Marián Gaborík
Marián Gaborík (10) Foto: SITA/AP

NEW YORK 27. januára (WEBNOVINY) – New York Rangers zaostávali za Torontom 0:2 po prvej tretine sobotňajšieho stretnutia skrátenej základnej časti zámorskej hokejovej NHL, ale Marián Gáborík potom dvoma gólmi i asistenciami zvrátil duel v prospech „jazdcov“ (5:2) a stal sa prvou hviezdou večera.

Tridsaťročný slovenský krídelník sa v kanadskom bodovaní vyšvihol už na 5. priečku (5+3), keď preskočil okrem iných aj krajana Mariána Hossu (5+2), ktorý si v sobotu pripísal prihrávku pri víťaznom góle Chicaga v Columbuse (3:2).

Michal Handzuš zo San Jose a Tomáš Kopecký v drese Floridy nebodovali.

Druhý menovaný musel navyše prehrýzť domáci debakel od Philadelphie 1:7. Brankár St. Louis Jaroslav Halák odchytal tretí víťazný zápas v ročníku, v sobotu pomohol Blues 20 úspešnými zákrokmi k úspechu v Dallase 4:3.

NY Rangers síce prestrieľali v prvej tretine Toronto 14:3, ale skóre bolo 0:2. Potom však prišli chvíle Mariána Gáboríka. Najskôr v 26. min pripravil presný zásah pre Brada Richardsa, potom v 48. min aj pre Marca Staala a v 53. min si pripísal víťazný gól tečom Staalovej strely od modrej čiary.

V 58. min pridal štvrtý úspech Rangers Brian Boyle a pri power-play do prázdnej bránky piaty Gáborík. „Vedeli sme, že keď budeme hrať ako v prvej tretine, môžeme otočiť vývoj. Aj keď sme po druhej časti hry stále prehrávali, v našej šatni nikto nepochyboval, že uspejeme. Verili sme vo vlastné schopnosti,“ povedal Marián Gáborík, ktorý v zápase vystrelil celkovo päťkrát a na ľade strávil vyše 22 minút.

Hossa raz asistoval

Marián Hossa
Marián Hossa (81) spoločne so spoluhráčmi sz Chicaga Blackhawks. Foto: SITA/AP

Chicago vyhralo v tejto sezóne aj piaty zápas, podobný vstup do súťaže sa mu podaril len v sezóne 1971/1972. Blackhawks pripravili Blue Jackets tretiu prehru v rade.

„Toto bol pravdepodobne jeden z tých zápasov, v ktorých sme nehrali najlepšie, ale tímovým duchom sme dosiahli víťazstvo,“ povedal Jonathan Toews.

Proti Columbusu sa darí najmä Mariánovi Hossovi, v 29 stretnutiach proti Blue Jackets dosiahol 35 bodov za 17 gólov a 18 asistencií.

Od začiatku sezóny strelecky žiari Patrick Marleau, skúsený 33-ročný center San Jose Sharks strelil už osem gólov.

V sobotu proti Coloradu dal dva a je iba druhým hráčom histórie, ktorý v úvode sezóny odohral štyri viacgólové zápasy v sérii. Pred ním to dokázal len Cy Denneny z Ottawy v ročníku 1917/1918. „Snažím sa hrať moju hru. Zatiaľ sa mi to darí, čo som rád,“ poznamenal Marleau.

„Panteri“ utŕžili debakel

Na druhom víťazstve Philadelphie v sezóne má najväčšiu zásluhu Matt Read, ktorý dosiahol prvý hetrik v kariére. Pokazil ním sobotňajší večer Tomášovi Kopeckému z Floridy, ktorý na ľade pri prehre 1:7 strávil vyše 16 minút a jeho Panthers majú v úvode ročníka bilanciu 1 víťazstvo a 4 prehry.

Prvú výhru v ročníku oslavoval obhajca Stanleyho pohára z Los Angeles. V drese Kings zabral Anže Kopitar, ktorý strelil Phoenixu dva góly. Derby v Alberte vyhralo tentoraz Calgary, ktoré zdolalo Edmonton 4:3 a tiež dosiahlo prvý dvojbodový úspech v sezóne.

Debut v NHL vyšiel švédskemu brankárovi Viktorovi Fasthovi, ktorý vychytal Anaheimu výhru nad Nashvillom 3:2 po samostatných nájazdoch.

Výsledky sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New York Rangers – Toronto 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)

Góly: 26. B. Richards (GÁBORÍK, Nash), 48. M. Staal (Del Zotto, GÁBORÍK), 53. GÁBORÍK (M. Staal, B. Richards), 58. Boyle (Del Zotto, Stepan), 59. GÁBORÍK (Nash, Girardi) – 7. Grabovskij (Liles, Kuľomin), 18. Van Riemsdyk (Liles, C. MacArthur)

Mariána Gáboríka (Rangers) vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Dallas – St. Louis 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Góly: 6. Vincour (Fiddler, Nyström), 13. Ryder (Goligoski, Ray Whitney), 43. Garbutt (Morrow, Sceviour) – 6. Redden (Pietrangelo, Sobotka), 31. Perron (Shattenkirk), 37. C. Stewart (Berglund, Perron), 40. Perron (Tarasenko)

Brankár Jaroslav Halák (St. Louis) odchytal celý zápas a mal 20 úspešných zákrokov.

Calgary – Edmonton 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Góly: 6. Backlund (Cammalleri, Stempniak), 15. Bouwmeester (Giordano, Stempniak), 24. Glencross (Iginla, Tanguay), 35. Stempniak (Bouwmeester, Hudler) – 20. Justin Schultz (Eberle, Hall), 29. Eberle (Justin Schultz, Horcoff), 60. Gagner (Nugent-Hopkins, Justin Schultz)

Anaheim – Nashville 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 40. Ryan (Selänne, Fowler), 52. Winnik (Perry, S. Koivu), rozhodujúci sam. nájazd Perry – 2. Yip, 51. Legwand (Klein, G. Bourque)

Columbus – Chicago 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Góly: 8. Letestu (Foligno, Dorsett), 58. Anisimov (Dubinsky, Johansen) – 18. Bolland (P. Kane), 29. Bickell (Hjalmarsson, Frolík), 47. J. Toews (P. Kane, MARIÁN HOSSA)

San Jose – Colorado 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Góly: 17. P. Marleau (Pavelski, Boyle), 18. P. Marleau (J. Thornton, Boyle), 23. J. Thornton (Clowe, P. Marleau), 38. Irwin (Havlát, Clowe)

Phoenix – Los Angeles 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)

Góly: 24. Boedker (Ekman-Larsson, R. Vrbata), 41. Doan (Korpikoski) – 22. Kopitar (D. Brown), 26. Kopitar (Justin Williams, Muzzin), 32. J. Carter (Gagne), 49. Muzzin (Clifford, Drewiske)

Florida – Philadelphia 1:7 (0:3, 1:2, 0:2)

Góly: 40. Mueller (Jovanovski) – 4. Simmonds (Timonen, Giroux), 8. Read (Giroux, Bryzgalov), 19. McGinn (Coburn, Fedotenko), 39. Read (Coburn, L. Schenn), 40. L. Schenn, 41. Read (B. Schenn, Knuble), 48. Fedotenko (Talbot, McGinn)

Viac k osobe Anže KopitarJaroslav HalákJonathan toewsMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušPatrick MarleauTomáš Kopecký