Víťazmi Nobelovej ceny za medicínu sú Američania a Nemec

Bunka, výskum
Foto: shutterstock.com
ŠTOKHOLM 7. októbra (WEBNOVINY) – Na severe Európy sa začal týždeň udeľovania prestížnych ocenení.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Američania James E. Rothman, Randy W. Schekman a Nemec Thomas C. Südhof za objav mechanizmu regulujúceho vezikulárny transport, čo je hlavný systém transportu látok v bunkách.

Vezikula, známa tiež ako membránový vačok, je vnútrobunková štruktúra obklopená fosfolipidovou membránou. Úlohou vezikúl je v rámci bunky skladovať a transportovať niektoré zložitejšie organické látky.

Randy W. Schekman objavil gény, ktoré riadia vezikulárny transport. James E. Rothman zas popísal proteínový mechanizmus, ktorý umožňuje vezikulám transportovať látky v rámci bunky.

Spoločne potom zmapovali hlavné komponenty, ktoré sa na tomto transporte podieľajú. Thomas C. Südhof odhalil, ako neurotransmitery dávajú vezikulám inštrukcie o tom, kedy a kde presne majú svoj náklad vyložiť.

Rothman, Schekman a Südhof tak zistili, aký nesmierne presný je mechanizmus regulácie vezikulárneho transportu, pričom jeho poruchy prispievajú napríklad k neurologickým chorobám, cukrovke alebo poruchám imunitného systému.

Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Júsafzaj

Svet sa v tomto týždni postupne dozvie aj mená víťazov Nobelovej ceny za fyziku, chémiu, literatúru a mier. O ich laureátoch rozhodujú švédske vedecké inštitúcie, výnimkou je však cena mieru.

Práve posledná menovaná bude ako už tradične pútať najväčšiu pozornosť. Tento rok sa o prestížne ocenenie za mierové zásluhy uchádza rekordný počet 259 nominovaných, pričom ich zoznam je tradične prísne utajovaný.

Favoritkou je Pakistanka Malála Júsafzajová, aktivistka postrelená členom afganského hnutia Taliban, ktorá je aj v užšom výbere na Sacharovovu cenu udeľovanú Európskym parlamentom. Problémom však môže byť jej vek.

Dnes 16-ročnú Malálu postrelili v októbri z blízkosti do hlavy bojovníci Talibanu, keď odchádzala zo školy v údolí Svát na severozápade Pakistanu. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu ešte nevrátila.

Držiteľa Nobelovej ceny mieru vyhlási nórsky Nobelov výbor v piatok predpoludním. Cena zahŕňa diplom, medailu a šek na zníženú odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte asi 930-tisíc eur.

Nominovať kandidátov sú oprávnení bývalí laureáti, členovia parlamentov a vlád z celého sveta, vybraní univerzitní profesori a členovia niektorých medzinárodných organizácií.

V deň úmrtia zakladateľa Nobelovej ceny Alfreda Nobela (10. decembra 1896), švédskeho vynálezcu dynamitu, cenu slávnostne odovzdajú vybranému kandidátovi či organizácii.

V roku 2012 sa držiteľkou ocenenia stala Európska únia, čo vyvolalo kontroverzné reakcie vo svete. V roku 2009 Nobelov výbor rovnako kontroverzne ocenil Baracka Obamu, ktorý sa vtedy len pred niekoľkými mesiacmi stal prezidentom USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico