Višňovského dve asistencie, Budaj chytil 21 striel

Budaj

NEW YORK 27. októbra (WEBNOVINY) – V utorok mala kanadsko-americká NHL na programe šesť zápasov, v ktorých sa predstavila trojica slovenských hokejistov. Až v piatich prípadoch sa z víťazstva tešili domáci. Zo Slovákov si najlepšie si počínal Ľubomír Višňovský, ktorý sa do štatistík zapísal dvoma asistenciami. Andrej Meszároš vyšiel aj tentoraz bez bodového zápisu, hoci odohral 22 minút. Do bránky Colorada sa druhý raz v sezóne postavil Peter Budaj, ktorý kryl 27 striel. Šancu opäť nedostal Andrej Sekera, ktorý nenastúpil za Buffalo.

Toronto pred vypredaným hľadiskom Air Canada Center ukončilo nepriaznivú sériu troch prehier za sebou. Postarali sa o to Tyler Bozak, Colton Orr a Phil Kessel, ktorý ušiel domácej obrane a zoči-voči Clemmensenovi nezaváhal. Bozak sa do streleckej listiny zapísal prvý raz v sezóne. Za hostí znižoval na 1:2 Dennis Wideman, ale to bolo zo strany „panterov“ všetko. Florida nakoniec podľahla domácemu Torontu 1:3.

V zápase medzi Philadelphiou a Buffalom videli diváci dovedna 9 gólov. Na radosť domácich šesť ich padlo do siete súpera. Za „letcov“ sa v stretnutí presadilo až šesť rôznych hráčov, z čoho traja si pripísali dva body za gól a asistenciu: Danny Briere, Claude Giroux a Jeff Carter. Prví dvaja menovaní sa stali aj hviezdami zápasu. V oranžovom drese sa predstavil tiež slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorý si napriek 22 minútam na ľade nepripísal do štatistík ani bod, ale štyrikrát vystrelil na Ryana Millera v bránke Sabres. Za hostí tentoraz nedostal šancu ďalší slovenský obranca Andrej Sekera.

Hviezdou večera v stretnutí medzi domácou Ottawou a Phoenixom sa stal ruský veterán Alexej Kovaľov. Ten dvoma gólmi a jednou asistenciou výrazne prispel k domácej výhre 5:2. Prvé dva góly „senátorov“ padli už v 6. minúte, keď presne namieril Švéd Erik Karlsson a potom spomenutý Kovaľov. Ruský krídelník sa právom stal prvou hviezdou zápasu.

V kanadskom derby medzi Calgary a Edmontonom sa hral vyrovnaný zápas. Duel sa skončil po 60. minútach bez víťaza a muselo sa predlžovať. Nakoniec sa rozhodovalo v samostatných nájazdoch, v ktorých boli šťastnejší domáci hokejisti. Víťazný nájazd premenil Alex Tanguay a zariadil tak triumf Calgary 5:4. Duel poznačili viaceré bitky, do jednej sa zaplietol aj fínsky center Olli Jokinen.

Do stretnutia medzi Dallasom a Anaheimom lepšie vstúpili domáci, keď v 18. minúte otváral skóre Loui Eriksson. Druhá časť hry však už patrila Anaheimu, ktorý troma gólmi otočil zápas. O dokonalý obrat sa postaral Bobby Ryan, na oba góly mu prihrával slovenský obranca Ľubomír Višňovský. Ten strávil na ľade 25:45 min a na svoje konto si pripísal aj 3 plusové body. Raz zohrieval trestnú lavicu. Dva body zaznamenal aj Teemu Selänne za gól a asistenciu.

Do Vancouveru pricestovalo Colorado, do ktorého bránky sa druhý raz v sezóne postavil slovenský brankár Peter Budaj. Mladý tím si z dejiska ZOH 2010 odniesol bod, keď sa v predĺžení dokázal už po 28 sekundách presadiť domáci Mason Raymond. Ten priamo po vhadzovaní v útočnom pásme vypichol obrancovi Colorada Jonasovi Holosovi puk, ktorý nakoniec skončil za chrbtom nešťastného Budaja. Rodák z Banskej Bystrice odchytal celé stretnutie a kryl 27 striel súpera.

