Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie

Peru, reliéf
Archeológovia v Peru objavili nástenný reliéf, ktorý je starý približne 3800 rokov. Reprofoto: www.youtube.com

Archeológovia v Peru objavili nástenný reliéf, ktorý je starý približne 3800 rokov. Stenu odhalili v pondelok vo verejnej obradnej budove v oblasti Vichama, severne od mesta Lima. Reliéf zobrazuje človeka a ropuchu s ľudskou podobizňou.

Zobrazuje príchod dažďa

Predstaviteľka archeologickej oblasti Caral Ruth Shady Solís uviedla, že reliéf symbolizuje „príchod dažďa„. Vysvetlila, že v andskej civilizácii ropucha predstavovala vodu a ľudská tvár pod ňou symbolizuje čakanie na dážď, ktorý by zabezpečil kontinuitu života.

Neďaleko odhalili reliéf zobrazujúci štyri ľudské hlavy, okolo ktorých sa plazia hady. Vedci sa domnievajú, že diela vytvorili v období hladu.

Možno objasnia zánik civilizácie

S vykopávkami začali na tomto mieste v roku 2007. Experti veria, že tam žilo poľnohospodárske a rybárske spoločenstvo. Oblasť považujú za jednu z najdôležitejších v súvislosti s populáciou caralskej civilizácie starej päťtisíc rokov, ktorá však zanikla približne 1800 rokov pred naším letopočtom.

Ruth Shady Solís povedala, že nové reliéfy týkajúce sa zmeny miestnej klímy možno dokážu objasniť okolnosti zániku civilizácie. Caral v roku 2009 zapísali do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom