Víkend bude extrémne horúci, vzduch môžu schladiť búrky

Leto teplo more dovolenka
Foto: weheartit.com

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Počasie nad Slovenskom ovplyvňuje veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch, ktorý od juhozápadu pokračuje do strednej Európy. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav.

Ten vydal varovanie pred vysokými teplotami. Na prvý prázdninový víkendový deň platí meteorologická výstraha 1. stupňa. V nedeľu už hydrometeorológovia predpokladajú ešte vyššie teploty a pre niektoré časti Slovenska vydali varovanie druhého stupňa.

V sobotu bude nad Slovenskom jasná až polojasná obloha, pri prechode zväčšenej oblačnosti sa môžu vyskytnúť prehánky alebo búrky. Bude mimoriadne teplo.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 31 až 36, na Kysuciach, Orave, Turci a v severnej polovici východného Slovenska teplomer ukáže okolo 29 stupňov Celzia. Na horách vo výške 1500 m budú teploty príjemnejšie, okolo 21 stupňov Celzia.

Na strednom Slovensku bude pofukovať iba slabý vietor. Na ostatnom území zaveje juhovýchodný až južný vietor do 5 m/s (20 km/h).

Počasie
Foto: shmu.sk

V nedeľu bude na Slovensko po zadnej strane oblasti vyššieho tlaku so stredom nad Ukrajinou od juhu až juhozápadu prúdiť veľmi teplý, pôvodom tropický, vzduch. Slovákov čaká podobne ako v sobotu jasné, až polojasné extrémne teplé počasie. Podvečer sa môžu vyskytnúť na niektorých miestach búrky, najmä v horských oblastiach.

Nočná teplota sa bude pohybovať od 19 do 14, na juhu západného Slovenska bude miestami až okolo 24 až 19 stupňov Celzia. Cez deň sa ručička teplomera vyšplhá na 33 až 38, na Kysuciach, Orave, Liptove a severovýchode bude 29 až 33 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 23 stupňov.

Fúkať má vietor južných smerov 1 až 5 m/s (5 až 20 km/h), na juhu stredného Slovenska meteorológovia očakávajú bezvetrie alebo slabý premenlivý vietor.

Počasie
Foto: shmu.sk
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom