KHL_hokej
Jaroslav Janus Foto: ak-bars.ru

ASTANA 22. januára (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v utorňajšom stretnutí Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) nad tretím najtrestanejším tímom súťaže – Barysom Astana 4:2. O trojbodovom zápise rozhodli zverenci trénera Rostislava Čadu v záverečnej šesťminútovke.

„Belasí“ porazili tohto súpera druhýkrát v sezóne, keď zvíťazili aj v septembrovom emóciami nabitom súboji v Slovnaft aréne.

Stretnutie v kazašskej metropole bolo pre Slovan posledným na predposlednom tripe v tohtosezónnej základnej časti KHL. Bratislavčania ho začali v Chanty-Mansijsku, kde prehrali 1:3. Do metropoly Kazachstanu sa presunuli po nedeľňajšom víťazstve na ľade lídra Východnej konferencie, Avangard Omsk porazili 3:2 po samostatných nájazdoch.

Úspech na ľade favorizovaného tímu bol pre Slovan veľmi cenný aj z toho dôvodu, že ho „ničia“ zranenia. Na tomto tripe trénerovi Čadovi chýbali okrem dlhodobých maródov Miroslava Šatana, Martina Štajnocha či Andreja Šťastného aj ďalšie dve opory, druhý najproduktívnejší hráč tímu Michal Vondrka (8 gólov + 11 asistencií) a aj zastupujúci kapitán Ján Lipiansky.

Slovan má v tabuľke Západnej konferencie na svojom konte už 71. bodov. Účasť v play-off si zabezpečí najlepších osem tímov, „belasí“ sú momentálne na 6. mieste s dvanásťbodovým náskokom na deviate Torpedo Nižnij Novgorod.

Bratislavčania odohrajú v základnej časti už len sedem duelov. Postupne budú hrať ešte proti Severstaľu Čerepovec (26.1. – doma), Dinamu Minsk (28.1. – doma), Viťazu Čechov (1.2. – doma), Levu Praha (3.2. – doma), Spartaku Moskva (13.2. – vonku), Donbassu Doneck (15.2. – vonku) a Dinamu Rigu (17. 2. – vonku).

VÝSLEDOK:

Barys Astana – HC Slovan Bratislava 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

26:35 – 0:1 Kukumberg (Bartovič, Ölvecký)

41:10 – 0:2 Miklík (Bartovič, J. Tabaček) – gól v oslabení

44:26 – 1:2 Savčenko

50:01 – 2:2 Boyd (Dawes)

54:11 – 2:3 Bližňák (Miklík, L. Hudáček) – presilová hra

59:40 – 2:4 Bartovič (Kukumberg, Kytnár)

Vylúčenia:

03:57 Miroslav Preisinger (Slovan) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

09:22 Ivan Švarný (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

12:22 Iľja Solariov (Barys) – 2 min. (hákovanie)

27:09 Tomáš Mojžíš (Slovan) – 2 min. (držanie)

35:46 Roman Savčenko (Barys) – 2 min. (držanie)

39:11 Jaroslav Janus (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

47:38 Milan Kytnár (Slovan) – 2 min. (podrazenie)

51:30 Konstantin Rudenko (Barys) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

53:53 (Barys) – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľadovej ploche)

56:59 Tomáš Mojžíš (Slovan) – 2 min. (sekanie)

strely na bránu: 28:20, vylúčenia: 4:6 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodcovia: Olenin, Romasko – Birin, Šeľanin (všetci Rusko), 2779 divákov

Barys: Poluektov – R. Savčenko, Litvinenko, Beľakov, Grigorijev, Novopašin, Hutchinson, Mnatcjan – Krasnoslobodcev, Gavrilin, Žajlauov – Starčenko, Upper, Rudenko – Bochenski, Boyd, Dawes – Spiridonov, Alexandrov, Solariov

Slovan: Janus – Sersen, Sigalet, Švarný, Mojžíš, Ďatelinka, V. Mihálik, od 21. min J. Tabaček – Miklík, Bližňák, L. Hudáček – Bartovič, Ölvecký, Kukumberg – M. Daňo, Kytnár, Bakoš – Kudrna, Preisinger, T. Mikúš

Domáci od úvodu zatlačili súpera, z čoho rezultovalo vylúčenie Preisingera. Barys nevyužil presilovku a v 7. min na Janusa „nevyzrel“ Alexandrov.

V polovici úvodnej časti brankár Slovana uspel aj pri pokuse obrancu Grigorijeva v početnej výhode. V 16. min nepochodil ani Rudenko, na druhej strane Kudrna zakončil únik bekhendom iba do betónu gólmana Poluektova.

Na začiatku druhej tretiny opäť vynikol Janus, keď najprv zneškodnil brejk domáceho mužstva a vzápätí aj strelu R. Savčenka spoza brániaceho hráča.

V 27. min otvoril skóre Roman Kukumberg, ktorý poslal puk ponad lapačku Poluektova – 0:1. V druhej časti brankár Slovana ešte zlikvidoval nájazdy Bochenského a Krasnoslobodceva.

Tretiu tretinu začali „belasí“ v oslabení, na trestnej lavici V. Mihálik, ktorý si odpykával vylúčenie za brankára Janusa. V početnej nevýhode predviedol pekné zakončenie Michel Miklík a poslal Slovan do dvojgólového vedenia – 0:2.

Domácich druhý inkasovaný gól nezložil a v 45. min skorigovali presným zásahom beka Savčenka – 1:2. O šesť minút neskôr prestrelil Dustin Boyd brankára Janusa a začínalo sa odznova – 2:2.

Vedenie opäť na stranu Slovana nenaklonil v 53. min Kukumberg, podarilo sa to až v presilovke Bližňákovi strelou z pravého kruhu – 2:3. Barys už do konca nevyrovnal, pokúšal sa o to aj v takmer dvojminútovej hre bez brankára. To využil 20 sekúnd pred treťou sirénou Bartovič a gólom do prázdnej bránky stanovil konečný výsledok – 2:4.

Hlas (zdroj: hcslovan.sk):

Rostislav Čada (tréner Slovana): „Videli sme rýchly, dramatický a bojovný zápas. Domáci hrali dobre v prvej tretine a v prvej polovici zápasu. Túto časť sme vďaka bojovnosti a výkonu brankára Janusa prečkali bez inkasovaného gólu. Podarilo sa nám získať náskok 2:0, po ktorom domáci zneisteli a znervózneli. Rozhodujúcou pre výsledok sa ukázala využitá presilovka v tretej tretine. Záver duelu sme vďaka bojovnému a disciplinovanému výkonu udržali a dokázali sme streliť štvrtý gól do prázdnej bránky.“