Víťazstvo Anglicka v Bulharsku zatienili rasistické pokriky a smrť fanúšika

fanúšikovia, Bulharsko - Anglicko
Výtržnosti a rasistické pokriky fanúšikov počas kvalifikačného zápasu Bulharsko - Anglicko (0:6). Sofia, 14. október 2019. Foto: SITA/AP.

Futbalisti Anglicka sa otriasli z piatkovej prehry v Česku a v pondelok deklasovali Bulharov na ich trávniku jasne 6:0 v zápase A-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy.

Zverenci Garetha Southgata herne dominovali, už po prvom polčase viedli rozdielom štyroch gólov a po prestávke svoj triumf ešte prikrášlili.

„Albión“ má šampionát na dosah

Dvakrát skórovali Raheem Sterling a Ross Barkley, po jednom presnom zásahu pridali Marcus Rashford a Harry Kane. Hráči „Albiónu“ sa výrazne priblížili k postupu na kontinentálny šampionát, ale na duel v Sofii nebudú mať len príjemné spomienky.

V bulharskej metropole ešte krátko pred stretnutím zomrel za zatiaľ nevyjasnených okolností jeden z anglických fanúšikov a následne sa futbalisti z Britských ostrovov museli vyrovnať s tlakom domácich tribún. Viacerí domáci fanúšikovia sa počas zápasu nevyhli nacistickým pozdravom a na hráčov tmavej pleti reagovali napodobňovaním zvukom, ktoré vydávajú opice.

Chorvátsky hlavný rozhodca Ivan Bebek preto musel v prvom dejstve duel dvakrát prerušiť. „Vo futbale nie je miesto pre takéto neúctivé správanie. Musí sa s tým skončiť,“ uviedol na twitteri anglický stopér Harry Maguire.

Terčom slovných útokov aj Rashford

Proti rasizmu sa jasne vyhranil aj útočník Rashford, ktorý bol osobne terčom slovných útokov.

„Ďakujem anglickým fanúšikom za skvelú podporu. Stáli za nami a podporovali nás tým správnym spôsobom, za čo sme im vďační. Musím však vyzdvihnúť aj bulharského kapitána, ktorý počas prestávky predstúpil pred domácich priaznivcov, nabral odvahu a urobil správnu vec. Myslím si, že takéto činy by nemali zostať nepovšimnuté,“ napísal na twitteri zakončovateľ Manchestru United, na ktorého nadviazal prezident anglickej Futbalovej asociácie (FA) Greg Clarke.

„Hovoril som s hráčmi aj členmi realizačného tímu, pretože celá skupina ľudí okolo reprezentácie je zložená z viacerých rás. Všetci boli viditeľne emociálne zasiahnutí,“ cituje Clarka web bbc.com.

Odhliadnuc od nefutbalových prejavov môžu byť Angličania spokojní s pôsobením v Sofii. Proti Bulharom zvládli už štvrtý zápas v rade s vynikajúcim súhrnným skóre 17:0. Navyše, balkánskemu súperovi pripravili najvyššiu domácu prehru v histórii. Ak futbalisti „troch levov“ zvládnu aj najbližší kvalifikačný duel doma proti Čiernohorcom, zabezpečia si účasť na ME.