Vláda nie je len neschopná, ale aj lenivá, tvrdí Robert Fico

Fico

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Dosluhujúca vláda je podľa lídra Smer-SD Roberta Fica nielen neschopná, ale aj lenivá. Narážal tým na to, že v stredu nemal kabinet Ivety Radičovej svoje pravidelné rokovanie, čo Fico ostro kritizuje.

„Ak vláda vyhlási, že nerokuje preto, že nemá dosť papierov na stole, považujem to za hrubé porušenie povinností, ktoré má vláda SR na základe ústavy,“ povedal Fico na tlačovej besede.

Fica zaráža, že vládne strany denne organizujú tlačové besedy, čo chcú robiť po voľbách. Podľa neho tým pravicové strany potvrdzujú, že si uvedomujú svoje fiasko vládnutia v posledných 18 mesiacoch a chcú to prekryť hovorením o svojich plánoch. „Potvrdzuje to aj to, že strany pravicovej koalície sú znova pripravené zostaviť nový pravicový zlepenec,“ myslí si Fico.

Fico považuje zlepenec za nebezpečný

Fico_Dzurinda

Tvrdí, že vedia o rokovaniach lídrov pravicových strán, z ktorých je zrejmé, že chcú dať prednosť širokej pravicovej koalícii z piatich až šiestich pravicových strán. Fico to považuje za nebezpečné, lebo tento „experiment“ sa podľa neho absolútne nevydaril.

Myslí si, že by sa taká vláda do roka rozpadla. „Je tu stále zo strany Smer-SD ponuka, aby na Slovensku pôsobila stabilná vláda zložená z dvoch strán,“ vyhlásil.

Strany dosluhujúcej vlády SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd vyzval, aby pred predčasnými voľbami urobili z plnenia programového vyhlásenia vlády odpočet. „Naopak, vláda podporuje dampingové ceny, ktoré budú viesť k tomu, že tí, čo vyhrávajú verejné súťaže, nebudú schopní za tieto peniaze postaviť dané stavby a budú požadovať od štátu ďalšie a ďalšie dodatky,“ myslí si predseda Smeru.

„Absolútne nič v tomto vláda neurobila,“ tvrdí Fico a podobný názor má na plnenie kabinetom avizovanej podpory sociálneho nájomného bývania. Prioritou vlády je podľa jej programu aj zvyšovanie zamestnanosti, Fico ale hovorí, že nezamestnanosť máme najvyššiu za ostatných osem rokov. „Vyzývam pani premiérku, aby prestali jej ministri robiť kšefty,“ povedal Fico.

Most, SaS a SDKÚ argumentujú

Béla Bugár Most Híd
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Most-Híd aj strana Sloboda a Solidarita (SaS) svorne tvrdia, že predvolebné sľuby plnia a ich zoznam zverejnili na svojich webových stránkach.

Reagujú tak na výzvu predsedu Smeru-SD, aby vláda zverejnila odpočet tej časti vládneho programu, podľa ktorej kabinet Ivety Radičovej považuje za svoju povinnosť nastoliť novú politickú kultúru a etiku.

Hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová pripomenula zrušenie koncesionárskych poplatkov, zvýšenie objemu zahraničných investícií, stransparentnenie verejného obstarávania, lacnejšie nákupy na ministerstvách, zrušenie práva na odpoveď pre politikov, zníženie platov starostov a primátorov, zvýšenie a predĺženie materskej či zastavenie pôžičky Grécku.

SDKÚ-DS už podľa poslanca NR SR Ivana Štefanca takisto zverejnila odpočet svojich predvolebných sľubov.

Pre sociálne odkázaných vláda rozbehla program potravinovej pomoci EÚ. Most-Híd pripomína aj zefektívnenenie výstavby diaľnic, podľa strany stoja o polovicu menej ako za Ficovej vlády. Fico na odpočet v oblasti nastolenia novej politickej kultúry a etiky vyzval vládu dnes na tlačovej besede.

Okrem toho chce počuť, ako vláda plní vyhlásenie o zásadnej reforme verejného obstarávania. Žiada aj odpočet toho, ako vláda zastavila zadlžovanie budúcich generácií, podľa neho sa štát zadlžuje väčším tempom, ako to bolo v rokoch 2006 alebo 2010.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico