Slovan privítal na svojom ľade víťaza Gagarinovho pohára
Sprava: Lukáš Kašpar zo Slovana Bratislava a Alexej Ponikarovskij zo SKA Petrohrad počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Bratislava, 17. september 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 17. september 2015 (WebNoviny.sk) – Hokejisti Slovana Bratislava vo štvrtkovom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) prehrali s Petrohradom 1:2 po predĺžení. Najlepšími hráčmi boli obrancovia Jarno Koskiranta a Filip Novák.

Pre „belasých“ bol štvrtkový duel prvým z trojzápasovej série na domácom ľade, ktorá bude v Slovnaft Arene pokračovať v sobotu, kedy privítajú moskovský Spartak a v pondelok ju zakončia súbojom proti Dinamu Riga.

„Belasí“ tak nepredĺžili svoju víťaznú sériu, keďže v štyroch predchádzajúcich dueloch dokázali zvíťaziť – doma nad Medveščakom Záhreb (3:2) a na prvom tripe zdolali dvojnásobného víťaza KHL (2:1), Podoľsk (5:2) aj Medveščak (3:2 po predĺžení). Slovan má po štvrtku na svojom konte 15 bodov a v tabuľke Západnej konferencie figuruje na 5. mieste.

Obrazom: Zápas medzi Slovanom Bratislava a SKA Petrohrad

Tréner Slovana Miloša Říha nemohol vo štvrtok počítať s Andrejom Šťastným, ktorý si odpykával jednozápasový dištanc za vyšší trest z predchádzajúceho zápasu na ľade Medveščaku. Petrohradu pre zranenie chýbala najväčšia hviezdy Iľja Kovaľčuk.

Úvodné buly vyhrali hostia a na prvé sekundy sa usadili v obrannom pásme Slovana, ale výraznejšiu šancu si nevypracovali. Zaujal iba pokus Koskirantu do bočnej siete Garnettovej bránky. Na konci 2. minúty musel Ježov pravým betónom vyraziť puk po strele Nagya, ktorého následne hokejkou zasiahol do tváre Jakovlev a putoval na trestnú lavicu.

V početnej výhode ohrozil hosťujúceho gólmana iba Tičar. Najväčšiu šancu mal na druhej strane Koskiranta, s jeho samostatným nájazdom si Garnett poradil – puk lapačkou vyrazil na ochrannú sieť. V 6. minúte sa do útoku vydala druhá formácia domácich a z ľavého kruhu vypálil Nagy. O minútu neskôr sa už skóre menilo – po vyhratom vhadzovaní v útočnom pásme od pravého mantinelu na Garnetta vystrelil Barabanov a puk za jeho chrbát dorazil Koskiranta – 0:1.

Hostia po strelenom góle zvýšili aktivitu a „belasí“ sa museli brániť – Garnetta preveril Čudinov. Šancu mal aj Slovan, ale s pokusom Nedorosta si Ježov hravo poradil. V 12. minúte prihrával Viedenský pred bránku Kašparovi, skóre sa však nemenilo, pretože predsezónna posila Slovana bola dobre bránená hosťujúcom obrancom.

Domáci mali následne výhodu druhej presilovky, ale ani v nej sa im nepodarilo skórovať – Ježova prudkými strelami ohrozili obrancovia Švarný, ktorý pálil z ľavého kruhu a Novák zakončujúci spomedzi kruhov. Dva pokusy Surového zblokovali hosťujúci „zadáci“. V 15. minúte sa Kozák pokúsil od modrej čiary prekonať Ježova, ale ten puk bez problémov chytil do lapačky.

Štyri minúty pred koncom prvej dvadsaťminútovky napriahol od modrej čiary Belov – domáci gólman puk vyrazil a našťastie pre Slovan ho hostia nedokázali doraziť do siete. Na druhej strane sa výborne od pravého mantinelu uvoľnil Nagy, ale keď sa už snažil preniknúť bližšie k Ježovovi, tak mu hosťujúci hráči puk vypichli. V 18. minúte sa „belasá“ prvá formácia dostala do prečíslenia troch proti jednému – ani táto akcia však vyrovnanie nepriniesla.

„Belasí“ mohli naopak ešte inkasovať – Švarný najprv v obrannom pásme v súboji jeden na jedného zastavil Barabanova, ale z následného tlaku po Koskirantovej strele prepadol puk Garnettovi za chrbát a tesne spred bránkovej čiary ho odpálil jeden z domácich obrancov. Horúcich pre Slovan bolo aj posledných tridsať sekúnd, pretože na trestnú lavicu putoval Novák.

