

strely na bránu: 28:14, vylúčenia: 4:5, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Gusev, Kadyrov – Parfionov, Sysujev, 7100 divákov

Amur: Murygin – Osipov, Ožiganov, V. Loginov, A. Loginov, Jaakola, Tulupov – Lindgren, Tarasov, Petružálek – Hytönen, Lahti, Gusev – Korotkov, Junkov, Šitikov – Stepanov, Lugin, Fisenko

Slovan: Konrád – Višňovský, Sigalet, Švarný, Štajnoch, Sersen, Tabaček, Hudáček Bližňák, Bartovič – Vondrka, Lipiansky, Miklík – Dravecký, Kytnár, Kukumberg – Bakoš, Šťastný, Daňo – Kudrna, Mikúš

I. tretina

Khl_hokej

Oba tímy začali opatrne. V úvodnej minúte vyskúšali pozornosť domáceho brankára Murygina ľahkým strelami útočníci Miklík a Dravecký.

V 3. minúte musel prvýkrát zasahovať aj Konrád. Strely Osipova a Stepanova však ani zďaleka neboli gólové a brankár Slovana s nimi nemal problém.

O minútu neskôr si išiel na trestnú lavicu sadnúť Dravecký a domácim hokejistom sa naskytla šanca otvoriť skóre v presilovej hre. Chabarovsk však potvrdil, že je druhým najhorším tímov v KHL vo využívaní početných výhod.

V tejto presilovke si hokejisti Amuru nevypracovali žiadnu vyloženú šancu a zmohli sa iba na dve strely, ktoré na Konráda vyslali Gusev a Osipov.

Najväčšiu šancu počas tejto presilovej hry Amuru mal Slovanista Bližňák, ktorého medzi kruhmi našla prihrávka od Bartoviča, gólman Murygin však svoj tím podržal.

V 9. minúte sa v útočnom pásme usadil štvrtý útok bratislavského tímu. Bránený Šťastný však domáceho brankára nedokázal prekonať. O necelú minútu sa po Kukumbergovej prihrávke snažil zakončiť Kytnár. Po zásahu domáceho obrancu však neskončil v bráne puk, ale útočník Slovana.

Pri ďalšej presilovej hre Amuru sa skóre opäť nemenilo, Slovan sa výborne ubránil. Najväčšiu šancu v úvodnej časti hry mal fínsky útočník Lindgren. V 15. minúte však sám pred brankárom Konrádom neuspel. V závere tretiny mali ešte domáci hokejisti výhodu ďalšej presilovej hry, počas ktorej sa bratislavského gólmana snažili prekonať Osipov a po prihrávke od Hytönena aj Tarasov.

II. tretina

Khl_hokej
Alexej Murygin

Druhú tretinu začali domáci aktívne, pretože v závere prvej časti hry bol ešte vylúčený obranca Tabaček.

Presilovú hru však opäť nevyužili, najväčšiu šancu v nej mal Lahti. Jeho strelu z pravého kruhu však Konrád nepustil za svoj chrbát.

O chvíľu neskôr však už lovil puk zo svojej siete. V 23. minúte prenikol do pásma Šitikov, ktorý sa uvoľnil cez brániaceho Štajnocha. So strelou Šitikova si Konrád ešte poradil, no odrazený puk sa dostal medzi kruhy k Junkovovi a ten otvoril skóre.

V polovici zápasu mali dve presilové hry k dispozícii aj „belasí“. V prvej pri vylúčení Lindgrena súpera veľmi neohrozili.

Keď však sedel na trestnej lavici najproduktívnejší hráč Amuru Chabarovsk Petružálek, tak mal brankár Murygin plné ruky práce.

Od modrej pálil Štajnoch a po strele Švarného sa snažil doraziť puk do brány Dravecký. Ďalší strelecký pokus vyslal na Murygina spomedzi kruhov Hudáček. Najväčšiu šancu však spálil po prihrávke Bližňáka jeho spoluhráč Bartovič, ktorý puk dobre netrafil.

Do konca tretiny si už zverenci trénera Čadu príležitosti na skórovanie nevypracovali. Brankár Konrád musel ešte chytiť strely Šitikova a po chybe jeho spoluhráčov v strednom pásme vyrážačkou vytesnil aj Lahtiho strelecký pokus.

III. tretina

V záverečnej časti hry boli aktívnejší domáci hokejisti. Na „belasých“ už bolo vidieť, že majú za sebou dlhý let a museli sa vyrovnať aj s časovým posunom. Zverenci trénera Čadu tak súpera veľmi nepotrápili a vyrovnať sa im nepodarilo. Brankár Murygin musel riešiť iba päť striel.

Jeho náprotivok Konrád mal viac práce. V 42. minúte prešiel do útočného pásma Šitikov, prenechal puk Korotkovovi, no jeho pokus bratislavský gólman ešte chytil. O štyri minúty si na ňom „vylámali zuby“ aj Gusev a Petružálek.

V 51. minúte už však Amur pridal druhý gól. Zaváhanie Slovana pri striedaní využil Lugin, ktorý si zo stredného pásma po ľavej strane nakorčuľoval až pred Konráda a strelou ponad jeho lapačku skóroval. Gólovú bodku za stretnutím dal v 59. minúte tretí útok domáceho tímu. Po fínskej spolupráci dorazil Hytönenovu strelu do siete Lahti.

Tréner Rostislav Čada bol nespokojný s množstvom vylúčení v úvode zápasu

Rostislav Čada pripísal prehru nedisciplinovanosti a nízkej agresivite „belasých“ pred vlastnou bránkou. „Hra bola rýchla s množstvom osobných súbojov. Nie som spokojný s množstvom vylúčení v prvej tretine. Domáci vyhrávali príliš mnoho osobných súbojov pred našou bránkou,“ povedal na pozápasovej tlačovej konferencii Rostislav Čada a doplnil: „Po taktickej chybe sme inkasovali druhý gól a tým umožnili súperovi doviesť zápas k pohodlnému víťazstvu.“

Spokojný s výsledkom a trojbodovým zápisom bol kouč domáceho Amuru Hannu Jortikka. Nepáčil sa mu však výkon jeho zverencov v I. tretine. „Som veľmi rád, že sme v tomto súboji získali všetky body. Veľkou otázkou je, prečo sme nehrali naplno od začiatku a v prvej tretine nevyužili tri presilovky. Zdá sa mi, že niektorí hráči akoby boli príliš unavení. Predchádzajúci zápas sme odohrali pred šiestimi dňami, takže času na oddych bolo dostatok,“ povedal Jortikka a na margo nasledujúceho duelu proti CSKA Moskva pokračoval: „Nedávno sme s nimi hrali v Moskve a vtedy akoby hrali seniori proti mládežníckemu tímu. Prehrali sme 2:6. Verím, že v domácom prostredí predvedieme výkon na vyššej úrovni. Pred našimi fanúšikmi musíme ísť stále naplno. Diváci chcú vidieť, ako bojujeme a zrážame sa. Môžeme aj prehrať, no nie bez boja, ale po tuhej hokejovej bitke.“

Viac k osobe Branislav KonrádJakub PetružálekJán TabačekMartin BakošMichal VondrkaPeter ÖlveckýRostislav ČadaVladimír DraveckýVladimír Mihálik