Vinári predpokladajú nižšiu úrodu, dôvodom jarné mrazy a sucho

Víno
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – V tomto roku by sa malo vyrobiť okolo 312 tisíc hektolitrov slovenského vína. Vinári predpokladajú v tohtoročnej kampani nižšiu úrodu o desať percent.

Pod zníženie úrody sa podpísali jarné mrazy a sucho, zrážky boli na celom území počas celej vegetácie dlhodobo pod normálom. Veľké škody sú momentálne spôsobované náletmi škorcov a diviačej zveri. Informoval o tom Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Jarné mrazy poškodili predovšetkým mladú výsadbu celoplošne, škody sú nezvratné, odhadom bolo poškodených približne 50 hektárov vinohradov a škody predstavujú asi 400 tisíc eur. Lokálne boli poškodené až do 70 % aj úrodné vinohrady, najviac postihnutá bola Malokarpatská oblasť. Na druhej strane vďaka suchému počasiu bol tlak chorôb minimálny, zdravotný stav hrozna je takmer stopercentný.

Ako ďalej vinári uviedli, kvalita sa zatiaľ ukazuje mimoriadne dobrá pre biele aj ružové vína, ak pretrvá jesenné počasie bez výraznejších dažďov, aj pre červené vína. Začiatok kampane je posunutý o zhruba 1 týždeň až desať dní vopred, v závislosti od regiónu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom