Víťazstvo Interu Miláno, remíza CSKA Moskva

Inter miláno _ fc chelsea

MOSKVA/MILÁNO 24. februára (WEBNOVINY) – V rámci programu stredajších prvých stretnutí osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 sa zrodilo na San Sire víťazstvo talianskeho Interu Miláno nad anglickým FC Chelsea (2:1), ruský klub CSKA Moskva remizoval v domácom prostredí so španielskym mužstvom FC Sevilla (1:1).

Portugalský kormidelník Interu Miláno José Mourinho si pripísal na konto víťazstvo na úkor svojho bývalého tímu FC Chelsea. To sa však nerodilo ľahko. „Modro-čierni“ išli do vedenia už v 3. min, keď sa po osi Samuel Eto´o – Wesley Sneijder – Diego Milito presadil prízemnou strelou k pravej žrdi bránky Petra Čecha posledný menovaný – 1:0. „Inter začal veľmi dobre. Snažili sme sa strážiť si priestor, ale Milito je veľmi nebezpečným futbalistom,“ priznal kouč Chelsea Carlo Ancelotti. Potom však prebrali iniciatívu Londýnčania. Strela Didiera Drogbu z priameho kopu skončila len na konštrukcii svätyne gólmana Júlia Césara, Brazílčan si poradil aj s nepríjemne tečovaným pokusom nemeckého stredopoliara v službách Chelsea Michaela Ballacka. Gólom sa neskončil ani volej aktívneho Drogbu. Defenzíva Interu fungovala dobre. „Bol som s ňou veľmi spokojný nielen po prvom polčase, ale po celom zápase. Nikto z obrancov nedostal žltú kartu. Viedli sme si naozaj veľmi dobre,“ uviedol Mourinho.

Zverenci talianskeho trénera Carla Ancelottiho sa vyrovnania dočkali krátko po zmene strán. Útočník z Pobrežia Slonoviny Salomon Kalou sa dostal k lopte tesne za hranicou pokutového územia a bez zbytočného otáľania poslal loptu do siete – 1:1. Kalou bol ešte pred prestávkou v šanci, v ktorej po zákroku Samuela spadol a pýtal si pokutový kop. „Myslím si, že sa vtedy mala pískať penalta,“ povedal tréner Chelsea Carlo Ancelotti. Inter však o päť minút odpovedal druhým presným zásahom, keď Esteban Cambiasso tvrdou strelou nedal šancu Petrovi Čechovi – 2:1. Tím zo Stamford Bridge mohol opäť vyrovnať, no Frank Lampard nevyužil ideálnu prihrávku Nicolasa Anelku. Záverečný tlak FC Chelsea hráči nezúročili do gólovej podoby a napokon neuspeli v Lige majstrov po štrnásťzápasovej šnúre bez prehry. Výsledok im napriek tomu dáva sľubné šance do odvety. „Samozrejme, na Stamford Bridge chceme potvrdiť víťazstvo a postup. V štvrťfinále sa chcú predstaviť aj hráči Chelsea,“ poznamenal tréner víťazného mužstva Mourinho, ktorého doplnil Ancelotti: „Očakával som takýto zápas. Môžem však povedať, že sme odohrali dobré stretnutie. Výsledok nie je dobrý, ale ani veľmi zlý. Doma budeme hrať ofenzívne s cieľom postúpiť ďalej. Verím svojim hráčom, sú odhodlaní a pre úspech na Stamford Bridge urobia všetko.“

V prvom polčase duelu CSKA Moskva – FC Sevilla hýril aktivitou najmä domáci stredopoliar Keisuke Honda. V 8. min poslal kolmou prihrávkou do šance českého útočníka Tomáša Necida, jeho strelu vyrazil hosťujúci gólman Andrés Palop. V 13. min to japonský stredopoliar skúšal ľavou nohou sám, no tesne minul bránku. Do šancí sa skôr dostávali domáci, úvodný gól zápasu však zaznamenali hostia. V 25. min sa presadil na pravej strane Jesús Navas, ten poslal loptu na útočníka Álvara Negreda, ktorý skóroval do odkrytej časti bránky Igora Akinfejeva – 0:1. „Veľmi sme chceli uspieť, no na to bolo potrebné udržať si čisté konto. Nanešťastie sme inkasovali z prvého útoku,“ zdôraznil po stretnutí dôležitosť tohto okamihu kouč CSKA Leonid Sluckij. „Sevilla už potom hrala veľmi dobre a nám sa presadzovalo ťažšie,“ doplnil.

