Dirk Nowitzki
Basketbalisti New Orleans Anthony Davis (23) a Jason Smith (14) sa snažia zablokovať Dirka Nowitzkého z Dallasu počas sobotňajšieho zápasu NHL, v ktorom Mavericks tesne zvíťazili 110:107. Foto: SITA/AP

TORONTO 12. januára (WEBNOVINY) – Dirk Nowitzki prežíval v sobotňajšom zápase basketbalovej NBA svoju druhú mladosť, stal sa najstarším hráčom súťaže od roku 2009, ktorý dosiahol v jednom stretnutí aspoň 40 bodov. Nemeckému krídelníkovi Dallasu sa to podarilo doma proti New Orleans (110:107) vo veku 35 rokov a 206 dní.

Pred ním podobný kúsok predviedol Shaquille O’Neal, keď 27. februára 2009 zaznamenal 46 bodov vo veku 36 rokov a 358 dní. Nowitzki v sobotu pálil s 50-percentnou úspešnosťou z poľa (10/20), z toho dal päť trojok (5/9) a pridal aj 15 trestných hodov. „Začiatok zápasu nebol vôbec pekný, ale z ničoho nič nám to tam začalo padať a naše sebavedomie išlo hore,“ komentoval svoj strelecký koncert Nowitzki.

Hráči Chicaga dosiahli proti Charlotte svoje piate víťazstvo po sebe, nelimituje ich ani výmena Luola Denga do Clevelandu, ktorá mala znamenať koniec nádejam na úspešnú sezónu.

V sobotu zabral striedajúci rozohrávač D. J. Augustin, ktorý prispel 20 bodmi a 12 asistenciami k výsledku 104:97. „Nie, nie je to výmenou Luola, je to o celej tejto sezóne. Vždy, keď nás niečo zrazí na kolená, vzdorujeme tomu. Keď nie ste spokojný s tým, ako sa veci okolo vás vyvíjajú, musíte urobiť všetko pre to, aby ste ich zmenili. Bojujeme, driapeme, robíme, čo je v našich silách,“ vysvetlil „býčí“ naturel svojho tímu tréner Tom Thibodeau

Zatekajúca strecha, dovedna 57-minútové zdržanie, premárnený 25-bodový náskok, iba štyri koše z hry v záverečnej štvrtine – a predsa víťazstvo 114:107. To všetko zažili hráči Houstonu vo Washingtone. Pre dieru na streche Verizon Center sa zápas natiahol na 3 hodiny a 18 minút. „Zdalo sa mi, že to trvá večnosť,“ poznamenal James Harden, ktorý v štvrtej štvrtine šnúrou ôsmich bodov definitívne naklonil misky váh na stranu hostí.

Piatu výhru v rade si pripísal Denver, ktorý uspel doma proti trápiacemu sa Orlandu. Nuggets podali tímový výkon, až sedem hráčov malo po zápase na konte dvojciferný počet bodov. Najviac – po 18 – nastrieľali Randy Foye a Evan Fournier. Orlando prehralo siedmykrát v sérii.

Toronto pribrzdilo v rozlete Brooklyn, ktorý sa začal prebúdzať po nevydarenom začiatku sezóny. Nets okúsili trpkosť prehry po piatich víťazstvách za sebou. Nedarí sa ani Bostonu, Celtics si pripísali ôsmu prehru v rade, keď v sobotu nestačili na trojkárov z Portlandu.