Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta radicova
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Radičová na TB po vyslovení nedôvery vláde. Bratislava, 11. októbra 2011. Foto: SITA/AP
11. 10. 2011 22:16 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

Radičová vyzvala Sulíka, aby bol chlap a odstúpil

Premiérka Iveta Radičová vyzvala koaličných partnerov a Mikuláša Dzurindu, aby sa obrátili na predsedu Smeru-SD Roberta Fica a dohodli postup ratifikácie eurovalu. „Inak to nemalo zmysel,“ povedala. „Vyzývam predsedu parlamentu, aby bol chlap a aj jeho ministri, aby vedeli čo je ich zodpovednosť a odstúpili,“ vyhlásila.

Radičová berie na seba časť zodpovednosti, že nedokázala dohodnúť kompromis s koaličným partnerom pre euroval, ale dodala, že na kompromis musia byť dvaja.

„Ospravedlňujem sa občanom SR, že nerozumejú o čom je euroval, pretože sa celý čas podával ako pôžička tučnému Grékovi. Hovorím, že je to lož,“ vyhlásila Radičová pred novinármi po vyslovení nedôvery jej vláde. Poďakovala poslancom NR SR a tiež koaličným partnerom.

SaS vypovedala podporu koaličnej vláde

SaS nehlasovaním za euroval a za vyslovenie dôvery vláde podľa predsedu KDH Jána Figeľa negovala Koaličnú zmluvu a vypovedala podporu koaličnej vláde. SaS sa týmto podľa neho hlasovaním priradila k extrémnym európskym stranám. Figeľ sa pridal k výzve premiérky, aby Richard Sulík a jeho ministri odstúpili.

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) padla, pri hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale dnes nezískala dôveru poslancov Národnej rady SR. Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo len 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov.

Premiérka nepresvedčila poslancov ani prosbami bezprostredne pred hlasovaním.

„Ja vás prosím, dôverujte tejto vláde, že narába zodpovedne s verejnými financiami, dôverujte tejto vláde, že nezneužije ani na sekundu ťažko zarobené peniažky daňových poplatníkov, a dôverujte tejto vláde, že záujem a dôveryhodnosť SR je to najcennejšie čo viem, čo mám a čo ponúkam. Prosím vás,“ žiadala poslancov.

Za euroval hlasovali všetci prítomní poslanci za SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, Martin Fecko zo skupiny Obyčajní ľudia (OĽ) a František Šebej. Poslanci za Smer-SD sa pred hlasovaním prezentovali, ale nehlasovali, čím zariadili uznášaniaschopnosť parlamentu. Proti boli členovia SNS a bývalí členovia tejto strany Anna Belousovová a Rudolf Pučík. Liberáli zo SaS ani traja poslanci z OĽ sa hlasovania nezúčastnili.

SaS si myslí, že daňovníkom ušetrili miliardy

Predseda parlamentu a šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík si myslí, že nehlasovaním za euroval zachránila jeho strana európskym daňovníkom miliardy eur.

“Dnes sme európskym daňovníkom zachránili vyše 300 miliárd eur, ktoré by inak išli na záchranu súkromných bánk,“ povedal po hlasovaní o zvýšení záruk v eurovale Sulík.

Tým, že sa jeho poslanci nezúčastnili na hlasovaní o dodatku k rámcovej zmluve o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) nebola taktiež vyslovená dôvera vláde Ivete Radičovej.

Podľa Sulíka rozšírenie eurovalu je najmä o záchrane bánk a ich ziskov.

“Na toto sme mandát nedostali. Dostali sme mandát na to, aby sme chránili slovenských daňovníkov,“ dodal Sulík, ktorého mrzí, že si koaliční partneri mysleli, že si jeho strana deklarovaný postoj k eurovalu nezachová.

Mrzí nás, že pre našu principiálnu pozíciu sme vydieraní spojením hlasovania o eurovale a o dôvere vláde. Vždy sme stáli za predsedníčkou vlády. Náš zásadný postoj ako aj čisté svedomie voči našim deťom sú pre nás dôležitejšie. Preto sme sa rozhodli hlasovania nezúčastniť,“ zdôraznil Sulík.