Moskovčania sa snažili otočiť nepriaznivý stav po polčasovej prestávke, ale v porovnaní s prvým dejstvom si vypracovali menej streleckých príležitostí. Výnimkou bola hlavička Hondu zo 48. min. Aj napriek upadávajúcemu tempu zápasu dokázali futbalisti ruského tímu vyrovnať. Gól strelil čilský stredopoliar CSKA Moskva Mark González, keď v 66. min z približne 30 metrov umiestnil loptu tvrdou strelou k ľavej žrdi – 1:1. „Bolo by lepšie, keby sme neinkasovali, no čo s tým už narobíme,“ reagoval na gól tréner FC Sevilla Manuel Jiménez. O tri minúty už mohli Moskovčania viesť, no Necidovu strelu zneškodnil Palop. Ten istý mikrosúboj aj v závere zápasu vyznel lepšie pre gólmana španielskeho tímu. „Mrzí nás to, mali sme dostatok príležitostí na to, aby sme výsledok otočili,“ myslí si Sluckij. Vzhľadom na tento rezultát a výhodu domáceho prostredia v odvetnom súboji (16. marca) majú k postupu do štvrťfinále LM 2009/2010 bližšie futbalisti španielskeho tímu. „Výsledok 1:1 je dobrý. Samozrejme, víťazstvo by nás potešilo omnoho viac, ale súčasná situácia je pre nás výhodná,“ skonštatoval Jiménez a dodal: „V odvete to chceme potvrdiť a jednoznačne postúpiť.“ Nevzdávajú sa však ani Moskovčania. „Som spokojný s tým, ako sme hrali, no menej už s výsledkom. Vynaložíme potrebné úsilie na to, aby sme postúpili,“ doplnil Sluckij.

Súhrn výsledkov stredajších prvých osemfinálových stretnutí futbalovej Ligy majstrov 2009/2010:

CSKA Moskva (Rus.) – FC Sevilla (Šp.) 1:1 (0:1) – odveta je na programe 16. marca

Góly: 66. Mark González – 25. Negredo, rozhodoval: Brych (Nem.), 15 000 divákov

CSKA Moskva: Akinfejev – A. Berezuckij, Ignaševič, V. Berezuckij, Ščennikov – Aldonin, Šemberas – Krasič, Honda (83. Mamajev), Mark González – Necid

FC Sevilla: Palop – Stankevičius, Escudé, Fazio, Fernando Navarro – Romaric, Zokora – Jesús Navas, Renato (89. Acosta), Adriano (59. Perotti) – Negredo (76. F. Kanouté)

Inter Miláno (Tal.) – FC Chelsea (Angl.) 2:1 (1:0) – odveta je na programe 16. marca

Góly: 3. D. Milito, 55. Cambiasso – 51. S. Kalou, rozhodoval: Mejuto González (Šp.), 65 000 divákov

Inter Miláno: Júlio César – Maicon, Walter Samuel, Lucio, J. Zanetti – D. Stankovič (84. Muntari), Cambiasso, Thiago Motta (58. Balotelli) – Sneijder – Eto´o (68. Pandev), D. Milito

FC Chelsea: P. Čech (62. Hilario) – Ivanovič, Ricardo Carvalho, Terry, Malouda – Ballack, Obi Mikel, Lampard – Anelka, S. Kalou (78. Sturridge) – D. Drogba

Viac k osobe Carlo AncelottiFrank LampardJosé MourinhoJúlio CésarRicardo CarvalhoSalomon KalouWesley Sneijder