Výsledky stredajších zápasov zámorskej NHL:

Toronto – Florida 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 20. Bozak (Kuľomin, Phaneuf), 42. C. Orr (Brent, Sjöström), 58. Kessel – 35. Wideman (McCabe, Weiss). Vylúčení: 3:2, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:22, brankári: Giguere – Clemmensen. Diváci: 19 239.

Philadelphia – Buffalo 6:3 (1:1, 3:0, 2:2)

Góly: 16. Briere (J. Carter, Pronger), 25. Žerdev (Hartnell, Coburn), 32. Powe (Giroux, J. Carter), 35. Giroux, 41. J. Carter (M. Richards, Briere), 60. Nödl (Betts) – 9. Vanek (Montador, D. Roy), 48. Myers (D. Roy, Vanek), Montador (Connolly, Grier). Vylúčení: 3:5 navyše, O’Donnell – McCormick na 5 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:35, brankári: Bobrovskij – Miller. Diváci: 19 361.

Ottawa – Phoenix 5:2 (3:0, 0:1, 2:1)

Góly: 6. Karlsson (M. Fisher, Alfredsson), 6. Kovaľov (Regin, Foligno), 15. Kelly (C. Neil), 48. Kovaľov (Regin, Campoli), 56. Alfredsson (Kovaľov, Gončar) – 25. Lepistö (Ray Whitney, E. Belanger), 57. Ynadle (T. Pyatt, Stempniak). Vylúčení: 7:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:30, brankári: Elliott – LaBarbera (21. Bryzgalov). Diváci: 16 686.

Calgary – Edmonton 5:4 na sam. najázdy ( 2:1, 2:1, 0:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 6. B. Morrison (Giordano, R. Bourque), 20. Bouwmeester (Tanguay, I. White), 23. Glencross (Bäcklund), 30. B. Morrison, roz. sam. nájazd Tanguay – 9. Foster (Pääjärvi, Ryan Whitney), 40. Eberle (Peckham), 47. Pääjärvi (Cogliano, Ryan Whitney), 60. Gilbert (Penner, Hemský). Vylúčení: 4:6, navyše Jokinen, Giordano, Jackman – Gagner, Strudwick všetci na 5 min, Fraser 5+10 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 39:32, brankári: Kiprusoff – Chabibulin. Diváci: 19 289.

Dallas – Anaheim 2:5 (1:0, 0:3, 1:2), Ľubomír Višňovský (Anaheim) 0+ 2

Góly: 17. Eriksson (Ribeiro, B. Richards), 47. Sutherby (Segal, Petrsen) – 21. Ryan (VIŠŇOVSKÝ, Lydman), 31. Ryan (VIŠŇOVSKÝ, Getzlaf), 32. Parros, 51. Selänne (Perry, Getzlaf), 16. Perry (Selänne, Lydman). Vylúčení: 2:5, navyše Robidas (Dallas) na 5+10 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:26, brankári: K. Lehtonen – Hiller. Diváci: 12 378.

Vancouver – Colorado 4:3 po predĺžení (1:1, 1:1, 1:1 – 1:0), Peter Budaj (Colorado) chytil 21 z 31 streleckých pokusov domácich

Góly: 10. Tambellini (D. Sedin, H. Sedin), 48. Kesler (Erhoff, Edler), 45. Schafer (Erhoff), 61. Raymond – 5. Jones (Hejduk, Hannan), 25. Winnik (O’Reilly, Liles), 38. Duchene (Hejduk, Edler). Vylúčení: 2:3, navyše Glass – McLeod obaja na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. strely na bránku: 31:39, brankári: Luongo – P. BUDAJ. Dváci: 18 860.

Viac k osobe Alexej KovaľovAndrej MeszárošAndrej SekeraClaude GirouxErik KarlssonĽubomír VišňovskýPeter BudajPhil KesselTeemu Selänne