Predseda parlamentu sa neobáva svojho odvolania z postu predsedu parlamentu. “Uvidíme aký bude vývoj v najbližších dňoch. My to nevieme, my sme toto celé nevymysleli, a preto musíme počkať čo sa stane,“ povedal Sulík s tým, že nevidí dôvod aby podával demisiu. “Samozrejme keď budem odvolaný budem toto znášať s pokorou,“ konštatoval Sulík.

Rokovanie poslancov o eurovale
Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Foto: SITA/Marián Peiger

Mikuláš Dzurinda pôjde za Robertom Ficom

Tri koaličné strany podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára urobia všetko preto, aby čo najskôr parlament schválil euroval. „Poprosíme predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, aby aj v našom mene inicioval rokovanie so Smerom-SD o podpore eurovalu,“ uviedol Bugár novinárom. Zdôraznil, že najdôležitejší problém, ktorý treba vyriešiť je podpora eurovalu v parlamente. „Dovtedy nebudeme špekulovať. Až potom budeme rozmýšľať ako sa dá a čo sa dá,“ dodal.

Podľa premiérky Ivety Radičovej tri koaličné strany sa dohodli, že rokovať so Smerom-SD treba čím skôr. Predsedovia koaličných strán sa obrátili na Dzurindu, aby sa čo najskôr obrátil na Smer-SD.

Radičová si mieru svojej zodpovednosti plne uvedomuje. „Ďalšie kroky nechajte na mojom slobodnom rozhodnutí,“ povedala.

Prvoradou úlohou troch koaličných strán SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH bude podľa predsedu najsilnejšej strany Mikuláša Dzurindu presadiť ratifikáciu dodatku k eurovalu a minimalizovať tak ekonomické a politické škody na Slovensku. Mikuláš Dzurinda to vyhlásil na brífingu po tom, čo parlament nevyslovil dôveru premiérke Ivete Radičovej.

Padla vláda, euroval neschválili
Foto: SITA/Marián Peiger

K rokovaniam s opozičným Smerom o podpore navýšenia eurovalu ako aj rozšíreniu jeho kompetencii vyzvala predsedu SDKÚ-DS ako aj dvoch koaličných partnerov premiérka.

Vyzývam a prosím mojich koaličných partnerov a môjho predsedu SDKÚ-DS, aby sa obrátili s rokovaním na predsedu Smeru-SD a dohodli postup ratifikácie eurovalu, inak tá dnešná cena nemá zmysel,“ uviedla Radičová.

Mikuláš Dzurinda pritom pripomenul, že Smer má v súčasnosti obrovskú mieru zodpovednosti. „Zodpovednosť je predovšetkým na strane tých, ktorí vládu povalili,“ povedal Dzurinda s tým, že v parlamente sa vytvorila sa nová väčšina, a to strán Smer-SD, SNS a SaS.

Podľa poslanca Smeru a bývalého ministra financií Jána Počiatka sú riešením súčasnej situácie predčasné voľby, keďže vláda nie je schopná prijímať zásadné rozhodnutia. Smer je podľa Počiatka pripravený na rokovania s koaličnými stranami o podpore eurovalu, avšak za dostatočné vyvodenie dôsledkov považuje najsilnejšia opozičná strana predčasné voľby. „V prípade, že sa vyvodia politické dôsledky a zodpovednosť zo strán vládnej koalície, Smer je filozoficky za euroval,“ povedal Počiatek s tým, že vyslovenie nedôvery premiérke nie je dostatočné vyvodenie politických dôsledkov.

Smer-SD je pripravený rokovať o eurovale

Smer-SD je podľa predsedu strany Roberta Fica pripravený rokovať o eurovale. „Koalícia musí prísť s vlastnými návrhmi. Smer-SD je na takúto diskusiu pripravený,“ povedal Fico na tlačovej besede. Zatiaľ však podľa neho neprebehli žiadne rokovania. „Vyjadrujeme len pripravenosť rokovať o eurovale. Slovensko sa musí k eurovalu prihlásiť. Čakáme na návrhy od koalície,“ uviedol.

