Zvolen - Košice 2:1
Kamil Brabenec (vpravo) z HKm Zvolen a Alexandr Hylák (uprostred) z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - druhý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 8. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

ZVOLEN 8. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti HKm Zvolen vedú vo finálovej sérii Slovnaft play-off Tipsport extraligy nad hráčmi HC Košice 2:0.

Zvolenčania zvládli oba domáce stretnutia, v pondelok zdolali súpera z východu Slovenska 2:1. Podobne ako v nedeľu (2:1 po sam. nájazdoch) sa hral pod Pustým hradom zápas, v ktorom dominovali obrany nad útokmi.

Skóre otvoril v 47. min Jaroslav Kalla. Oceliarom v závere nevyšla dlhá presilovka o dvoch hráčov, v ktorej inkasovali z hokejky Kamila Brabenca. V dramatických posledných sekundách znížil Marcel Haščák, ale hosťom sa už nepodarilo vyrovnať.

Aj po pondelku platí, že Košice v tejto sezóne ešte vo Zvolene nezvíťazili. V ôsmom vzájomnom súboji oboch finalistov v tomto súťažnom ročníku si víťaz základnej časti pripísal už siedmy triumf. V poradí tretí duel série sa hrá vo štvrtok 11. apríla v Košiciach.

Takýto hektický záver sa len tak nevidí. Košice sa dnes do nás obuli, v prvej tretine boli lepšie, mali viac z hry, tlačili sa do nás a hrali agresívnejšie. Postupne sme hru začali vyrovnávať a bol to vyrovnaný súboj. V tretej tretine sa hral zaujímavý hokej, každý chcel vyhrať. Musím poďakovať hráčov za výkon. Séria je stále otvorená, šance na titul sú päťdesiat na päťdesiat. Musíme teraz ustáť tretí zápas v Košiciach,“ hodnotil v prvom rozhovore pre SportTV tréner Zvolena Peter Mikula.

Nezvládli sme záver zápasu, v ktorom sme hrali presilovku o dvoch hráčov. Namiesto toho, aby sme skórovali, sme inkasovali. Doma musíme zlepšiť produktivitu. Bez gólov sa nedá vyhrávať,“ uviedol pre SportTV košický kormidelník Milan Staš.

Sprava: Peter Zuzin z HKm Zvolen a Marek Kolba z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - druhý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 8. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

Sprava: Milan Jurík z HKm Zvolen a Marek Slovák z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - druhý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 8. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Zľava: Lukáš Jurík z HKm Zvolen a Tomáš Marcinko z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - druhý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 8. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Marcel Haščák (vpravo) z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - druhý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 8. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Zľava: Marek Šimko, Lukáš Jurík a Michal Juraško z HKm Zvolen počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - druhý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKm Zvolen - HC Košice. Zvolen, 8. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

HKm Zvolen – HC Košice 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Góly: 47. Kalla (Ľ. Zuzin, M. Jurík), 59. Brabenec (L. Čierny) – 60. Marcel Haščák

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: 58. Hraško (Zvolen) 10 min nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc – Šefčík, M. Valach, 4921 divákov

Zvolen: Šimko – L. Čierny, Juraško, Novajovský, J. Mucha, Hraško, Hertl, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Čurilla, M. Jurík, Kalla – Puliš, Mahdalík, Martin Ďaloga

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák. Kolba, Šeda, Martin Chovan, Takáč, M. Novák – Spilar, Marcinko, Jokeľ – Marcel Haščák, D. Pašek, Jenčík – Š. Novotný, Marek Slovák, T. Hričina – P. Svitana, Mlynarovič, Matis

Peter Mikula (Zvolen): „Košičania boli dnes kompaktnejší, dobre korčuľovali, dostávali nás pod tlak. V druhej tretine sme začali hrýzť aj my, nepremieňali sme však šance. V závere pri našom vedení 1:0 skúsení hráči predviedli, prečo sú skúsení. Podkonickému s Brabencom sa podaril husársky kúsok, keď nás doviedli do dvojgólového vedenia. V závere sme to ustáli. Hráčom musím poďakovať, lebo Košice boli nepríjemným súperom.“

