Vláda podpísala zmluvu na opravu kaštieľa v Rusovciach

Kaštieľ v Rusovciach
Kaštieľ v Rusovciach. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Vedúci Úradu vlády SR Igor Federič v pondelok podpísal zmluvy s úspešným uchádzačom v ukončenom verejnom obstarávaní na rekonštrukciu rusovského kaštieľa. Ako ďalej agentúru SITA informovala Tatiana Kmecová z Úradu vlády SR, verejné obstarávanie na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach vyhralo Združenie NKP Rusovce, tvorené firmami Dopravoprojekt, a.s., Bratislava a Metroprojekt Praha, a.s.

Zmluvy zahŕňajú komplexnú projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach a priľahlého areálu, ako aj čeľadníka, historických záhrad parku vrátane všetkých ostatných objektov nachádzajúcich sa v priľahlom areáli a parku. V zmluvách je tiež autorský dozor počas stavby. Združenie NKP Rusovce v oboch zmluvách ponúklo za projekt rekonštrukcie rusovského kaštieľa spolu 1 022 191,20 eur vrátane DPH. Vďaka verejnému obstarávaniu je suma za projektovú dokumentáciu oproti predpokladanej hodnote zákazky o 177 809 eur vrátane DPH nižšia.

V súlade s podmienkami verejného obstarávania musí úspešný uchádzač dodať projektovú dokumentáciu v lehote šesť mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy o dielo. Po jej dodaní Úrad vlády SR vypíše ďalšie verejné obstarávanie na samotnú rekonštrukciu kaštieľa.

Kaštieľ v Rusovciach je v správe Úradu vlády SR a už roky chátra. Verejné obstarávanie musel úrad vyhlásiť po tom, čo na jar v roku 2014 od projektu odstúpil generálny projektant. Na celkovú rekonštrukciu kaštieľa, parku, čeľadníka vrátane interiérového vybavenia je potrebných približne 40 miliónov eur vrátane DPH. V štátnom rozpočte na to nie sú vyčlenené prostriedky, je nevyhnutné získať na rekonštrukciu aj iné zdroje.

Zo štátneho rozpočtu sú financie určené na nevyhnutné udržiavacie a záchranné práce kaštieľa, na projektovú časť a tiež na spolufinancovanie z fondov Európskeho hospodárskeho priestoru. Úrad vlády SR vynaložil na údržbu kaštieľa minulý rok 23 340 eur. Peniaze išli na revíziu, obhliadky, celkovú údržbu areálu, statické zabezpečenie stropov kaštieľa oceľovými podpornými konštrukciami či zabezpečenie ochrany majetku.

Kaštieľ by po celkovej rekonštrukcii mal slúžiť na reprezentatívne účely. Pre verejnosť plánujú sprístupniť záhrady, park a čeľadník. Po rekonštrukcii by mal byť čeľadník k dispozícii rôznym občianskym združeniam pôsobiacim na území Rusoviec, miestnemu úradu a verejnosti v podobe múzea či komunitného centra. Na úrade vlády plánujú, že park bude po revitalizácii napojený na blízku cyklotrasu a bude sa spolu s novým amfiteátrom využívať na rôzne oddychové, kultúrne a spoločenské akcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Federič
Firmy a inštitúcie Vláda SR