Švédi zdolali Švajčiarov
Švéd Filip Ahl reaguje po prvom góle jeho tímu na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade. Montreal, 28. decembra 2016. Foto: SITA/AP

MONTREAL / TORONTO 29. decembra (WebNoviny.sk) – Výber Švédska na majstrovstvách sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade v stredu potvrdil úlohu favorita a pripísal si víťazstvo. Švédi ako aj Američania majú na šampionáte zatiaľ stopercentnú bilanciu, z dvoch duelov vyťažili po šesť bodov a v predstihu už majú matematickú istotu prieniku do štvrťfinále play-off, získali ju už aj hráči domácej Kanady.

V A-skupine Švajčiari držali krok so Švédmi dlhých 55 minút a zdalo sa, že duel dospeje až do predĺženia. Reprezentantom krajiny „helvétskeho kríža“ sa totiž podarilo vyrovnať na 1:1 aj 2:2 a napriek výraznej streleckej prevahe hokejistov Švédska boli dlho v hre o body. V 55. min však kapitán „troch koruniek“ Joel Eriksson Ek prekonal gólmana Jorena van Pottelbergha pohotovou strelou švihom z kruhu, bol to pre neho druhý presný zásah v zápase.

„Hrám po boku dobrých hráčov. Oni mi prihrávajú a ja skúšam strieľať. V tomto súboji som mal šťastie, že dva puky z mojej hokejky skončili v bránke súpera,“ povedal Eriksson Ek pre oficiálny web šampionátu. Gólovú poistku pridal o tri minúty neskôr delovkou Lucas Carlsson.

Švédi na juniorských MS zdolali Švajčiarov ôsmykrát v rade, naposledy predtým s týmto súperom prehrali ešte v januári 2003 v skupine o udržanie 3:5. Medzitým si vo vzájomných dueloch pripísali aj triumf 11:4 – v zápase o bronz v januári 2010, čo je najvyššie víťazstvo v súbojoch o medaily v histórii šampionátov hráčov do 20 rokov.

„Celému tímu veľmi pomáha, ak cíti podporu vzadu. Náš brankár dnes previedol mnoho kvalitných zákrokov, ktoré prichádzali v okamihoch, keď sme to najviac potrebovali. Joren je na tomto turnaji vynikajúci a všetci veríme, že v tom bude pokračovať aj v ďalších dueloch,“ poznamenal autor druhého gólu Švajčiarov Calvin Thürkauf.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade – streda:

A-SKUPINA (MONTREAL)
Švajčiarsko – Švédsko 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly: 6. Siegenthaler, 27. Thürkauf – 5. a 55. Eriksson Ek, 7. L. Andersson, 58. L. Carlsson

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0