Milan Staš (Košice): „Dnešný zápas sme začali oveľa lepšie ako v pondelok. Mali sme lepší pohyb, lepšie sme kombinovali, vytvorili sme si viac gólových príležitostí. Žiaľ, naša efektivita bola zlá. V závere nám bola ponúknutá veľká šanca pri presilovke 5:3, ktorú sme nezvládli a inkasovali. Aj keď sa nám ešte podarilo streliť kontaktný gól a niekoľko sekúnd pred koncom sme siahali po vyrovnaní, nepodarilo sa to. Prehrávame 0:2 na zápasy, musíme doma zapnúť a vyrovnať toto nepriaznivé skóre.“

Obaja finalisti začali opatrne, v prvých minútach nebolo veľa vzruchu pred bránkami.

V 5. min Hričina v dobrej pozícii pálil nad, vzäpätí išiel na trestnú lavicu jeho spoluhráč Slovák. Zvolenčania sa však v prvej presilovke veľmi nevyznamenali, ani raz nevystrelili na Hyláka.

V ďalších fázach boli Košičania lepším tímom, pri ich atakoch bola obrana HKm v neustálej permanencii. V 10. min mohol otvoriť skóre Spilar, na dvakrát však neprekonal Šimka.

Onedlho výborný zvolenský gólman reflexívne zasiahol betónom pri nebezpečnom pokuse Novotného. V závere tretiny zasa mohol predviesť svoje kvality jeho náprotivok. Najskôr pri nádejnom pokuse Škvaridla z pravého kruhu a potom pri strele Hraška, ktorý osamotený pálil pod brvno z medzikružia. Pol minúty pred sirénou dorážal Marcinko tesne vedľa pravej žŕdky odkrytej zvolenskej bránky.

V prostrednej časti Zvolenčania pridali v agresivite a hneď sa to prejavilo aj v zlepšení ich ofenzívy.

V 22. min Chovan nohou tečoval Novajovského strelu od modrej a puk len tesne minul košickú bránku. Hylák sa potom musel poriadne natiahnuť po strele Čurillu.

Neuspel ani Podkonický, ktorý to počas presilovky domácich skúšal strelou medzi Hylákove betóny. Domáci ešte chvíľu pokračovali v tlaku, karta sa však začala obracať. V 29. min Jokeľ v čistej šanci po Spilarovej prihrávke netrafil puk, o dve minúty neskôr počas košickej presilovky „zluftoval“ v ďalšej výbornej streleckej pozícii Haščák.

V následnom závare obrana Zvolena len s vypätím všetkých síl odvrátila pohromu. Najväčšiu domáci šancu spálil v 33. min Brabenec, keď z dvoch metrov trafil pravú žŕdku svätyne východniarov. V 38. min zaujala parádna kombinácia hostí, na ktorej konci Haščák neprestrelil pozorného Šimka.

Začiatok tretej tretiny bol o márnom dobýjaní obidvoch bránok, s pribúdajúcim časom sa hral čoraz urputnejší hokej. Gólu sa diváci predsa len dočkali. V 47. min Kalla obkorčuľoval bránku a na dvakrát

prehodil ležiaceho Hyláka.

V 50. min sa Kallovi takmer podaril ten istý kúsok, tentoraz však bekhendom mieril iba do košického brankára.

Domáci kontrolovali hru a boli aktívnejším tímom, nepúšťali súpera do tlaku. Dve a pol minúty pred koncom však išiel na trestnú lavicu Hertl a vzápätí aj ďalší Zvolenčan Hraško na dve plus desať minút za hodenie hokejky.

Dve minúty a sedem sekúnd pred koncom tak hrali hostia presilovku 5:3. Brabenec v tomto dvojnásobnom oslabení prekorčuľoval ihrisko a zasunul puk za Hyláka. Šokovaní Košičania potom dobýjali Šimkovu bránku, 28 sekúnd pred koncom znížil Haščák. Nasledoval obrovský závar a čistá šanca Jenčíka, ktorý neprehodil ležiacich Zvolenčanov. Tí si už dôležité druhé víťazstvo v sérii udržali.