V úvode druhej tretiny dohrávali hostia presilovú hru. Zavreli domácich v útočnom pásme, posúvali si puk, k strele sa však neodhodlal ani jeden hráč a Slovan sa ubránil. V 23. minúte po pravej strane nakorčuľoval do útočného pásma Tičar, ale jeho strelu tečovali hostia na ochrannú sieť.

V 24. minúte si spoza bránky pred Garnetta vykorčuľoval Lindström, ale domáci gólman bol pozorný. Na druhej strane hosťom zavarila Nagyova formácia a vyrovnávajúci gól visel na vlásku. Hokejisti obhajcu Gagarinovho pohára následne nevyužili svoju druhú početnú výhodu v zápase a mohli aj inkasovať, keď Surový s Bartovičom v oslabení ohrozili Ježova. Tlak hostí trval aj po presilovke a „belasí“ sa nemohli ešte desiatky sekúnd dostať do útočného pásma súpera.

V 29. minúte mal šancu najprv Nagy a vyrovnať sa nepodarilo ani Tičarovi – jeho strela z ľavého kruhu len tesne minula bránku. Ježov vzápätí zneškodnil aj strelu Viedenského. Hosťujúci gólman sa zapotil aj po strele Skalického, kedy puk vyrazil len pred seba a Protaseňovi chýbalo k vyrovnaniu naozaj málo. Slovan sa udržal v útočnom pásme a po ďalsom prerušení hry sa za bránkou hostí strhla menšia strkanica.

„Belasí“ boli v tejto fáze zápasu aktívni a v rozlete ich pribrzdilo sporné vylúčenie Nedorosta, ktorý v útočnom pásme podľa rozhodcov podrazil súpera. Hostia v presilovke rozkrútili kolotoč a prvú minútu nepustili domácich z obranného pásma – zvýšiť náskok na 2:0 mohol Lindström. V závere presilovky ešte na Garnetta vypálil od modrej čiary Belov.

V 35. minúte hosťujúci gólman vyrazil lapačkou puk na ochrannú sieť po strele Kozáka. Vyrovnať sa snažil aj Surový, ktorý si nakorčuľoval spoza bránky pred hosťujúceho gólmana, ale puk po jeho strele skončil iba na ochrannej sieti a Ježovova lapačka bola na mieste aj pri strele Viedenského. V poslednej minúte druhej dvadsatminútovky ešte dvakrát skúšal šťastie Švarný, ale to bola pre brankára hostí „malina“.

Prvú strelu v tretej dvadsaťminútovky si na svoje konto pripísali Slovanisti – Jeglič od modrej vypálil a Ježov puk betónom vyrazil.

Vzápätí strelec úvodného gólu Koskiranta putoval na trestnú lavicu a „belasým“ sa naskytla možnosť tretej presilovky, ale ani tú nevyužili. Slovan zavrel hostí počas celých dvoch minút do útočného pásma – pri Bartovičovej strele úradovala Ježovova lapačka a po strele Nováka nedokázal dotlačiť puk do siete Nedorost, ktorý počas celej presilovky výborne clonil pred bránkou.

Tlak Slovana pokračoval aj po početnej výhode a po faule Čudinova, ktorý tvrdo fauloval Nagya sa predĺžila o ďalšie dve minúty. Vyrovnanie však nepriniesla.

Na konci 46. minúty fauloval Bartovič a o pár sekúnd neskôr odpálil z obranného pásma puk do hľadiska Tičar a hostia hrali presilovku 5 proti 3, počas ktorej zavreli „belasých“ do pásma a najväčšiu šancu mal Koskiranta, keď na bránku z pravého kruhu vystrelil Šipačov a fínsky útočník sa na trikrát pokúsil z bezprostrednej blízkosti prekonať Garnetta. Domáci gólman následne ramenom vyrazil aj puk po strele Šipačova.

V 50. minúte sa pred domácu „svätyňu“ natlačil Arťuchin, ale ani po jeho šanci sa skóre nemenilo. Na druhej strane zahrozil Viedenský, ktorého strela len tesne minula Ježovovu bránku a po chybnej rozohrávke hostí rovnako mieril aj Surový.

