Futbal
Švajčiar Eren Derdiyok zostrelil hetrikom Nemecko. Foto: SITA/AP
Futbal

BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Majstrovstvá Európy vo futbale sú už za dverami a mužstvá sú v plnej príprave na vrchol tejto futbalovej sezóny. V sobotu bolo na programe niekoľko zaujímavých priateľských medzištátnych zápasov. Slovensko prehralo v rakúskom Klagenfurte s Poľskom 0:1. V ostaných zápasoch sa zrodili aj prekvapujúce výsledky.

Vo švajčiarskom Bazileji sa v zápase domácej reprezentácie s Nemeckom roztrhlo vrece s gólmi. Fanúšikovia videli celkovo osem presných zásahov a na radosť domácich fanúšikov Švajčiari strelili do siete nemeckej reprezentácie päť gólov. Hrdinom zápasu bol Eren Derdiyok, ktorý sa presadil trikrát. Zverenci trénera Joachima Löwa prehrali 3:5.

V tíme „nationalelf“ sa však neobjavil ani jeden z osmičky nominovaných hráčov Bayernu Mníchov. Bavori mali totiž náročnú sezónu „spestrenú“ účasťou vo finále Nemeckého pohára i Ligy majstrov.

Nemci nechceli prehrať

Nemci prehrali už druhý duel po sebe, keď vo februári boli nad ich sily Francúzi. „Neočakávali sme takýto výsledok a nemôžeme s ním byť spokojní. Absolvovali sme množstvo intenzívnych tréningových jednotiek., je jasné, že sme sa nedostatočne koncentrovali na zápas a urobili sme v ňom množstvo chýb. Tím nefungoval, nebolo to z našej strany dobré vystúpenie,“ uviedol nespokojný kouč Nemecka Löw.

Ďalšie prekvapenie sa zrodilo v Amsterdame. „Oranjes“ prehrali s Bulharskom 1:2. Domácich futbalistov poslal do vedenia v 45. minúte Robin van Persie. Päť minút po zmene strán však vyrovnal z pokutového kopu Popov a v nadstavenom čase šokoval holandských fanúšikov Mičanski. Pre zverencov Berta van Marwijka to bola druhá prehra za päť dni, keď predtým nestačili ani na hráčov Bayernu Mníchov (2:3).

Holandskí fanúšikovia vyprevadili Roobbena a spol. z ihriska piskotom. „Výsledok je pre nás sklamaním. Chceli sme vyhrať, preto sme v závere riskovali a doplatili sme na to gólom z protiútoku. Aj takúto podobu máva futbal. Musíme sa poučiť z chýb, vziať si lekciu z neúspechu,“ komentoval kouč Holanďanov, ktorí patria k najväčším ašpirantom na zisk kontinentálneho titulu.

Bezgólová remíza v Leirie

Futbal

V sobotu sa strelecky trápili Portugalčania. Cristiano Ronaldo nenašiel so svojimi spoluhráčmi recept na macedónsku obranu a v Leirie sa preto zrodila bezgólová remíza. Dánska obrana nerobila naopak problém „kanárikom“. Brazílčania zvíťazili v nemeckom Hamburgu nad Dánskom 3:1. Dvakrát sa do čierneho trafil Hulk a Dáni pomohli Brazílčanom aj jedným „vlastencom“.

Z víťazstva sa v sobotu tešili aj úradujúci majstri sveta Španieli. „La Furia Roja“ porazila Srbsko 2:0. V 64. minúte otvoril skóre Adrián López a o desať minút neskôr pridal druhý presný zásah Španielov z pokutového kopu Cazorla.

Vyrovnanejší priebeh mal zápas v Oslo, kde hostili domáci futbalisti Anglicko. O víťazstve „Albiónu“ rozhodol v 9. minúte Ashley Young.

Úspešnú premiéru na lavičke Anglicka tak má za sebou tréner Roy Hodgson. „Ukázali sme disciplinovaný výkon. Nemyslím si, že smerom dopredu sme boli takí nebezpeční, ako sme mohli a mali byť. Nebudem však kritický. Príprava sa ešte len začala, máme pred sebou ešte pár týždňov. Po troch dňoch, čo sme spolu, musím byť spokojný, že sme s kvalitným súperom dosiahli cenné víťazstvo,“ komentoval duel Hodgson, ktorý začiatkom mája nahradil vo funkcii Taliana Fabia Capella.

Ďalší účastník európskeho šampionátu, Česko, sa v rakúskom Grazi potrápil s Izraelom. Českých futbalistov zachránil v nadstavenom čase víťazným gólom Lafata.

Výsledky sobotňajších medzištátnych prípravných futbalových stretnutí:

HAMBURG (Nemecko)

Dánsko – Brazília 1:3 (0:3)

Góly: 71. Bendtner – 8. a 40. Hulk, 13. Zimling (vlastný)

Brazil 3-1 Denmark ( Friendly ) by goalsarena2012-3

ST. GALLEN (Švajčiarsko):

Španielsko – Srbsko 2:0 (0:0)

Góly: 64. Adrián López, 74. S. Cazorla (z pok. kopu)

Испания – Сърбия 2:0 by FootballKing2192

BAZILEJ:

Švajčiarsko – Nemecko 5:3 (2:1)

Góly: 21., 23. a 50. E. Derdiyok, 67. Lichtsteiner, 77. Mehmedi – 45. M. Hummels, 64. Schürrle, 72. M. Reus