Slovan - Lev
Zľava: Richard Gynge z Prahy, Roman Kukumberg, Tomáš Mojžiš a brankár Jaroslav Janus zo Slovana počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a HC Lev Praha. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava odohrali v nedeľu svoj posledný domáci zápas v základnej časti Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). V československom derby prehrali s HC Lev Praha 4:5.

V tejto sezóne to bol už štvrtý vzájomný zápas týchto dvoch tímov. Vo všetkých predchádzajúcich sa tešili z víťazstva „belasí“. Začiatkom novembra vyhrali v Prahe 2:1, o mesiac neskôr porazili rovnakým pomerom tento tím aj pred vlastným vypredaným hľadiskom a tretí triumf pridali v pražskej O2 aréne v januári.

Bratislavčania dostali v Slovnaft aréne prvýkrát v sezóne minimálne päť gólov, celkovo počas jeho účinkovania v KHL sa to stalo ešte raz na ľade Čerepovca.

Prehra s Levom rozhodla o tom, že zverenci trénera Rostislava Čadu budú musieť ešte o play-off bojovať. Slovan je v tabuľke Západnej konferencie na 6. mieste, pred momentálne deviatym Doneckom má 6-bodový náskok.Do konca základnej časti, z ktorej do bojov o Gagarinov pohár postúpi osem najlepších z konferencie, zostáva každému tímu odohrať ešte po tri zápasy.

Po nedeľňajšom stretnutí je v KHL aj vo všetkých európskych ligách reprezentačná prestávka, počas ktorej odohrá slovenská hokejová reprezentácia Turnaj troch krajín v Nórsku. Bratislavčania po nej odletia na stretnutia k súperom – 13. februára nastúpia v Moskve proti Spartaku, 15. februára sa predstavia v Donecku a tento „trip“ a aj základnú časť zakončia o ďalšie dva dni na ľade lotyšskej Rigy.

Obrazom: Zápas KHL medzi Slovanom Bratislava a HC Lev Praha

Sprava: Mikko Mäenpää z Prahy, Marek Svatoš zo Slovana a brankár Tomáš Popperle z Prahy počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a HC Lev Praha. Foto: SITA/Marián Peiger

Sprava: Mikko Mäenpää z Prahy, Ján Tabaček zo Slovana a brankár Tomáš Popperle z Prahy počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a HC Lev Praha. Foto: SITA/Marián Peiger
Sprava: Jaroslav Janus zo Slovana, Michal Řepík z Prahy a Jonathan Sigalet zo Slovana počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a HC Lev Praha. Foto: SITA/Marián Peiger
Ján Lipiansky (vľavo) zo Slovana počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a HC Lev Praha. Foto: SITA/Marián Peiger
Sprava: Michal Vondrka zo Slovana a Tomáš Rachůnek z Prahy počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a HC Lev Praha. Foto: SITA/Marián Peiger

VÝSLEDOK:

HC Slovan Bratislava – HC Lev Praha 4:5 (3:4, 1:0, 0:1)

01:05 – 0:1 Surový (Marc. Hossa)

01:21 – 0:2 Karamnov ml. (Sekáč, T. Rachůnek)

Vylúčenia:

03:30 Jakub Nakládal (HC Lev) – 2 min. (podrazenie)

23:43 Michal Birner (HC Lev) – 2 min. (sekanie)

26:29 Marcel Hossa (HC Lev) – 2 min. (hákovanie)

30:36 Milan Kytnár (Slovan) – 2 min. (hrubosť)

39:12 Nicklas Danielssin (HC Lev) – 2 min. (sekanie)

45:10 Ondřej Němec (HC Lev) – 2 min. (podrazenie)

46:58 Nathan Oystrick (HC Lev) – 2 min. (sekanie)

59:58 Peter Ölvecký (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 34:29 vylúčenia: 2:6 na 2 min.,presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Bulanov, Olenin – Birin, Medvedev, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus – Sigalet, Sersen, J. Tabaček, Mojžíš, Švarný, Ďatelinka – Miklík, Bližňák, Vondrka – Svatoš, Kytnár, Bartovič – Kukumberg, Lipiansky, L. Hudáček – M. Daňo, Ölvecký, T. Mikúš – Preisinger, Šťastný

HC Lev: Pöpperle – Nakládal, Oystrick, O. Němec, Lepistö, Mäenpää, J. Mikuš, Krejčík – Gynge, J. Novotný, Danielsson – Řepík, Vrána, Birner – Marcel Hossa, Surový, Cipulis – T. Rachůnek, Karamnov ml., Sekáč – Cingel

Slovan nezačal ideálne a úvod súboja pripomenul predchádzajúci vzájomný duel v Prahe.

V 2. min urobil chybu pri rozohrávke za bránkou Kytnár, Hossa puk posunul na Janusa, ktorý ho v poslednej chvíli vypichol pred voľného Surového, ktorý otvoril skóre – 0:1.