Domáci fanúšikovia sa napokon dočkali v 52. minúte, keď Barker vystrelil od modrej čiary a puk sa od zadného mantinelu odrazil k Ježovovi, ktorý si ho nešťastne zrazil do vlastnej siete – 1:1. V 54. minúte mohol misky váh na stranu hostí nakloniť Ketov, ale puk po jeho strele spomedzi kruhov skončil len na zadnom mantineli. Z ďalších niekoľkých príležitostí už v tretej tretine gól nepadol.

Predĺženie

V 42. sekunde predĺženia Barker fauloval Koskirantu a hosťom sa naskytla ideálna príležitosť rozhodnúť o svojom triumfe.

Prvých tridsať sekúnd oslabenia 3 proti 4 „belasí“ zvládli výborne, keď puk držali ďaleko od Garnetta. Potom sa hostia usadili v útočnom pásme a po jednej zo šancí si zobrali oddychový čas. Do konca ich presilovky v tom čase ostávalo ešte 69 sekúnd. Vhadzovanie po time-oute však vyhrali domáci a vyhodili puk až za Ježova. Na posledných 40 sekúnd presilovky opäť krútili kolotoč v útočnom pásme a Garnett musel zneškodniť dve „jedovky“ Kutejkina a tým sa početná výhoda hostí skončila.

Hráči obhajcu Gagarinovho pohára si aj po presilovke vytvorili šance a po jednej z ich striel Barker odpálil puk takmer z bránkovej čiary. V 65. minúte o triumfe hostí po rýchlej akcii rozhodol Ketov – 1:2.

VÝSLEDOK:
HC Slovan Bratislava – SKA Petrohrad 1:2 po predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 0:1)

06:27 – 0:1 J. Koskiranta (A. Barabanov)

51:02 – 1:1 C. Barker

64:02 – 1:2 J. Ketov (P. Chochriakov)

Vylúčenia:

01:58 Jegor Jakovlev (SKA) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

12:15 Alexander Barabanov (SKA) – 2 min. (podrazenie)

19:30 Filip Novák (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

24:59 Tomáš Starosta (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

31:12 Václav Nedorost (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

40:55 Jarno Koskiranta (SKA) – 2 min. (podrazenie)

43:10 Maxim Čudinov (SKA) – 2+10 min. osobný trest (úder do hlavy a krku)

45:53 Milan Bartovič (Slovan) – 2 min. (sekanie)

46:16 Rok Tičar (Slovan) – 2 min. (vyhodenie puku)

60:42 Cam Barker (Slovan) – 2 min. (nedovolené bránenie)

strely na bránku: 36:29, vylúčenia: 6:4 na 2 min., navyše: 44. Čudinov (SKA) – 10 min. osobný trest za úder do hlavy a krku, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Odins, Ravodin – Tomilov, Gordenko, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Garnett – F. Novák, Barker, Starosta, Švarný, Sersen, Mihálik, L. Kozák – Viedenský, V. Nedorost, Kašpar – Jeglič, Tičar, L. Nagy – Bartovič, Protaseňa, Surový – S. Petráš ml., Lušňák, Skalický

SKA: Ježov – A. Belov, Čudinov, Zubarev, Jakovlev, Chafizullin, Kutejkin, Rukavišnikov, Judin – Lindström, Koskiranta, Barabanov – Dadonov, Šipačov, Burdasov – Ketov, Kablukov, Arťuchin – Ponikarovskij, Chochriakov, Dergačov

Miloš Říha (tréner Slovana): „Duel sa mi hodnotí ťažko. Prišiel sem silný súper. V prvej časti sme hrali zle, v druhej sme sa zlepšili. V závere nám chýbali sily, pretože sme hrali často v oslabeniach. Doma nám trochu chýba odvaha a to bolo vidieť aj proti

Andrej Nazarov (tréner Petrohradu): „Bol to veľmi náročný duel proti silnému súperovi. Hru súpera sme si dôkladne rozobrali. Niečo nám vyšlo, niečo nie. Verím, že sme sa naladili na víťaznú vlnu.“

Ladislav Nagy (útočník Slovana): „Škoda toho. Máme dosť šancí, ale nepremieňame ich. Ja sa trápim v koncovke, strieľam a nechce to tam padnúť. Bojujeme a musíme tak hrať každý duel. Máme aspoň bod, dnes nás navyše trochu rozhodcovia… Nič to, v ďalšom zápase musíme ísť opäť naplno. Petrohradu po minulej sezóne odišlo dosť hráčov a trochu sa trápi. My sme však hrali dobre.“

Viac k osobe Cam BarkerIľja KovaľčukMilan BartovičRok TičarTomáš StarostaVáclav Nedorost