Padla vláda, euroval neschválili
Foto: SITA/AP

Fico pripomenul, že Smer-SD upozorňoval na neschopnosť koalície zabezpečiť prijatie eurovalu, čo musí mať politické konzekvencie. „Prvým je pád tejto vlády,“ uviedol s tým, že budú aj ďalšie. Koalícia však musí povedať akú má predstavu o vládnutí a čo bude so schôdzou NR SR.

Zodpovednosť za vládnutie má podľa Fica vždy vláda. „Vláda ju neuniesla a tým, že premiérka a koalícia nezabezpečili schválenie euerovalu spôsobili Slovensku medzinárodnú blamáž. Za to nesú zodpovednosť. Pre nás je otázka, ako strany, ktoré sa hlásia k eurovalu nájdu cestu k rokovaciemu stolu,“ dodal.

Slovensko čakajú podľa Fica ústavné kroky. “Vláda nemusí podávať ani demisiu, pretože prezident má ústavnú povinnosť vládu odvolať. Potom ju môže poveriť výkonom funkcie do zostavenia novej vlády,“ upozornil.

Slovensko ako jediné neschválilo euroval

Slovensko tak ako jediný člen eurozóny nepodporilo v parlamente schválenie zmien v Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF). Navýšenie eurovalu ako aj rozšírenie jeho kompetencií by však v slovenskom parlamente mohlo ešte tento týždeň prejsť. Vzhľadom na deklarovanú podmienenú podporu opozičného Smeru-SD pri opätovnom hlasovaní to predpokladá minister financií Ivan Mikloš. „Je predpoklad, že euroval schválený nakoniec tento týždeň tak či tak bude,“ vyhlásil v utorok Ivan Mikloš.

Vládnuť môžu do vymenovania nového kabinetu

Vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády Ivety Radičovej znamená koniec celého jej kabinetu. V prípade, že vláda dôveru Národnej rady SR stratí, prezident Slovenskej republiky ju odvolá. Súčasná vláda by však mala vykonávať svoje funkcie až do vymenovania novej vlády. Prezident má právomoc vybrať si osobu, ktorá sa pokúsi zostaviť nový kabinet. „Závisí to od prezidenta,“ uviedol pre agentúru SITA Dušan Nikodým z Ústavu štátu a práva SAV v reakcii na otázku, či by mal poveriť zostavením vlády víťaza posledných parlamentných volieb Roberta Fica.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico po voľbách v roku 2010 poverenie zostaviť vládu dostal. „Chcem poveriť zostavením vlády víťaza volieb, pretože som presvedčený, že je to morálne. Politická strana, ktorá dostala najväčšiu dôveru od občanov, si zaslúži dostať takúto možnosť,“ povedal v júni 2010 prezident Gašparovič napriek tomu, že pravicové strany pred týmto rozhodnutím odmietli so Smerom o zostavení vlády rokovať.

Parlamentné voľby v roku 2010 vyhrala strana Smer-SD so ziskom 34,79 percenta platných hlasov voličov. Na druhom mieste sa umiestnila s 15,42 percenta SDKÚ-DS a tretia bola so ziskom 12,14 percenta platných hlasov strana Sloboda a Solidarita (SaS). Kresťanskodemokratické hnutie posunulo do parlamentu 8,52 percenta a stranu Most-Híd 8,12 percenta platných voličských hlasov. Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu tesne prekročila SNS so ziskom 5,07 percenta.

K téme

Krajiny budú musieť na záchranu bánk prispieť zo svojho Grécko je bližšie k peniazom, dohoda v Únii padne v pondelok

Neprehliadnite

Vždy nadáva a uráža, obul sa Danko do Matoviča a kritizoval aj Kotlebu a ministra Kamenického Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Video+foto: Otec počas svadobného dňa svojej dcéry vyhodil do vzduchu vlastný dom Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Na diaľnici D1 sa zrazili dve autá, nehoda si vyžiadala aj jednu obeť

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X