Zdeno Chára
Zľava: Zdeno Chára, Brad Marchand a Dougie Hamilton sa radujú po víťaznom góle "medveďov" v predĺžení. Foto: SITA/AP

NEW YORK 17. mája (WEBNOVINY) – Bostonského obrancu Zdena Cháru vyhlásili za druhú hviezdu štvrtkového stretnutia semifinále play-off Východnej konferencie hokejovej NHL proti New York Rangers.

Slovenský bek strelil otvárací gól súboja a v predĺžení si pripísal asistenciu pri víťaznom na 3:2. Bruins sa ujali vedenia v sérii, produktívny Chára sa už vyšvihol na tretie miesto poradia v kanadskom bodovaní (2+8).

Zaujímavosťou je, že NY Rangers dosiahli dva góly v rozpätí šestnástich sekúnd, no tieto ich presné zásahy rozdelila druhá prestávka. Dve sekundy pred druhou sirénou skóroval McDonagh a po štrnástich sekundách tretieho dejstva sa do listiny strelcov zapísal Stepan. Vyrovnanie a zároveň predĺženie zariadil mladík Krug. V nadstavenom čase rozhodol Marchand.

Boston uspel už v treťom stretnutí po sebe až v predĺžení. „Bolo frustrujúce, že som doteraz nedal gól. Napokon mi to vyšlo, dokonca v predĺžení,“ tešil sa center Marchand, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia. Štvrtkový duel oboch súperov bol v play-off ich prvý od 10. apríla 1973, v ktorom postúpili z 1. kola vyraďovacej časti „jazdci“ z New Yorku. Z kádrov oboch tímov vtedy žil iba skúsený útočník Bostonu Jaromír Jágr, ktorý v minulosti hral aj za NY Rangers.

Obhajcovia Stanleyho pohára Los Angeles Kings predviedli v záverečnej dvojminútovke poslednej tretiny druhého súboja proti San Jose superobrat a zvíťazili 4:3 ešte v riadnom hracom čase. „Králi“ zaostávali 2:3, ale v 59. min šokovali Sharks v rozpätí 22 sekúnd dvoma presilovkovými gólmi. V sérii vedú Kings už 2:0. Vo štvrtok vyhrávali už 2:0, ale Sharks tromi gólmi otočili vývoj duelu.

Vyrovnanie na 3:3 zariadil v presilovke o dvoch hráčov kapitán „kráľov“ D. Brown a rozhodnutie rovnako v početnej výhode T. Lewis. „Je to paráda. Prehrávať dve minúty pred koncom a uspieť, to je neuveriteľné. Presilovky sú na to, aby v nich padali dôležité góly. Sme šťastní, že sme dosiahli kvalitný výsledok. V budúcnosti by sme sa však nemali dostávať do takýchto náročných situácií,“ uviedol D. Brown. Sharks vo štvrtok nastúpili už bez dištancovaného Raffiho Torresa, ktorý za zákrok na Jarreta Stolla z prvého vzájomného duelu série dostal trest do konca 2. kola play-off.

Sumáre štvrtkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL

(hrá sa na štyri víťazstva):

VÝCHODNÁ KONFERENCIA – semifinále

Boston – New York Rangers 3:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)

– stav série 1:0

Góly: 13. CHÁRA (Krejčí, Horton), 43. Krug (D. Hamilton, B. Marchand), 76. B. Marchand (P. Bergeron, CHÁRA) – 40. McDonagh (Rick Nash, Brassard), 41. Stepan (Hagelin, Callahan)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA – semifinále

Los Angeles – San Jose 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

– stav série 2:0

Góly: 4. J. Carter, 25. Doughty (B. Richardson, Penner), 59. D. Brown (J. Carter, M. Richards), 59. T. Lewis (Toffoli, Muzzin) – 30. Marleau (J. Thornton, Couture), 35. B. Stuart (Gomez, Hannan), 49. Vlasic (B. Stuart, Gomez)