O 16 sekúnd trafil spomedzi kruhov presne aj Vitalij Karamnov – 0:2.

Ďalšie dve rýchle zmeny skóre priniesla 7. min. Najskôr sa šikovne predral po pravom krídle Ján Lipiansky a bekhendom trafil popod Pöpperleho betón – 1:2.

0 23 sekúnd neskôr strelou z prvej po vyhratom vhadzovaní prekonal Janusa Oystrick a vrátil Pražanom dvojgólový náskok – 1:3.

Slovan mal problémy v defenzíve a robil mu problémy rýchly prechod do protiútoku zo strany hostí. V 11. min vykorčuľoval s pukom spoza bránkovej čiary Ölvecký a z pravého kruhu prestrelil druhýkrát Pöpperleho – 2:3.

Gólové hody pokračovali naďalej, v 13. min vyrovnal tvrdou strelou od ľavého mantinelu do horného rohu bránky Tomáš Mikúš – 3:3.

Pražania sa opäť dostali do vedenia v závere 15. min, keď sa z ľavého kruhu presadil švihom Ondřej Němec – 3:4.

HC Lev začal druhú časť hry veľkým tlakom a Slovan sa dlho nevedel oslobodiť. V 24. min však mali šancu pri presilovke vyrovnať Svatoš, Vondrka i Miklík, ale brankár Pöpperle svoj tím podržal.

Od tej chvíle prevzali domáci aktivitu, jeho hráči túžili veľmi vyrovnať a tlačili sa do zakončenia. Janus ešte musel likvidovať tutovku Vránu, ale potom to už bol súboj Bratislavčanov s brankárom Pöpperlem.

Český gólman odolával množstvu šancí až do 38. min, keď ho prekonal bekhendovou strelou popri ľavej žŕdke Hudáček – 4:4.

V záverečnej časti hry sa oba tímy snažili rozhodnúť a zároveň nechceli pri plnení defenzívnych úloh urobiť chybu. Obaja brankári boli spoľahliví, Slovanu sa nepodarilo využiť dve presilové hry v krátkom čase. Po chybe domácej obrany ostal v 58. min pred bránkou osamotený Cipulis a rozhodol o víťazstve českého tímu – 4:5. Snaha domácich sa neskončila úspechom ani počas vyše 90-sekundovej power-play.

Rostislav Čada (tréner Slovana): „Dnes sme stretnutie začali nervózne, pasívne a opatrne. Z pasivity sme dostali dva góly hneď v prvých minútach, čo ovplyvnilo ďalší priebeh stretnutia. Stálo nás veľa snahy a úsilia, aby sme vyrovnali hru i výsledok. Bohužiaľ, v tej fáze, keď sa nám darilo viac a boli sme aktívnejší ako súper, sme nevyužili ponúknuté možnosti. Veľmi tvrdo sme zaplatili po jedinej veľkej chybe v tretej tretine, ktorá nás pripravila minimálne o bod.“

Václav Sýkora (tréner Leva Praha): „Videli sme veľmi emotívny zápas, ktorý bol pre fanúšikov určite atraktívny, lebo padlo veľa gólov. Začali sme až nad očakávanie, dostali sme sa dvakrát do dvojgólového vedenia. Z nášho pohľadu sa hral až veľmi otvorený hokej, čo v predchádzajúcich súbojoch nebolo. V druhej tretine Slovan zvýšil tlak a my sme boli radi, že sme tú časť hry ustáli a skóre bolo po 40 minútach nerozhodné. Myslím si, že náš tím podal v tretej časti hry výborný výkon. Chcel by som oceniť najmä hru v oslabení, lebo sme hrali dlho v početnej nevýhode. Sme radi, že sme zdolali Slovan, ale dôležitejšie pre nás sú tri body do záverečného boja o play-off.“

Tomáš Surový (útočník HC Lev Praha): „Sme radi, že sme konečne nad Slovanom vyhrali. Tieto tri body udržali pre nás reálnu šancu na play-off. Teraz si trocha oddýchneme a čakajú nás rozhodujúce súboje. V Bratislave bola opäť fantastická atmosféra.“

Ján Lipiansky (útočník Slovana): „Od začiatku to dnes bol úplný blázinec, derby bývajú podobné. Bohužiaľ, dnes sa zápas od začiatku nevyvíjal v náš prospech. Od úvodu sme doťahovali náskok súpera, potom sme dostali tri minúty pred koncom rozhodujúci gól. Mali sme výsledok udržať. Dnes sme stratili body, musíme bojovať ďalej o play-off. Hrali sme proti kvalitnému súperovi. Musíme hrať svoj hokej, ktorým sme boli doteraz úspešní. Cez prestávku sa musíme dať všetci zdravotne do poriadku a pôjdeme ďalej.“