Vláda podľa ZMOSu nedodržiava programové vyhlásenie, samospráva nechce byť rivalom štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZMOS, Michal Kaliňák, Branislav Tréger, Zenko Krajčír
Sprava: Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, predseda ZMOS Branislav Tréger a riaditeľ sekcie rezortných činností Zdenko Krajčír. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Vláda neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie. Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Nová vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí, aby nedochádzalo k prijímaniu všeobecne záväzných právnych predpisov bez ich náležitého prerokovania.

Podľa Kaliňáka však ZMOS počas prvého roku vládnutia novej garnitúry zažil niekoľko prípadov, pri ktorých nebol prizvaný na prerokovanie pripomienok, ktoré jednotlivým rezortom v rámci medzirezortného pripomienkového konania zaslal.

Neboli prizvaní na prerokovanie pripomienok.

ZMOS ako povinný pripomienkujúci subjekt zažil presný opak, keď sme neboli prizvaní na prerokovanie našich pripomienok. Niekedy musíme príslušné ministerstvá upozorňovať zásadnými pripomienkami, že porušujú legislatívne pravidlá vlády. Len nedávno sme tak dvakrát urobili vo vzťahu k novelám školských zákonov,“ povedal pre agentúru SITA Kaliňák.

Združenie vníma pozitívne, že narozdiel od predchádzajúcej vlády sa súčasná exekutíva rozhodla vyhovieť požiadavke ZMOS-u a prizvať ho ako člena do ústredného krízového štábu a pandemickej komisie. V čase pandémie považuje za dobré riešenie možnosť zasadania mestských a obecných zastupiteľstiev online, prípadne per-rollam. Možnosťou elektronického hlasovania členov zastupiteľstva alebo hlasovania prostredníctvom korešpondenčných lístkov by sa podľa Kaliňáka mala inšpirovať aj Národná rada SR, ktorá podobné formy hlasovania doteraz nevyužíva.

Mimoriadne nebezpečné vyjadrenia

Ako negatívny jav prvého roku vládnutia novej vlády ZMOS hodnotí, že Ministerstvo financií SR neakceptovalo jeho požiadavku, aby samosprávam namiesto úverov poskytlo financie na obyvateľa. Ako príklad uviedlo Českú republiku, ktorá takéto financie poskytla mestám a obciam počas jedného roka hneď dvakrát. Združeniu sa „nepáčilo“ ani neodloženie povinnosti zavedenia zberu triedeného kuchynského odpadu. Samosprávy žiadali, aby sa povinnosť odložila na rok 2022. V mnohých mestách a obciach totiž nie je vybudovaná infraštruktúra potrebná na zber odpadu či jeho spracovanie. Ministerstvo životného prostredia SR však požiadavke na odklad zavedenia zberu nevyhovelo.

Boli sme tiež svedkami viacerých mimoriadne nebezpečných vyjadrení na adresu miest a obcí, čo považujeme za neférové a dôkaz toho, že niektorí členovia vlády ani po roku svojho pôsobenia v exekutíve neakceptujú fakt, že miestna územná samospráva nie je rivalom, ani súperom vlády, ale chce byť partnerom štátu,“ uzavrel Kaliňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Kaliňák
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRZMOS Združenie miest a obcí Slovenska