Slovan, dinamo
Sprava: Tomáš Mojžíš a brankár Jaroslav Janus zo Slovana a Konstantin Gorovikov z Dinama počas septembrového zápasu KHL, v ktorom "belasí" doma prehrali s obhajcom Gagarinovho pohára 4:5. Foto: SITA/Ján Slovák

MOSKVA 28. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava vyhrali v utorňajšom stretnutí Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) na ľade lídra tabuľky a obhajcu Gagarinovho pohára 3:2.

Pre „belasých“ je to prvé víťazstvo nad Dinamom Moskva počas ich účinkovania v KHL. V tejto sezóne moskovskému tímu v Slovnaft Arene tesne podľahli a to aj napriek tomu, že v priebehu zápasu vyhrávali 2:0 aj 3:1.

Vo vlaňajšom ročníku KHL zverenci trénera Rostislava Čadu s Dinamom prehrali všetky štyri stretnutia v prvom kole play-off (2:3, 2:4, 2:3 po predĺžení, 1:5) a aj dva súboje v základnej časti (2:3, 1:2 po sam. nájazdoch)

Pre Slovan to bol na ľade obhajcu Gagarinovho pohára, ktorý nastúpil bez zraneného slovenského obrancu Dominika Graňáka, tretí triumf v rade na tripe u súperov. Po neúspechu v Kazani zvíťazili Bratislavčania v Nižnom Novgorode aj Podoľsku. Po súboji v Moskve sa vracajú na Slovensko a čaká ich mesačná olympijská pauza.

Domácu sériu odštartujú 26. februára, kedy sa v Slovnaft Arene predstaví Dinamo Minsk. O ďalšie dva dni neskôr hostia Donbass Doneck, 2. marca privítajú Spartak Moskva a posledné stretnutie v základnej časti odohrajú 4. marca proti Medveščaku Záhreb.

„Belasí“ majú po utorku 65 bodov a stále živia aspoň matematickú nádej na postup do play-off. Na posledné (ôsme) mužstvo tabuľky Západnej konferencie postupujúce do play-off Lokomotiv Jaroslavľ má sedembodové manko.

VÝSLEDOK:

Dinamo Moskva – HC Slovan Bratislava 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

08:53 – 1:0 D. Pestunov (K. Volkov) – presilová hra

26:17 – 1:1 M. Miklík – presilová hra

40:25 – 1:2 M. Škoula (B. Radivojevič, L. Hudáček) – presilová hra

46:00 – 1:3 M. Šatan – gól v oslabení

52:42 – 2:3 J. Dugin (M. Karpov)

Vylúčenia:

05:16 Alexander Riazancev (Dinamo) – 2 min. (podrazenie)

07:16 Branko Radivojevič (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

10:52 Filip Novák (Dinamo) – 2 min. (hákovanie)

14:54 Roman Kukumberg (Slovan) – 2 min. (sekanie)

17:29 Alexander Riazancev (Dinamo) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

25:13 Janne Jalasvaara (Dinamo) – 2 min. (hákovanie)

33:28 Miroslav Šatan (Slovan) – 2 min. (sekanie)

38:25 Gleb Koriagin (Dinamo) – 2 min. (držanie)

40:20 Andrej Mironov (Dinamo) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

44:06 Milan Bartovič (Slovan) – 2 min. (sekanie)

50:08 Tomáš Mojžíš (Slovan) – 2 min. (sekanie)

52:42 Mário Bližňák (Slovan) – 10 min. (osobný trest za nešportové správanie)

56:03 Konstantin Volkov (Dinamo) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

56:16 Leo Komarov (Dinamo) – 2 min. (sekanie)

59:44 Jonathan Sigalet (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 33:24, vylúčenia: 8:6 na 2 min., navyše 53. M. Bližňák – 10 min. osobný trest za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, rozhodcovia: Kyseľov, Romasko – Palej, Šichanov, 5256 divákov

Dinamo: Jeriomenko – D. Višnevskij, A. Mironov, Soloviov, Jalasvaara, Novák, Riazancev, Barancev, Koriagin – Pestuško, Gorovikov, Komarov – Mosaľov, Cvetkov, Karsums – Babenko, Dugin, Karpov – Volkov, Pestunov, Kvapil

Slovan: Janus – Štajnoch, Škoula, Sigalet, V. Mihálik, Mojžíš, J. Brejčák, Luža – Šatan, Radivojevič, L. Hudáček – Miklík, J. Mikúš, Bartovič – Kukumberg, Bližňák, Bakoš – M. Daňo, A. Šťastný, T. Mikúš – Kudrna

Hlas (zdroj: hcslovan.sk):

Rostislav Čada (tréner Slovana): „Dnes sa nám darilo veľmi dobrým pohybom brániť silné mužstvo Dinama už v strednom pásme. Nedovolili sme mu súvislý tlak v našej obrannej tretine. Podarilo sa nám streliť dva góly v presilovkách a rozhodujúci presný zásah padol v našom oslabení. Naše prvé víťazstvo v KHL nad Dinamom Moskva a na jeho ľade si veľmi ceníme.“

I. tretina

V úvodnej tretine boli aktívnejší hokejisti Slovana, ale za brankára Jeriomenka nedostali ani jeden puk z trinástich striel na bránku. V 9. min K. Volkov našiel v presilovke úplne voľného Pestunova, ktorý nemal problém poslať puk za bezmocného Janusa – 1:0.

II. tretina

V druhej časti mali viac striel na svojom konte hokejisti Dinama, no gól tentokrát dosiahol Slovan – Miklík v početnej výhode prevzal puk v obrannej tretine, dostal sa s ním až pred Jeriomenka a po ľade vyrovnal – 1:1.

III. tretina

V úvode záverečnej tretiny mali hostia päťsekundovú presilovku o dvoch korčuliarov, ktorú delovkou od modrej čiary využil Škoula – 1:2.

Tribúny v moskovských Lužnikách šokoval v 47. min Šatan, ktorý unikol domácej defenzíve počas obrovského presilovkového tlaku Dinama a Jeriomenkovi nedal šancu – 1:3.

Na rozdiel jedného gólu skorigoval v 53. min Dugin – 2:3. O štyri minúty neskôr mal Slovan 106-sekundovú početnú výhodu o dvoch korčuliarov, no nepridali gólovú „poistku“. Keďže sa Dinamu v závere nepodarilo vyrovnať ani v power-play, bratislavský tím získal v Moskve tri body.

Viac k osobe Branko RadivojevičLeo KomarovMário BližňákMilan BartovičMiroslav ŠatanRoman KukumbergTomáš Mojžíš