Vláda opäť nerozhodla o voľbe policajného prezidenta, problematickým bodom je funkčné obdobie

Denisa Saková
Zľava: Ministerka vnútra SR Denisa Saková a premiér SR Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 12. septembra, 15:03

BRATISLAVA 12. septembra (WebNoviny.sk) – Dôvodom, prečo ministerka vnútra Denisa Saková nepredložila na rokovanie vlády novelu týkajúcu sa zmien pri výbere policajného prezidenta je utorková Koaličná rada, na ktorej „nepanoval úplný konsenzus“. Uviedla to v stredu po rokovaní kabinetu.

Problematickým bodom podľa nej ostáva funkčné obdobie policajného prezidenta. O téme sa podľa Sakovej na Koaličnej rade ešte bude hovoriť.

„Máme záväzok, aby sme túto tému stihli predložiť na októbrovú schôdzu národnej rady,“ povedala s tým, že nebude špecifikovať, kto z vládnej koalície je k návrhu kritický. Dodala, že návrh sa bude na vládu snažiť predložiť hneď po konsenze na Koaličnej rade.

Do parlamentu neutrálny návrh

Predseda vlády Peter Pellegrini v nedeľu povedal, že vláda by návrh na zmeny vo výbere policajného prezidenta mala schváliť v stredu bez toho, aby sa určilo jeho funkčné obdobie. Podľa premiéra chce koalícia splniť sľub, že zmení spôsob voľby šéfa polície, na jeho funkčnom období sa ešte nenašla zhoda.

„Pravdepodobne, aby sme vytvorili čas, pošleme do národnej rady neutrálny návrh čo sa týka funkčného obdobia, to znamená bez uvedenia funkčného obdobia, tak, aby sme naozaj ešte mali čas medzi prvým a druhým čítaním diskutovať, či tam má byť nejaké funkčné obdobie,“ povedal premiér. Návrh však dnes na vládu nešiel.

Okolo zmien je veľa diskusie

Vláda mala novelu zákona o Policajnom zbore, ktorá mení pravidlá výberu policajného prezidenta aj šéfa policajnej inšpekcie, pôvodne prerokovať 22. augusta, napokon však tento bod vypustili.

Premiér Pellegrini to odôvodnil tým, že okolo ohlasovaných zmien je stále veľa diskusie a z odborných kruhov zaznievajú kritické hlasy, preto má byť novela ešte predmetom rokovaní. Podľa ministerky Sakovej bola sporným bodom práve dĺžka funkčného obdobia šéfa polície.

Pôvodne navrhované funkčné obdobie bolo sedem rokov bez možnosti opätovného zvolenia, následne prišiel rezort vnútra s návrhom štvorročného obdobia a možnosti opätovne do funkcie kandidovať

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SRVláda SR