Viete, ako sa pripraviť na pracovný pohovor a čo musíte pred ním spraviť? Poradíme vám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Riaďte sa istými pravidlami pri pohovore.
Existujú tipy, ktoré vám pomôžu správne pripraviť na pohovor. www.thinkstockphotos.com

Hľadanie nového zamestnania nemusí byť vždy jednoduché, avšak ak ste odhodlaní, treba vydržať a určite sa nájde vhodné zamestnanie aj pre vás. Neviete, ako zaujať potenciálneho zamestnávateľa? My vám poradíme, ako sa pripraviť na pohovor do zamestnania a na čo všetko si musíte dať pozor.

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor

Každému pohovoru predchádza zaslanie životopisu, v ktorom musíte zamestnávateľa osloviť a presvedčiť, aby vás pozval k osobnému pohovoru. Neplatí predsa pravidlo, že ak ste zaslali svoj životopis, tak vás zamestnávateľ automaticky pozve aj na pohovor. Preto je správny obsah a forma životopisu veľmi dôležitá. Ak ste zamestnávateľa zaujali životopisom a rozhodol si vás pozvať na pohovor, tak vám pomôže týchto pár rád, ako sa na pohovor pripraviť čo najlepšie.

Údaje

Vaše údaje, ktoré ste uviedli v životopise, sú aj počas osobného stretnutia jedným z hlavných bodov počas trvania pohovoru. Tieto informácie sú kľúčové a zamestnávateľovi slúžia, ako istá opora pri zisťovaní informácií.

Z údajov v životopise si zamestnávateľ informácie overuje a rozširuje, preto je aj pre vás dôležité, aby ste si všetky údaje pamätali a vedeli ich vždy obhájiť či vysvetliť.

Pracovný pohovor je založený aj na otázkach k životopisu.
Vaše uvedené údaje v životopise sú dôležité pre zamestnávateľa aj počas pohovoru. www.thinkstockphotos.com

Firemné informácie

Ak sa zaujímate o pozíciu vo firme, alebo v inom zamestnaní, je podstatné o nej vedieť niektoré informácie. Pri pohovore do práce sa vás môžu spýtať, či poznáte danú spoločnosť, čím sa firma zaoberá a všetky základné informácie o nej.

Takto si zamestnávateľ môže overiť váš záujem o prácu pre ich firmu či spoločnosť. Firemné údaje si zistíte na oficiálnej webovej stránke firmy. Pozrieť a zistiť informácie o firme si môžete aj z Facebooku, Twittra a Instagramu.

Čo by ste o firme mali vedieť a poznať:

  • celý názov firmy,
  • sídlo firmy,
  • čím sa firma presnejšie zaoberá,
  • základné informácie o zamestnancoch a zamestnávateľoch,
  • konkurenciu firmy.

Pozícia

Je veľmi dôležité, aby ste poznali druh pozície, o ktorú sa uchádzate. Na pracovnom pohovore sa vás budú pýtať, prečo ste si vybrali práve túto pozíciu a aké máte predpoklady na dané miesto.

Pripravte si nielen odpovede, ale aj otázky ohľadom pracovnej pozície, tým zdôrazníte svoj záujem o danú pracovnú pozíciu. Všetky základné informácie nájdete v inzeráte, preto je dobré si inzerát preštudovať, prípadne vytlačiť.

Vystupovanie

Vystupovanie na pracovnom pohovore je takisto podstatné. V prvom rade musíte na pracovnom pohovore vystupovať sebavedomo a uvoľnene. Psychická pohoda pri pohovore je potrebná a zvýši vám šancu prijatia do zamestnania.

Ak váš potenciálny zamestnávateľ uvidí, že ste komunikatívna a uvoľnená, bude vedieť, že sa hodíte na pracovné miesto nielen po profesnej, ale aj po ľudskej stránke. Vystupovanie a správne komunikácia je veľmi dôležitá hlavne, ak sa zaujímate o zamestnanie v banke.

Nezabúdajte na tieto kroky:

  • artikulácia,
  • odpovedajte dostatočne nahlas,
  • seďte vzpriamene,
  • usmievajte sa,
  • odpovedajte pohotovo a pravdivo.
Všetkého veľa škodí, preto to veľmi nepreháňajte a vystupuje aj profesionálne.
Na pracovnom pohovore vystupujte uvoľnene a priateľsky. pixabay.com

Otázky a odpovede

Na konci každého pohovoru sa spravidla necháva čas na doplňujúce otázky a odpovede. V tejto časti pohovoru sa vás bude potenciálny zamestnávateľ pýtať na vaše doterajšie skúsenosti, zručnosti a na vašu prax.

Ak ste uviedli v životopise, že napríklad hovoríte plynulo anglicky, tak je pravdepodobné, že si vás zamestnávateľ preskúša a poslednú časť pohovoru bude viesť v angličtine. Môže vám začať klásť otázky v anglickom jazyku, prípadne v inom uvedenom jazyku. Otázkami a vašimi odpoveďami na ne si zamestnávateľ preverí vaše schopnosti, váš záujem o zamestnanie a tiež aj pravdivosť uvedených údajov.

Najčastejšie kladné otázky na pohovore:

  1. Prečo ste si vybrali danú spoločnosť?
  2. Čo viete o spoločnosti?
  3. Prečo sa zaujímate o danú pracovnú pozíciu?
  4. Aké sú vaše zručnosti a silné stránky?
  5. Čomu sa venujte mimo pracovného času?
  6. Akú výšku platu si predstavujete?
Na pohovor choďte upravení podľa charakteru zamestnania.
Nezabudnite na výber správneho oblečenia. pixabay.com

Netreba zabúdať ani na správne a vhodné oblečenie na pohovor. Neodporúčame si vziať roztrhané rifle, šortky, ani tielko. Buďte dostatočne zahalený a vzbudzujte vážnosť aj vašim oblečením. Namiesto riflí zvoľte nohavice, v lete si vezmite šaty, alebo sukňu. Do banky, poisťovni a významnejších spoločností voľte radšej kostým. Muži by si mali obliecť nohavice a košeľu, prípadne oblek.

Stiahnite si svoj životopis do mobilu a majte ho neustále pri sebe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať