Video: Sonda InSight pristála na Marse, priniesla už aj prvé zábery (aktualizované)

sonda InSight
Sonda InSight. Foto: NASA/JPL-Caltech via AP.
  • aktualizované 26. novembra 22:44

BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Po niekoľkomesačnej púti vesmírom, ktorá sa začala 5. mája štartom rakety Atlas V z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii, v pondelok pristála na povrchu Marsu sonda InSight.

Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) po tom, ako do riadiaceho strediska „doletel“ rádiový signál potvrdzujúci pristátie. Ten putoval od Marsu k Zemi, čo je zhruba 160 miliónov kilometrov, viac ako osem minút. Zatiaľ nie je potvrdené, či je so sondou všetko v poriadku a či bude plne fungovať.

Séria komplikovaných operácií

Sonda v pondelok preletela marťanskou atmosférou v priebehu dvoch minút závratnou rýchlosťou takmer 20-tisíc kilometrov za hodinu a tesne pred pristátím absolvovala sériu komplikovaných prednastavených operácií.

Len 15 sekúnd mala na úspešné oddelenie tepelného štítu, ktorý ju chránil počas preletu marťanskou atmosférou, ďalších desať sekúnd mala na vysunutie nôh. Celý proces od vniknutia do atmosféry až po dosadnutie na povrch Marsu trval zhruba šesť minút.

Sonda InSight pristála v rovníkovej oblasti Marsu, o ktorej sa predpokladá, že sa tam nenachádzajú veľké a pre misiu potenciálne nebezpečné skaly. Po pristátí má InSight s pomocou mechanického ramena rozložiť vedecké prístroje na povrchu planéty vrátane špeciálne vyvinutého seizmometra.

3D obraz planéty

Cieľom misie InSight je pochopiť procesy, ktoré formovali kamenné planéty vnútornej časti Slnečnej sústavy, medzi ktoré patrí aj Zem, a zároveň zaznamenávať seizmologickú aktivitu Marsu.

„Táto misia preskúma vnútro ďalšej terestriálnej planéty a poskytne nám predstavu o tom, aké veľké je jej jadro, plášť a kôra a dá nám možnosť porovnať to so Zemou. To má veľký význam pre pochopenie pôvodu našej Slnečnej sústavy a toho, ako sa stala tým, čím je dnes,“ vyjadril sa Jim Green z NASA.


Podľa vedcov by nám v priebehu dvoch pozemských rokov, čo sa rovná približne jednému roku na Marse, mali tri hlavné experimenty misie InSight poskytnúť 3D obraz planéty.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, amerického denníka The Washington Post a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír