Víťazom súťaže Dedina roka 2013 sa stali Malé Dvorníky

Maledvorniky
Foto: facebook.com/pages/Kisudvarnok

BANSKÁ BYSTRICA 19. septembra (WEBNOVINY) – Titul Dedina roka 2013 v rovnomennej súťaži, ktorú ako súčasť Programu obnovy dediny organizuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), získala obec Malé Dvorníky v okrese Dunajská Streda.

Vyhrala prednostný grant na svoj projekt z Programu obnovy dediny, finančný príspevok 13-tisíc eur a právo reprezentovať Slovensko v budúcoročnej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Na druhej priečke sa umiestnila obec Špania Dolina v okrese Banská Bystrica a na treťom Pruské v okrese Ilava.

Ako informoval projektový manažér Programu obnovy dediny Martin Lakanda zo SAŽP, víťazné obce spĺňali kritériá vo všetkých siedmich kategóriách súťaže. „Obec Malé Dvorníky bola najlepšie vyhodnotená vo všetkých hodnotených kategóriách. Plus, práve táto obec najkomplexnejšie spĺňa všetky požadované kritériá,“ uviedol Lakanda.

Starosta Malých Dvorník Zoltán Marczell povedal, že obec sa usilovala splniť kvalitne všetky kritériá, za hlavný tromf v súťaži však považuje kategóriu dedina ako partner. „Pretože náš rozvoj a investície v obci často získavame cez naše partnerstvá,“ uviedol Marczell. Dobré umiestnenie v súťaži je podľa neho prínosom pre občanov, ktorí budú cítiť, že obec je životaschopná a ich práca má hodnotu. Súťaž zároveň pomohla k lepšiemu zapojeniu občanov do obecných aktivít.

Víťazi v rôznych kategóriách

Okrem troch celkových víťazov získajú ceny a granty na svoje projekty aj víťazi jednotlivých kategórií. V kategórii dedina ako hospodár je to Jablonka v okrese Myjava, v kategórii dedina ako maľovaná je to Baďan v okrese Banská Štiavnica, v kategórii dedina ako klenotnica sú to Sebechleby v okrese Krupina, v kategórii dedina ako pospolitosť sú to Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce, v kategórii dedina ako partner sú to Šarovce v okrese Levice, v kategórii dedina ako hostiteľ je to Blatnica v okrese Martin a v kategórii Dedina ako záhrada je to Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Okrem nich získal „za výnimočný, inovatívny, vizionársky a zároveň trvalo udržateľný rozvoj obce“ mimoriadnu cenu Kechnec v okrese Košice-okolie. Víťazi sú podľa Lakandu klenotnicou slovenského vidieka a príkladmi pre ostatných starostov, ako rozvíjať obec, pracovať s občanmi či efektívne vynakladať zverené zdroje.

Každý nepárny rok

Súťaž Dedina roka sa koná od roku 2001, a to každý nepárny rok. Jej vyhlasovateľmi sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Tento rok sa do nej prihlásilo 27 obcí zo siedmich krajov Slovenska. Museli prezentovať komplexne vykonávaný rozsah obnovy dediny vo všetkých súťažných kategóriách, pričom sa hodnotila originalita prístupov v rámci trvalo udržateľného rozvoja so zreteľom na zachovanie typických čŕt a svojej osobitosti. Členovia národnej hodnotiacej komisie jednotlivé prihlásené obce navštívili počas ich prezentačných dní v júni a júli.

Vyhlásenie výsledkov 7. ročníka súťaže Dedina roka bolo súčasťou programu stredajšej konferencie k 15. výročiu Programu obnovy dediny na Slovensku, ale slávnostné odovzdanie cien oceneným obciam sa uskutoční vo víťaznej obci Malé Dvorníky v novembri.

Od roku 2001 nominovalo Slovensko do súťaže o Európsku cenu obnovy dediny šesť národných víťazov súťaže Dedina roka, ktorí našu krajinu úspešne reprezentovali na európskej úrovni. V roku 2002 to bola obec Soblahov v okrese Trenčín, v roku 2004 Hrušov v okrese Veľký Krtíš, v roku 2006 obec Vlachovo v okrese Rožňava v roku 2008 Liptovská Teplička v okrese Poprad, v roku 2010 Divá Niva v okrese Zvolen a vlani to bola obec Oravská Lesná v okrese Námestovo ako víťaz národnej súťaže Dedina roka 2011.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom