Višňovského dve asistencie, Chárovi sa nedarilo

Bez názvu
Slovenský hokejový obranca Ľubomír Višňovský (vpravo) Foto: SITA/AP

NEW YORK 6. novembra (WEBNOVINY) – V piatkových nočných stretnutiach hokejovej NHL sa predstavili traja slovenskí reprezentanti. Ľubomír Višňovský dosiahol v piatkovom súboji medzi Anaheimom a Pittsburghom v drese domáceho mužstva dve asistencie a výrazne tak prispel k triumfu „káčerov“ nad „tučniakmi“ 3:2. V ďalších dvoch dueloch sa Slovákom príliš nedarilo. Obranca Zdeno Chára si pri prehre Bostonu na ľade Washingtonu 3:5 pripísal štyri „mínusky“ a dva mínusové body nazbieral Andrej Sekera pri prehre jeho Buffala s Montrealom.

Tridsaťštyriročný slovenský bek Ľubomír Višňovský najprv prihrával Bobbymu Ryanovi na otvárací gól duelu v 28. min, o osem minút neskôr asistoval pri víťaznom presnom zásahu fínskeho spoluhráča Saka Koiva. V zostávajúcom priebehu súboja sa do streleckej listiny zapísal ešte dvakrát hosťujúci Sidney Crosby, ale ani to Pittsburghu nestačilo. Višňovský si dve asistencie pripísal aj v predchádzajúcom zápase Anaheimu pri rovnakom triumfe 3:2 nad Tampou. Spolu má na svojom konte v tejto sezóne už jedenásť gólových prihrávok, ku ktorým pridal jeden presný zásah. V produktivite obrancov celej profiligy patrí topoľčianskemu rodákovi tretie miesto za Nicklasom Lidströmom z Detroitu a Krisom Letangom z Pittsburghu. Pre útočníka Anaheimu Teemu Selänneho bol piatokový duel jubilejným, keďže v NHL už má na svojom konte presne 1200 stretnutí.

Boston na čele s kapitánom Zdenom Chárom pricestoval do hlavného mesta USA s nádejou na víťaznej série s týmto súperom, keďže v predošlých dvoch vzájomných meraní síl sa obe stretnutia skončili v prospech Bruins. Zápas sa nevyvíjal podľa predstáv Bruins a po prvých dvoch tretinách prehrávali 0:3. Do zápasu ich vrátili presné zásahy Michaela Rydera, Nathana Hortona a Shawna Thorntona z prvej polovice tretieho dejstva, no všetky nádeje na ich úspech pochovali päť minút do konca riadneho hracieho času John Carlson a rýchlik Alexander Ovečkin. „Bohužiaľ, jedna dobrá tretina nám na víťazstvo nestačila. Pokúšali sme sa vrátiť do zápasu a ja som vedel, že nesmiem inkasovať, no súperovi sa podarilo skórovať a tak naša snaha v útoku nestačila,“ poznamenal po zápase striedajúci brankár Tukka Rask, ktorý po troch góloch Capitals vymenil v bráne Bostonu veterána Tima Thomasa. Boston tak utrpel prvú prehru na súperovom ľade od začiatku sezóny, po piatich víťazstvách v rade. Zdeno Chára strávil na ľade 27:49 min, no okrem štyroch mínusiek si na svoje konto nepripísal ani kanadské body a ani trestné minúty či strelecké pokusy.

Podobne ako Chárovi sa nedarilo ďalšiemu slovenskému bekovi Andrejovi Sekerovi. Jeho Buffalo nestačilo pred vlastným publikom na Montreal a po tesnom výsledku 2:3 si na svoje prvé domáce víťazstvo ešte musí počkať. Na úspechu hostí sa najväčšou mierou podpísali dvojgólový Benoit Pouliot a jeho spoluhráč Jeff Halpern, ktorý „vtlačil pečať“ pod všetky góly Habs. Sekera odohral 20:36 min, na súperovu bránu vyslal tri strely, zaznamenal dve mínusky a za hákovanie si v tretej tretine na trestnej lavici posedel dve minúty.

Joe Thornton s dvojzápasovým dištancom

Vedenie zámorskej hokejovej NHL potrestalo útočníka tímu San Jose Sharks Joa Thorntona dvojzápasovým dištancom za narazenie do hlavy hráča St. Louis Davida Perrona. K spomenutému zákroku prišlo vo štvrtkovom súboji na ľade „bluesmanov“, domáci vyhrali 2:0. J. Thornton sa previnil počas druhej tretiny bezprostredne po tom, ako vykorčuľoval z trestnej lavice po odpykaní si trestu za narazenie na mantinel. Kanadský hokejista, ktorý je kapitánom „žralokov“, s dištancom za útok na hlavu súpera podľa pravidla 48. Prvým bol kapitán Phoenixu Shane Doan, ktorý si už odpykal trojzápasový trest.

Morrow štvorstým hráčom profiligy s dvesto gólmi

Útočník tímu zámorskej hokejovej NHL Dallas Stars Brenden Morrow strelil v piatkovom zápase proti Phoenixu (6:3) svoj dvojstý gól v profilige. Podľa informácie portálu hokej.cz sa stal jubilejným štvorstým hráčom v tejto súťaži, ktorému sa túto métu podarilo dosiahnuť. Tridsaťjedenročný hokejista v NHL zatiaľ odohral 679 duelov so ziskom 444 kanadských bodov.

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Washington – Boston 5:3 (0:0, 3:0, 2:3)

Góly: 21. Sloan (Fleischmann), 28. Mike Green (Ovečkin, Bäckström), 38. Siomin (Mike Green), 54. Carlson (Fehr, Gordon), 60. Ovečkin (Bäckström, Schultz) – 44. Ryder (Recchi, Seidenberg), 45. Horton (P. Bergeron, Lucic), 50. S. Thornton (Marchand, Stuart).

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Hendricks – McQuaid (obaja na 5 min za bitku), presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 39:18, brankári: Neuvirth (50. Holtby) – T. Thomas (41. Rask). Diváci: 18 389.

New Jersey – New York Rangers 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Dubinsky (Anisimov, Frolov), 40. Boyle (Girardi, Anisimov), 44. Dubinsky (T. White).

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Clarkson (New Jersey) na 5 min za narazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 33:20, brankári: Hedberg – Lundqvist. Diváci: 17 625.

Florida – Carolina 7:4 (3:3, 1:0, 3:1)

Góly: 3. Booth (Reinprecht, Allen), 13. Weiss (Frolík, Olesz), 19. Santorelli (Booth), 37. Higgins (Dvořák, Wideman), 43. Reasoner (Dvořák, Allen), 58. Frolík (Weiss, Olesz), 60. Weiss (Allen, Reasoner) – 9. E. Cole (J. Jokinen), 11. Gleason (Brandon Sutter, Dwyer), 19. T. Ruutu (Harrison, J. Jokinen), 45. Samsonov (Harrison).

Vylúčení: 7:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 50:31, brankári: Vokoun (11. Clemmensen) – C. Ward. Diváci: 14 761.

Buffalo – Montreal 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Góly: 18. Grier (Ennis, Montador), 30. Leopold (Grier, Gaustad) – 19. Halpern (Darche, Gorges), 30. Pouliot (Darche, Halpern), 38. Pouliot (Halpern, A. Markov).

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:32, brankári: Lalime – Price. Diváci: 18 026.

Minnesota – Calgary 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 16. Clutterbuck (Brunette, Falk), 45. Havlát (Cullen, Schultz) – 11. Bourque (Giordano, Morrison).

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Staubitz – Jackman (obaja na 5 min za bitku), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:34, brankári: N. Bäckström – Kiprusoff. Diváci: 17 124.

Dallas – Phoenix 6:3 (1:0, 4:1, 1:2)

Góly: 16. Eriksson (Ribeiro, Robidas), 24. B. Richards (J. Neal, Eriksson), 26. B. Richards (Ribeiro, Robidas), 37. Benn (Ott, Niskanen), 38. Eriksson (Niskanen, B. Richards), 57. Morrow (Ribeiro, Eriksson) – 34. Lepistö (Korpikoski), 43. Doan (Yandle, Stempniak), 57. Korpikoski (A. Aucoin, Vrbata).

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:28, brankári: K. Lehtonen – Bryzgalov (26. LaBarbera). Diváci: 12 255.

Edmonton – Detroit 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 26. T. Hall (Horcoff, Foster) – 2. Abdelkader (Modano, Cleary), 29. Filppula (Cleary, Lidström), 60. Cleary (Daciuk, H. Zetterberg).

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Brule na 5 min, Ryan Whitney na 5+10 min – Ericsson na 5+10, Stuart na 5 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:30, brankári: Chabibulin – Howard. Diváci: 16 839.

Anaheim – Pittsburgh 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Góly: 28. Ryan (VIŠŇOVSKÝ, R. Carter), 33. Getzlaf (Perry, Ryan), 35. S. Koivu (VIŠŇOVSKÝ, Selänne) – 38. Crosby (Letang, Goligoski), 44. Crosby (Dupuis, Letang).

Vylúčení: 4:2 na 2 min, navyše: Parros – Engelland (obaja na 5 min za bitku), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:32, brankári: Hiller – Fleury. Diváci: 17 174.

Viac k osobe Alexander OvečkinAndrej SekeraĽubomír VišňovskýSidney CrosbyZdeno Chára