Slovan Bratislava - Neftechimik Nižnekamsk
Zľava: Brankár Slovana Jaroslav Janus, hráč Nižnekamsk Tomáš Netík a hráč Slovana Jonathan Sigalet počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a Neftechimik Nižnekamsk. Bratislava, 21. december 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Hráči Slovana Bratislava neuspeli v piatkovom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), keď pred vlastnými fanúšikmi prehrali s Neftechimikom Nižnekamsk 1:2 po samostatných nájazdoch. Úvodný gól duelu dosiahol v prvej tretine obranca Ivan Švarný, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v tejto nadnárodnej súťaži.

Vyrovnanie zariadil 45 sekúnd pred treťou sirénou Polygalov. Ten rozhodol aj v nájazdoch o triumfe svojho mužstva. Slovan si pripísal jeden bod, po 35 stretnutiach ich má na svojom konte 53 a v tabuľke Západnej konferencie mu patrí 5. priečka. Najbližšie sa Slovan Bratislava v KHL predstaví v sobotu 22. decembra, keď o 17.30 h privíta Ak Bars Kazaň.

Slovan Bratislava – Neftechimik Nižnekamsk 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 18. Švarný (Kukumberg) – 60. Polygalov (N. Belov, Milovzorov), rozhodujúci sam. nájazd Polygalov

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Karabanov, Sergejev – Lazarev, S. Morozov, 10 055 divákov

Slovan: Janus – Ľ. Višňovský, Sigalet, Sersen, Sekera, J. Tabaček, Švarný – Michel Miklík, Bližňák, Vondrka – Bartovič, Lipiansky, L. Hudáček – Kukumberg, Kytnár, M. Bakoš – Preisinger, A. Šťastný, Ölvecký

Nižnekamsk: Dalton – Blochin, M. Berezin, Mamašov, Selujanov, Lukjančikov, N. Belov, Rozin, Groť – Pestuško, Cibák, Milovzorov – Netík, Koukal, Polygalov – J. Aľševskij, Chochriakov, S. Aľševskij – Galimov, Ziazov, Komaristyj

Po málo zaujímavom začiatku duelu si prvú šancu utvoril Slovan, ale v 4. min odrazenú strelu Miklíka poslal Bližňák len do brankár Daltona.

Pri vylúčení Sigaleta pohrozil na druhej strane Chochriakov a vzápätí, už v hre piatich proti piatim, aj S. Aľševskij.

O ďalšie dve príležitosti domáceho kolektívu sa postaral mladík Andrej Šťastný, v oboch prípadoch si s jeho strelami poradil Dalton. Kanadského gólmana hostí neprekonali ani Vondrka, Sersen a Bližňák. Na opačnej strane zachránil Janus pred dobiedzajúcimi útočníkmi súpera.

Gólovú radosť pre Slovan priniesol tvrdý pokus obrancu Švarného od modej čiary, z rohu klziska bol autorom prihrávky Kukumberg – 1:0. Pre Švarného to bol premiérový gól v KHL.

Úvod II. tretiny patril hráčom Neftechimika Nižnekamsk, ale S. Aľševskij, Groť a Pestuško stroskotali na spoľahlivom Janusovi.

Pri vylúčení hosťujúceho Netíka mohol zvýšiť vedenie Slovana kapitán Lipiansky, jeho strelu zneškodnil Dalton.

Slovan si utváral šanca, pričom ich prinášala najmä aktivita mladíka Andreja Šťastného, ale úspešní neboli ani faulovaný Bližňák, resp. Kukumberg, Ölvecký či L. Hudáček.

III. tretina, predĺženie a samostatné nájazdy

Tretiu časť začal Slovan šancou Preisingera, na opačnej strane sa vyznamenal Janus. Brankár domácich následne zneškodnil pokus Ziazova a neskôr uspel aj pred Pestuškom. Slovan v záverečnej desaťminútovke pozorne bránil a hrozil z brejkov, hostia sa usilovali vyrovnať.

Janus si poradil so všetkými šancami súpera, ale v poslednej minúte nestačil na pokus Polygalova pri hre bez brankára – 1:1. Domáci pritom mali presilovku, vzápätí sa však nechal vylúčiť Vondrka a hostia vyrovnali.

Inkasovaný gól hráčov Slovana viditeľne vykoľajil a v predĺžení smerom dopredu nič nevymysleli. V nájazdoch rozhodol o triumfe hostí Polygalov.

Rostislav Čada (tréner Slovana): „Z pohľadu výsledku môžeme hovoriť o tom, že sme odohrali nešťastný duel. Stredajší zápas proti Ufe nás stál veľa síl a bolo to vidieť. V závere sme urobili taktickú chybu a dovolili súperovi vyrovnať. V nájazdoch boli hostia efektívnejší a získali dva body.“

Vladimir Golubovič (tréner Neftechimika Nižnekamsk): „Divákom sa musel zápas páčiť. Obaja súperi zo seba vydali všetky sily. Duel sa podobal vzájomnému stretnutiu u nás. Dnes nám chýbali dvaja dôležití hráči, ale mladíci ich zastúpili.“