Video: Útočník zabil v mešitách v Christchurch desiatky ľudí, streľbu údajne streamoval naživo

Christchurch, streľba, mešity
Zasahujúci policajti po streľbe v mešitách v meste Christchurch. Útok si vyžiadal viacero mŕtvych. Christchurch, 15. marec 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 15. marca, 10:06

CHRISTCHURCH 15. marca (WebNoviny.sk) –  Pre útoky vo dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 49 mŕtvych, obvinili muža. Počas tlačovej konferencie to oznámil komisár novozélandskej polície Mike Bush. Muž čelí obvineniam z vraždy a v sobotu sa v tejto veci postaví pred súd. Či je za oba útoky zodpovedný jeden strelec Bush neuviedol.

Protiimigračné pohnútky

Muž, ktorý už skôr priznal zodpovednosť za útok, napísal manifest. V ňom uviedol, že je 28-ročný biely Austrálčan a svoje konanie odôvodnil protiimigračnými pohnútkami. Polícia vzala do väzby štyroch ľudí. Len jedného identifikovali ako Austrálčana, o ďalších sa nevyjadrili.

Bush okrem iného spresnil informácie o dvoch improvizovaných výbušných zariadeniach, ktoré našla polícia. Podľa jeho slov sa nachádzali v jednom aute. Jedno už zneškodnili a na druhom pracujú.

Ozbrojenci spustili paľbu vo dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Potvrdila to premiérka Jacinda Ardernová. Udalosť označila za „bezprecedentnú“ situáciu a opísala ich ako teroristický útok, ktorý strojcovia plánovali dlhšie a dôkladne.

Zvýšili stupeň ohrozenia národnej bezpečnosti

Christchurchská nemocnica oznámila, že strelné zranenia utrpelo 48 osôb. Medzi zranenými sú dospelí i deti a ich zranenia sú rôzne – od ľahkých po kritické. Premiérka skôr informovala, že 20 ľudí je zranených vážne.

Polícia vzala do väzby troch mužov a jednu ženu, podrobnosti o nich však nezverejnila. Jeden zo zadržaných je občan Austrálie, potvrdil austrálsky premiér Scott Morrison. Osoby vo väzbe neboli podľa premiérky na zozname sledovaných.

Troch ľudí zadržali v súvislosti so streľbou, jedného zatkli samostatne. Úrady zvýšili stupeň ohrozenia národnej bezpečnosti z nízkeho na vysoký, píše denník New Zealand Herald. Do mesta nasadili viac policajtov.

Muž, ktorý priznal zodpovednosť za útok, napísal manifest, píše agentúra AP. V ňom uviedol, že je 28-ročný biely Austrálčan, ktorý prišiel na Nový Zéland len, aby naplánoval a vycvičil sa na útok.

Najtemnejší deň Nového Zélandu

New Zealand Herald informoval, že muž v manifeste hovorí o svojich úmysloch a svoje konanie označuje za teroristický útok. Hlási sa v ňom tiež ku krajne pravicovej ideológii a protiimigračným postojom.

Video naznačuje, že si strelec útok nahrával a streamoval ho na internete. Polícia vyzvala verejnosť, aby tento „mimoriadne znepokojivý“ materiál nezdieľala na internete. Spoločnosť Facebook oznámila, že z rovnomennej sociálnej siete odstránila účet strelca aj jeho kontá na službe Instagram, pričom tiež odstránila akékoľvek príspevky podporujúce tento zločin.

Premiérka sa už skôr v príhovore k národu vyjadrila, že dnešok „bude jeden z najtemnejších dní Nového Zélandu“. Piatkový incident je najhorším teroristickým útokom v krajine, píše New Zealand Herald. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránok www.bbc.com a www.nzherald.co.nz

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom